Naslovnica

Bush in Putin o oborožitvi

New York, 19. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tako Moskva kot Washington upata, da bo prvo srečanje Putina in Busha pomagalo otopliti odnose med njima, saj se državi močno razhajata pri reševanju nekaterih pomembnih vprašanjih.

Rusijo najbolj skrbijo ameriške napovedi o postavitvi protiraketnega ščita, ki bi varoval svet pred Američanom nenaklonjenimi državami. Ko gre za globalno varnost, se Rusija zavzema za omejitve jedrskega orožja, saj ne zmore niti stroškov vzdrževanja.

Rusiji ne diši niti monopol Združenih držav pri reševanju bližnjevzhodne krize. Podpirajo tudi odhod Američanov z Balkana, ki ga je v predvolilnih shodih obljubljal Bush in ki bi Moskvi zagotovil večji vpliv na tem območju. Državi želita tudi končati hladno vojno na ravni vohunov. Ta se je začela z odkritjem dvojnega vohuna Hanssena, ki je petnajst let Rusom prodajal zaupne dokumente FBI, nadaljevala pa z množičnim izganjanjem uslužbencev veleposlaništev v Washingtonu in Moskvi. Bush želi za razliko od Clintona bolj odločno urediti odnose z nekdanjo velesilo. Vlogo prvega ameriškega sogovornika namreč prevzema Kitajska.

Putin je v pismu ameriškemu kolegu Bushu izrazil upanje, da bo njuno srečanje junija v Ljubljani dodatno spodbudilo dialog in sodelovanje med Rusijo in ZDA, so sporočili iz Kremlja. Putinovo pismo je Bushu v petek v Beli hiši predal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Med težavna vprašanja srečanja, ki bo 16. junija v slovenski prestolnici, je Putin uvrstil ameriški načrt izgradnje protiraketnega ščita (NMD), ki po mnenju ruskega predsednika ukinja sporazum o protibalističnih raketah (ABM) iz leta 1972 in tudi vse ostale pomembne sporazume o razoroževanju.

Pomembno je, da se med srečanjem v Ljubljani razrešijo nepotrebna nesoglasja in odpravijo neutemeljene skrbi, da se razjasnijo nejasnosti in da se začrtajo osnovne smernice v razvoju rusko-ameriških odnosov na različnih področjih, je v pismu zapisal Putin.

Ruski predsednik je še poudaril, da je predvsem potrebno razumeti nujnost skupnega reševanja obstoječih problemov, kajti posamezna država ne more ustrezno odgovoriti na nove globalne grožnje in izzive. Tako je potrebno nadaljevati pogovore o razoroževanju in sporazumu ABM, meni Putin.

Putin je v pismu še izrazil zadovoljstvo, da je rusko-ameriško dialog dobil nov zagon, in se obenem strinjal z ameriškim kolegom, da morajo ZDA in Rusija tesno sodelovati, da bi zagotovile mir in varnost v 21. stoletju.

  • ULTRA 1
  • ULTRA 2
  • ULTRA 3
  • ULTRA 4
  • ULTRA 5
  • ULTRA 6
  • ULTRA 7
  • ULTRA 8