Naslovnica

Brez dogovora o mirovnem načrtu

Washington/Tel Aviv/Kairo, 03. 01. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Palestinski voditelj Jaser Arafat se je v noči na sredo dvakrat sestal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, da bi se posvetovala o najnovejšem ameriškem mirovnem načrtu za rešitev izraelsko-palestinskega spora. Kot je poročala ameriška televizijska postaja CNN, voditelja tudi na drugem srečanju v Beli hiši nista dosegla večjega napredka. Arafat je na srečanju, ki je trajalo kako uro, obljubil, da bo storil vse za zmanjšanje nasilja in aretacijo odgovornih zanj, in da bi obnovili boj proti terorizmu, so sporočili iz Bele hiše. Clinton in Arafat sta se že pred tem popoldne po krajevnem času sestala na več kot dveurnih pogovorih v Beli hiši. Pogovori so odločilnega pomena, saj veljajo za še zadnji poskus predsednika Clintona, da posreduje med Izraelci in Palestinci, preden se mu 20. januarja izteče predsedniški mandat.

Palestinska stran bo svoj odgovor na mirovne predloge ameriškega predsednika Billa Clintona glede sklenitve mirovnega sporazuma z Izraelom sporočila predvidoma v četrtek, ko naj bi v Kairu pripravili ministrsko srečanje članic Arabske lige, je danes povedal palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šat, ki se je v Kairu pogovarjal z vodjo egiptovske diplomacije Amrom Musso.

Šat je pojasnil, da želi paelstinski voitelj Jaser Afarat pred posredovanjem odgovora z arabskimi voditelji preučiti vsa vprašanja, povezana z ameriškim načrtom. Sicer naj bi Arafat, ki se je v torek v Washingtonu dvakrat neuspešno sestal s Clintonom, še danes dopotoval v egiptovsko prestolnico.

Izraelska vojska je davi s topništvom in z letali obstreljevala cilje na vzhodu mejnega območja z Libanonom, potem ko so domnevni pripadniki šiitske milice Hezbolah na izraelsko ozemlje izstrelili tri granate. Po poročanju izraelskega radia libanonske granate na mejnem območju med Izraelom, Libanonom in Sirijo niso povzročile škode.

Sporno mejno območje na vzhodnem delu izraelsko-libanonske meje, ki si ga lasti Libanon, je po prepričanju Izraela prvotno pripadalo Siriji, leta 1967 pa ga je zavzel Izrael. Ta tudi meni, da bi morali območje vrniti šele po sklenitvi okvirnega mirovnega sporazuma s Sirijo. Tej rešitvi so po umiku izraelske vojske z južnega Libanona maja 2000 naklonjeni tudi Združeni narodi.