Poleg pogajalskim izgledom sta sogovornika precej pozornosti posvetila nezakonitemu priseljevanju. Gre za vseevropski problem, je menil Bohinc, ki rešitev vidi v unijinih prizadevanjih za vzpostavitev skupnih evropskih standardov v pristopu do vprašanja imigracij in azila. V nasprotnem primeru bo na Slovenijo kot prihodnjo članico z verjetno zunanjo mejo EU padlo zelo veliko breme.
Tudi glede slovenskih prizadevanj za uveljavitev schengenskih standardov na južni meji je Bohinc ocenil, da gre za skupno evropsko odgovornost. Nenazadnje gre za prihodnjo zunanjo mejo EU, zato doseganje zahtevnih standardov ni le slovenski, ampak tudi evropski problem. Pri tem je minister na evropskega komisarja Vitorina naslovil pobudo za dodatno pomoč Bruslja, finančno in tehnično, v teh prizadevanjih.
Sicer pa Slovenijo čaka še precej dela za vzpostavitev schengenske meje. Treba bo določiti osrednje mednarodne prehode na meji s Hrvaško, izgraditi prostorske kapacitete, minister pa je še posebej opozoril na potrebo po pospeševanju upravnih postopkov, da počasne procedure ne bi ovirale pri časovni dinamiki. V tem kontekstu je evropski komisar Vitorino po ministrovih besedah kot nujno izpostavil reševanje mejnih vprašanj s Hrvaško.