Prvo desetletje je bilo za policijo tako kot za državljane. Bili so vzponi in padci, v spominu pa ostanejo samo lepe stvari in prepričan sem, da je enako tudi pri nas policistih. Dobili smo nov zakon o policiji, kar je izredno pomembno, pridobili smo avtonomnost strokovnega razvoja in delovanja, posebej pa je pomemben tudi nadzor, politični nadzor in pa seveda nadzor javnosti preko medijev.
Policisti so na uniformah začeli nositi nove položajne oznake. Kakšne so in v čem se razlikujejo od starih?
Deset let smo se spreminjali navznoter, spremenili smo vsebino, sedaj pa je potrebno, da se spremenimo tudi navzven. Dobili smo nove oznake, ki se razlikujejo od prejšnjih oznak in glede na to, da imajo policisti iz republik nekdanje Jugoslavije še stare oznake, nismo bili prepoznavni. Z novimi oznakami smo v Evropi bolj prepoznavni in še bolj slovenski. Zvezdice, ki smo jih pridobili in seveda ostale oznake kažejo pač na našo slovensko tradicijo in naše slovensko poreklo.
Za policiste je veljalo, da morajo biti strankarsko nevezani, kar je opredeljeno tudi v zakonu. Vendar je vse več takih, ki temu nasprotujejo oziroma zahtevajo za neopredeljenost poseben dodatek. Kakšno je vaše stališče do tega?
Moje stališče je, da mora biti policist svoboden državljan. V službi mora biti zavezan le zakonu, stroki in profesionalni etiki. V svojem prostem času pa naj prevzame odgovornosti, kot vsi drugi državljani Republike Slovenije.
Svoje nastope v cerkvi ste sicer že pojasnjevali, pa vendar, kako razumete odnos med cerkvijo in državnimi organi, kamor sodi tudi policija?
Odnos med cerkvijo in državo vidim v sodelovanju, v partnerskem odnosu, tako kot je povsod v evropskih državah. Nikakor ne smejo ti odnosi temeljiti na izključevanju. Tudi cerkev je potrebna v vsaki državi, prevzemati mora svoj del odgovornosti, nikakor pa ne sme posegati v pristojnosti državnih organov.
V teh dneh pa se največ govori o primeru Troha. Nam lahko vi poveste kaj več, kot so nam povedali ljubljanski kriminalisti?
Mislim, da se v teh dneh preveč govori o Trohah in da bi se moralo več govoriti o pomembnejših stvareh v državi, kot je deseta obletnica osamosvojitve. Mislim, da je javnosti že znano, zakaj gre v tem primeru.
Še nekaj odmevnih primerov je bilo v teh letih, denimo Lončarič, Glavar, Rogelj –