Naslovnica

Bush v Goeteburgu

Goeteborg, 14. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Protesti so se v mestu začeli po Bushevem prihodu. Tako je organizacija Prijatelji Zemlje zgodaj popoldne na zborovanju s petimi podobami ameriškega predsednika na pasjih vrveh ponazorila, kako Busha na kratki vrvi drži ameriška naftna industrija. Greenpeace pa je ameriško okoljsko politiko obsodil tudi z izjavo in ji napovedal neuspeh. K protestom ob ameriško-evropskem vrhu je sicer pozvalo nekje med 60 in 80 različnih organizacij, katerih predstavniki so se v mestu začeli zbirati že več dni nazaj.

Pomembna tema pogovorov so bili tudi ne preveč dobri trgovinski odnosi med Evropo in Zruženimi državami, vendar so se sogovorniki strinjali, da nesoglasja ne ogrožajo zgodovinskega partnerstva med celinama. Bush meni, da je le združena Evropa lahko tista Evropa, ki bo lahko aktivno trgovala z ZDA.

Bush je tudi nakazal, da bo širitev evroatlantskih integracij ena od tem sobotnega srečanja z ruskim predsednikom Putinom na Brdu.

Ameriški predsednik George Bush je po prvem srečanju z vrhom petnajsterice zatrdil, da ameriški interes za trdne odnose z Evropo, tudi čez meje EU, ostaja neomajen. V tem kontekstu se je znova zavzel za nadaljevanje širitve zveze Nato ter izrazil pričakovanje, da se bo širila tudi unija. Ponuja se enkratna priložnost za izgradnjo trajnega miru v Evropi, zato trdno verjamem v širitev zveze Nato in EU čez meje sedanjih članic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.