Naslovnica

Bush zavrnil sporazum o emisiji plinov

Washington, 29. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Bela hiša je včeraj sporočila da je predsednik Bush zavrnil dogovor iz Kjota na Japonskem, v katerem so se države dogovorile o zmanjšanju emisije škodljivih plinov. Ameriški predsednik Bush sporazumu nasprotuje, ker je v nasprotju z ameriškimi gospodarskimi interesi. ZDA so največji proizvajalec ogljikovega dioksida na svetu.

Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Arija Fleischerja naj bi se Bush zavzemal za oblikovanje drugačnega dogovora, ki bi tudi deželam v razvoju določil okoljevarstvene razvojne standarde. ZDA ne bodo uresničile Kjotskega protokola, saj ameriški predsednik George Bush nasprotuje sporazumu, ker je v nasprotju z ameriškimi gospodarskimi interesi, je dejal Fleischer. "Predsednik je bil nedvoumen - ne podpira sporazuma iz Kjota," je pojasnil Fleischer.

V svetu se194160vrstijo negativni odzivi na napoved Washingtona. Napoved so med drugim kritizirale Evropska unija, Japonska, Velika Britanija, Nemčija in Kanada, vznemirjenje pa je povzročila tudi na srečanju o segrevanju ozračja, ki prav zdaj poteka v Ottawi, poleg Kanade pa se ga udeležuje še 15 držav iz Latinske Amerike.

Evropska komisarka za okolje Margot Wallstrom je v sredo izrazila globoko zaskrbljenost ob tej novici. Opozorila je, da ne gre le za varovanje okolja, ampak tudi za mednarodne odnose in gospodarsko sodelovanje. Evropska unija je napovedala, da bo Kjotski protokol ratificirala najkasneje do konca tega leta. Tudi uradni Tokio se je negativno odzval na odločitev Washingtona. Generalni sekretar japonske vlade Jasuo Fukuda je danes napovedal, da bo Japonska izvajala pritisk na ZDA, da bi si premislile glede odločitve o iskanju alternative za Kjotski protokol. Po njegovem mnenju je izjemno pomembno, da ZDA kot največji proizvajalec ogljikovega dioksida na svetu pristopijo k sporazumu.

Britanski minister za okolje Michael Meacher je194160ameriško napoved označil kot "izjemno hudo" odločitev, ki bo po njegovem mnenju predstavljala problem za dvostransko zunanjo politiko ZDA. Po Meacherjevih besedah si ni mogoče zamisliti, da ZDA ne bi spoštovale protokola, saj so med največjimi svetovnimi onesnaževalci. Vprašanje ameriškega zavračanja Kjotskega protokola bo tudi na dnevnem redu pogovorov med ameriškim predsednikom Bushem in nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem, ki je v sredo zvečer prispel na obisk v Washington. Schröder je ob prihodu povedal, da so stališča Nemčije in ZDA od tem vprašanju različna. Kanadski minister za okolje David Anderson pa je dejal, da je nad ameriško odločitvijo "razočaran, nikakor pa ne presenečen". Po njegovem mnenju je Američane k temu vzpodbudil "zelo nevaren odnos" Evropske unije, posebej Nemčije, do ZDA.

Demokratski predstavniki v ameriškem kongresu so obljubili, da bodo Bushevo odločitev spodbijali. Sekretarka Agencije za varstvo okolja (Environmental Protection Agency) Christie Whitman je izjavila, da je senat glasoval s 95 glasovi proti sporazumu in 0 glasovi za sporazum, ker naj bi želeli, da tudi dežele v razvoju izvajajo ukrepe proti emisiji ogljikovega dioksida. Kjotski dogovor se tiče najbolj razvitih industrijskih držav. ZDA bi po tem dogovoru morale do leta 2012 za tretjino zmanjšati emisije plinov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.