Ameriške oblasti bodo morale preoblikovati zakonodajo, ki določa uporabo brezpilotnih zračnih plovil. Te namreč že uporabljajo policisti, medijske hiše in strokovnjaki, tako da v ameriškem zračnem prostoru mrgoli na deset tisoče plovil, katerih lastniki se pogosto ne zmenijo za sicer ostra pravila glede uporabe teh plovil.
Operaterji, ki upravljajo s takšnimi plovili, pravijo, da njihov razvoj že omogoča drugačen odziv oblasti ob naravnih katastrofah, rekonstrukcijah krajev zločina in taktičnih operacijah. Kritike uporabe teh plovil pa skrbijo posegi v zasebnost in varnost.
Več deset ameriških policijskih postaj, zveznih agencij in univerz je že pridobilo posebno dovoljenje, ki jim omogoča uporabo brezpilotnih plovil v ameriškem zračnem prostoru.
Zakone v ZDA nadzira Zvezna agencija za letalstvo (FAA). Ta je leta 2007 prepovedala prosto uporabo takšnih plovil v komercialne namene. Tako jih lahko uporabljajo le podjetja, ki si za to pridobijo ustrezna dovoljenja.
V okrožju Mesa v zvezni državi Kolorado ima urad tamkajšnjega šerifa dovoljenje za široko uporabo teh plovil. Šerifov namestnik Ben Miller je pojasnil, da je uporaba teh plovil v komercialne namene že močno razširjena. Pojasnil je, da je mogoče v številnih televizijskih prenosih različnih športnih dogodkov videti zračne posnetke, ki so narejeni s takšnimi plovili, na katera je nameščena kamera. Hkrati dodaja, da tudi številni prizori v filmih nastanejo s pomočjo takšnih plovil.
Do leta 2015 naj bi pripravili zakonodajo, ki bo omogočala še širšo uporabo plovil tako javnim agencijam kot tudi zasebnim podjetjem. Plovila bi tako lahko uporabili v različnih dejavnostih, kot so kmetijstvo, dostava pošte, iskanje nafte, komercialni ribolov, šport, film, opazovanje okolja, meteorologija in mediji.
Podjetje Teal Group, ki raziskuje letalsko in vesoljsko industrijo, je lani ocenilo, da se bo v naslednjih desetih letih svetovna potrošnja za brezpilotna plovila podvojila. Znašala naj bi skoraj 90 milijard dolarjev letno.
V ZDA sicer že več desetletij velja zakon, ki dovoljuje uporabo majhnih brezpilotnih vozil. Letijo lahko do dobrih 100 metrov visoko, od letališča pa morajo biti oddaljena najmanj pol kilometra.
Cena takšnih plovil je precej nižja, kot pa so cene helikopterjev. Tudi letenje s takšnimi napravami je precej cenejše od letal oziroma helikopterjev. Obstaja pa bojazen, da bi takšna plovila uporabili tudi teroristi oziroma da bi takšna plovila povzročila nesrečo drugih zračnih plovil, ki jih upravlja posadka.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.