Največ brezposelnih poslancev oziroma tistih, ki še vedno prejemajo nadomestilo za poslansko plačo, prihaja iz vrst SLS+SKD, saj je ta stranka na letošnjih volitvah doživela največji osip.
Na plačilnem spisku državnega zbora so tako še vedno Vincencij Demšar, Peter Hrastelj in Marjan Schiffrer, ki se bodo v kratkem upokojili in nove službe ne potrebujejo. Branko Tomažič naj bi se ponovno posvetil delu na kmetiji, Franc Zagožen bo polno zaposlen na Biotehniški fakulteti, Alojza Vesenjaka pa naj bi čakala stara služba v Perutnini Ptuj. Helena Hren Vencelj, Janez Per in Nada Skuk si službo še iščejo, Josip Bajc pa je neprofesionalni župan v Postojni.
Socilademokrati imajo v svojih vrstah šest uradno brezposelnih poslancev. Franc Jazbec in Miroslav Luci sta sicer neprofesionalna župana, Janez Mežan naj bi se v kratkem vrnil v staro službo, Ivo Hvalica in Irena Virant čakata na upokojitev, edini, ki si zares mrzlično išče službo je Vladimir Čeligoj, ki pa je iz stranke izstopil.
Na spisku za plačo pa je tudi sedem nekdanjih poslancev Liberalne demokracije Slovenije. Mirko Kaplja, Jožef Košir in Metod Ciril Pungartnik so neprofesionalni župani. Darja Lavtižar Bebler menda odhaja za veleposlanico v Strassbourg, Nikolaj Rožič, Herman Tomažič in Jože Zimšek pa so še brez služb. Konkretno, Tomažič se na staro delovno mesto ravnatelja ne more vrniti, ker je zasedeno, zato si išče novo službo.
V ZLSD je brezposeln le še Jože Jagodnik, v Slovenski nacionalni stranki pa Rafael Kužnik. Brez službe sta tudi Eda Okretič Salmič in Polonca Dobrajc, ki je na zadnji volitvah neuspešno kandidirala na listi SDS.
Glede na neuradno anketo, ki smo jo naredili med poslanci, najbolje poskrbijo za svoje v SLS+SKD - kar štirje nekdanji poslanci, ki na volitvah niso bili uspešni, so postali državni sekretarji, nekoliko manj so s stranko zadovoljni v LDS. V glavnem so prepuščeni kar sami sebi.
Nekdanji poslanci lahko plačo dobivajo največ leto dni. In oktobra, ko se bo ta rok iztekel, bo tudi spisek upravičencev do nadomestila precej krajši kot danes. In zakaj ne bi še leto dni prejemali zelo dobre plače, če nam po zakonu to pripada, se sprašujejo bivši poslanci.
Formalno imajo sicer prav, kaj pa moralno?