Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve, je sporočila Global Footprint Network (GFN), mednarodna raziskovalna organizacija, ki je prva predstavila način izračuna ekološkega dolga. Na ta dan bo človeštvo izkoristilo naravne vire, ki jih ima na voljo v enem letu in vstopilo v ekološki dolg do prihodnjih generacij.
GFN spremlja potrebe človeštva po obnovljivih virih in ekoloških storitvah (ekološki odtis) v primerjavi s sposobnostjo planeta, da zagotovi te vire in storitve.
Dan ekološkega dolga se nanaša na dan, ko je letna povpraševanje človeštva po storitvah in resursih narave, preseže tisto, kar lahko Zemlja regenerira v tem letu.
Od konca septembra, ko so ga prvič merili v letu 1997, se je v dvajsetih letih pomaknil na 2. avgusta, najbolj zgodaj, odkar smo prvič vstopili v ekološki dolg v začetku 70. let. Lani smo dan ekološkega dolga na primer dosegli 8. avgusta.
Povedano drugače - človeštvo trenutno porablja vire 1,7-krat hitreje, kot jih ekosistemi lahko regenerirajo. Globalno torej porabljamo za 1,7 planeta, čeprav imamo na voljo le enega. Posledice te globalne prekomerne porabe naravnih virov postajajo vse bolj očitne po vsem svetu v obliki izginevanja gozdov, suš, pomanjkanja vode, erozije tal, izgube biotske raznovrstnosti in kopičenju ogljikovega dioksida v ozračju.
V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe, ki se nimajo časa razmnožiti do zdravih staležev, in sekamo gozdove hitreje kot le-ti lahko znova zrastejo, opozarjajo na WWF Adria.
Glede na poročilo o stanju našega planeta, ki je izšlo oktobra lani, vse države v naši regiji živijo preko svojih naravnih kapacitet. To potrjujejo tudi podatki GFN o ekološkem odtisu, ki se meri v globalnih hektarjih (gha). Slovenija ima s 4,69 hektarja povprečen ekološki odtis glede na ostale evropske države.
Avstrija ima povprečen odtis 6,1 hektarja, Nemčija 5,47, Italija pa celo manjšega, in sicer 4,51 hektarja. V regiji sledijo Hrvaška (3,78 hektarja), Črna gora (3,63 hektarja), Bosna in Hercegovina (3,22 hektarja) in Srbija (3,1 hektarja). V vseh državah regije se je ekološki odtis sicer v letu 2013 zmanjšal v primerjavi z letom poprej.
Slovenija bi za zagotovitev naravnih virov potrebovala 2,75 planeta
Slovenija v enem letu porabi toliko naravnih virov, da bi za njihovo zagotovitev potrebovali 2,75 planeta. Naš odtis je v največji meri sestavljen iz izpustov ogljikovega dioksida (3,16 gha), sledijo gozdarstvo (0,73 gha), poljedelstvo (0,55 gha) in paša (0,17 gha), najmanj pa prispevata ribolov (0,05 gha) in pozidava območji (0,03 gha).
Skupaj je torej slovenski odtis na prebivalca 4,69 gha, medtem ko nam lahko naša narava zagotovi le 2,26 gha na prebivalca.
Strokovnjaki pravijo, da bi zmanjšanje odpadne hrane za 50 odstotkov po vsem svetu datum ekološkega dolga premaknilo za 11 dni, medtem ko bi zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida za 50 odstotkov ta dan premaknilo za kar za 89 dni.
"Pomembno je vedeti, da lahko obrnemo ta uničujoč trend. Naš planet je omejen, ampak človeške zmogljivosti niso. Če vsako leto premaknemo dan ekološkega dolga le za 4,5 dni nazaj, bi se do leta 2050 vrnili na raven potrošnje enega planeta. V WWF želimo prispevati k temu, tako da preprečujemo uničenje naravnih rek, izboljšujemo delovanje zavarovanih območij, spodbujamo dobro gospodarjenje z gozdovi in promoviramo trajnostne izdelke iz ribištva," je dejala Irma Popović Dujmović iz WWF Adria.
Po najnovejših podatkih se premikamo v pravo smer. Ekološki odtis na prebivalca v ZDA se je od leta 2005 do leta 2013 zmanjšal za skoraj 20 odstotkov. V istem obdobju se je BDP na prebivalca v ZDA povečal za približno 20 odstotkov, kar dokazuje, da je mogoče zmanjšati porabo naravnih virov in hkrati doseči gospodarsko rast.
Kitajska, država z največjim skupnim ekološkim odtisom, ki je skoraj dvakrat večji od odtisa ZDA, se je v novem petletnem načrtu zavezala k izgradnji "ekološke civilizacije". Škotska, Kostarika in Nikaragva so dobri primeri držav, ki pospešeno delajo na odpravi fosilnih goriv v energetskem sistemu.
GFN skupaj z WWF in skoraj 30 partnerji po vsem svetu spodbuja posameznike, da podprejo #movethedate akcijo tudi osebno. To vključuje zabavno in poučno učenje o različnih metodah, s katerimi lahko vsak dan zmanjšujejo svoj osebni ekološki odtis. Na spletni strani je tudi kalkulator ekološkega odtisa, ki izračuna, koliko naravnih virov vsak posameznik porabi in kdaj natančno je vaš osebni dan ekološkega dolga.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.