Naslovnica

Bolezni srca in ožilja

, 18. 09. 2024 23.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Bolezni srca in ožilja so najpogostejši vzrok smrti v naši državi, kar 2000 Slovencev letno pa doživi srčni infarkt ali srčno kap. Srčni infarkt nastane zaradi arteroskleroze oziroma poapnenja žil, ki oskrbujejo srčno mišico s kisikom in hranilnimi snovmi. Občasno na arteroskerotičnem delu pride do razpoke, kjer nastane krvni strdek, ki zamaši žilo. Ta več ne more prehranjevati srca in pride do infarkta.

Simptomi srčnega infarkta so zelo jasni.194160V prsih začne nenadno močno peči, tiščati in skeleti, bolečina se lahko širi vrat, roke ali trebuh, bolečina v mirovanju ne pojenja. Tudi srčni bolniki, ki imajo doma tablete nitroglicerina in si jo denejo pod jezik, jim ne pomaga. V tem primeru je potrebno takoj poklicati na urgento številko 112 , še prej pa je priporočljivo zaužiti tableto aspirina.

Ob prihodu na urgenco bodo zdravniki najprej poskusili raztopiti krvni strdek, kar pa v 40 odstotkih ne uspe. Veliko bolj učinkovita je metoda raztapljanja z balonskim katetrom, ki pa je na voljo le v ljubljanskem Kliničnem centru. Z njegovo pomočjo mehanično raztopijo strdek, bolniki pa imajo tako veliko več možnosti kvalitetnega življenja po okrevanju in kar je najpomembnejše, veliko jih preživi.

Ljudje mnogokrat zmotno menijo, da je infarkt stvar starejših ljudi, vendar za infarktom oboleva čedalje več mladih ljudi, tudi 30 letnih.

Dejavniki tveganja za infarkt so visoke krvne maščobe, sladkorna bolezen, kajenje, družinska obremenjenost k bolezni. Seveda je najboljša preventiva, torej obvadovanje naštetih bolezni, zdravljenja sladkorne bolezni in prenehanje s kajenjem.

Srčni infarkt je lahko posledica stresa, zato je potrebno spremeniti način življenja in opustiti škodljive razvade. Kar je gotovo lažje napisati, kot dejansko storiti, vendar je samo pogled po Centru za intreznivno interno medicino v Kliničnem cetnru, kjer zdravijo bolnike z infarktom in kjer jih letno umre 250, dovolj za začetek razmišljanja o spremembi.