V sredo bi lahko poslanci izvolili 11. slovensko vlado pod vodstvom Alenke Bratušek. Nova vlada bo, če bo potrjena, imela 11 ministrov in dve ministrici. Poleg vodje PS Bratuškove bosta člana vlade še prvaka DL in DeSUS Gregor Virant in Karl Erjavec, predsednik SD Igor Lukšič pa v vlado ne bo vstopil.
Seznam kandidatov za ministre je Bratuškova v državni zbor (DZ) vložila tik pred iztekom roka, v četrtek zvečer, kar po mnenju strank, ki bodo pristale v opoziciji, kaže na težave pri iskanju ministrov, to pa je priznala tudi Bratuškova. Svojo ekipo je na koncu označila za "optimalno", da pa ji bo "gledala pod prste".
A še pred sredo morajo kandidati za ministre prestati prvo sito, in sicer glasovanje na matičnih parlamentarnih delovnih telesih.
Največje je pričakovanje predstavitve kandidata za finančnega ministra
Do zadnjega je bil neznanka kandidat za ministra za finance, v kriznih časih ključnega ministra. Uroš Čufer, ki ga je Bratuškova izbrala za vodenje tega resorja, prihaja iz NLB, zato je pričakovati, da bo na zaslišanju pred pristojnim odborom moral odgovarjati tudi na očitke o vpletenosti v dajanje spornih kreditov v tej banki. Bratuškova je po vložitvi liste v DZ dejala, da ji je Čufer zagotovil, da s tem nima nič.
Čufer, ki se bo predstavil v torek, bo moral prepričati tudi koalicijske partnerice, ki do zadnjega očitno niso vedele za izbiro Bratuškove. Prvak DL Gregor Virant je zatrdil, da "DL zagotovo ne bo dal glasov za vlado", če jih kandidat za finančnega ministra ne bo prepričal.
Čufer se bo moral najprej vsem dobro predstaviti, saj ga mnogi ne poznajo. Med njimi je tudi predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Janez Janša, ki zato izbire kandidata ni želel komentirati. Pristavil je le, da upa, da se bo vladalo bolje, kot se je sestavljalo.
Kot kažejo prvi odzivi strank, se bo očitkov moral braniti tudi kandidat za obrambnega ministra Roman Jakič, za katerega je SDS že napovedal, da je zanje nesprejemljiv, saj da je nasprotoval ustanovitvi slovenske vojske. Jakič izjav do ponedeljka ni želel dajati.
DZ bo o ministrih glasoval v sredo
Predstavitve kandidatov bodo potekale v ponedeljek in torek. Predsedniki delovnih teles morajo mnenje o predstavitvi kandidata posredovati najpozneje v 48 urah, mandatarka pa ima nato na voljo tri dni, da katerega od kandidatov zamenja. Če se bo tej možnosti odpovedala in bodo vse predstavitve uspešne, bo DZ o ministrih glasoval že v sredo.
DZ na javnem glasovanju odloča o celotni kandidatni listi. Ta bo potrjena, če bo zanjo glasovala večina prisotnih poslancev. Če lista ne bo izglasovana, bodo opravili novo glasovanje na podlagi nove liste kandidatov, ki jo mora mandatarka predložiti najpozneje v desetih dneh od dneva prvega glasovanja.
Če tudi nova lista ni izglasovana, se lahko o vsakem kandidatu glasuje posebej, pri čemer se šteje, da je vlada nastopila funkcijo, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov brez ministrice brez resorja.
Koliko glasov bo dobila nova vlada?
Če bodo kandidati na zaslišanjih pred odbori DZ uspešni, je pričakovati, da bo predlagana ministrska ekipa prejela podporo vseh 49 poslancev nove koalicije, čeprav je imelo nekaj poslancev DL glede vstopa v levosredinsko koalicijo pomisleke.
Svet DL je podprl vstop v koalicijo s 13 glasovi za, šestimi proti in tremi vzdržanimi. Proti naj bi glasovala tudi poslanka Katarina Hočevar, poslanka Kristina Valenčič pa naj bi se vzdržala. Vendar to še ne pomeni, da na seji DZ ne bi podprli vlade, katere del bo tudi DL.
Nova koalicija računa še na tri glasove nepovezanih poslancev, vlado pa bosta verjetno podprla tudi poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti.
Če bodo poslanci v sredo potrdili ministre, se utegne nova vladna ekipa na konstitutivni seji sestati še isti dan oz. takoj po seji DZ. Že v četrtek in petek bi tako lahko potekale primopredaje poslov ministrov, vladna ekipa Janeza Janše pa bi se s tem poslovila.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.