Komisija je predlagala, naj članice s 1. januarjem 2001 začasno, v prvem obdobju za šest mesecev, prepovejo krmljenje s kostno moko vseh živali za zakol. Poleg tega se je Bruselj zavzel, naj glede morebitne okuženosti z boleznijo norih krav članice testirajo vse govedo, staro nad 30 mesecev, ne le tisto, ki je opredeljeno za rizično, vso netestirano živino pa uničijo.
Kmetijski ministri petnajsterice se bodo o predlogih komisije izrekli na izrednem zasedanju prihodnji ponedeljek, 4. decembra.
Ministrski svet za kmetijstvo je že minuli teden, 21. novembra, na zasedanju v Bruslju poostril ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni norih krav, a v odločitvah ni šel tako daleč kot v svojih predlogih Evropska komisija. Ministri so se namreč zavzeli za obvezno testiranje vsega nad 30 mesecev starega rizičnega goveda, soglasja o prepovedi uporabljanja kostne moke za krmo v celotni EU pa niso dosegli.
Vendar pa je v EU od takrat prišlo do zasuka. Sprva je bila zaradi povečanja odkritih primerov bolezni norih krav v središču pozornosti le Francija, konec minulega tedna pa sta se ji pridružili še Nemčija in Španija. Ker gre za prve odkrite primere v teh dveh državah, je novica toliko bolj odjeknila. "Bolezen norih krav ne pozna nobenih meja med članicami," je razvoj dogodkov danes komentiral evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler.
Tudi v Nemčiji vlada prava psihoza zaradi bolezni norih krav. Nemški kancler Gerhard Schröder je vse politične stranke v bundestagu danes pozval, naj podprejo zakon o prepovedi krme s kostno moko. "Še v tem tednu moramo pridobiti zakonsko podlago, da lahko kostno moko izključimo iz prehranjevalne verige," je med razpravo v bundestagu poudaril kancler. Po napovedih naj bi bundestag v četrtek sprejel omenjeni zakon, nemški zvezni svet, bundesrat, pa naj bi to storil v petek. Če se bo to uresničilo, bo zakon začel veljati v soboto.
Poljska pa je danes prepovedala uvoz govejega mesa in živalsko kostno moko iz Nemčije, medtem ko je Latvija prepovedala uvoz govedine iz Galicije v Španiji.
Bolezen norih krav, ki pri ljudeh povzroča Creutzfeld-Jakobovo bolezen, so v EU najprej odkrili v veliki Britaniji. Zaradi razširjenosti bolezni je EU leta 1996 uvedla embargo na britansko govedino. Pod strogimi pogoji je bil embargo ukinjen 1. avgusta lani. Do danes se s to odločitvijo, sprejeto na ravni unije, ni uskladila edino Francija.