Naslovnica

Boji na severovzhodu Makedonije

Skopje, 09. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Kriza v Makedoniji je sprožila val beguncev z območij, kjer potekajo spopadi, vendar kljub nevarnim razmeram mnogi iz različnih razlogov ostajajo na svojih domovih. Zanje skrbijo pripadniki mednarodnega Rdečega križa. O najnovejšem dogajanju je predstavnica Rdečega križa Amanda Williamson za 24 ur povedala, da imajo na območju Kumanova svojo ekipo. Nameravali so v vas Slupčane, vendar se kljub pozivu nekateri prebivalci še niso odločili zapustiti svojih domov. Zelo so zaskrbljeni za usodo vaščanov, ki so ujeti v vaseh okrog Kumanova. Od prejšnjega četrtka, ko se je na območju Kumanova začela ofenziva makedonske vojske, se je po podatkih Združenih narodov na Kosovo zateklo skoraj osem tisoč Albancev, pretežno žena in otrok.

Makedonska vojska naj bi sinoči začasno ustavila operacije proti albanskim upornikom na severovzhodu Makedonije in ponovno pozvala civiliste vasi Lojane, Matejci, Slipčani in Vaksinci, naj do danes zjutraj zapustijo domove. Makedonske sile so včeraj razbile skupine albanskih ekstremistov v vasi Slučane in naj bi že vstopile v vas, ki je veljalo za pomembno uporišče ekstremistov. Boji so potekali tudi v vasi Vaksince, kjer naj bi se nahajalo okoli 200 skrajnežev. Skupaj naj bi jih bilo v okolici Kumanova od tisoč petsto do dva tisoč.

Dogodki na kumanovski fronti pa so bili v senci dogovora o formiranju vlade velike koalicije. V makedonskem parlamentu so namreč sestavili koalicijo vladne enotnosti, zataknilo pa se je pri sestavi kabineta. Dogovor sta včeraj že dosegli dve glavni stranki Makedoncev, vladajoča VMRO-DPMNE in opozicijska Socialistična stranka. Albanska stranka demokratičnega napredka še proučuje svoj položaj v novi koaliciji in postavlja svoje zahteve - vendar bo danes do petnajste ure predstavila svoje stališče.

Generalni sekretar stranke Muhamed Halili je posebej za 24 ur pojasnil, da so za politični dialog, ki bi ga spremljali mednarodni opazovalci. To bi bil po njegovih besedah nov začetek, kar naj bi pripeljalo tudi do spremembe ustave Republike Makedonije. Halili je povedal, da želijo živeti v državi enakopravnih in da bi makedonska stran upoštevala njihove zahteve, tudi po albanskem jeziku v državnih institucijah in v visokem šolstvu. Velika koalicija ima 96 glasov v 120-članskem parlamentu. Sestavljajo jo koalicijske in opozicijske stranke ter obe albanski parlamentarni stranki.

Kljub temu, da sta albanski stranki kot pogoj za vstop v vlado od obeh strani zahtevali prekinitev ognja, makedonska vojska ni prekinila silovitega obstreljevanja položajev albanskih upornikov na severovzhodu Makedonije. Vlada narodne enotnosti bo skušala izglasovati popravke makedonske ustave, s katerimi bi izenačila pravice Makedoncev in Albancev. Prav izenačitev pravic manjšinskih Albancev je uradno tudi povod za oborožen upor albanske Osvobodilne narodne vojske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10