Čas za Zemljo

FOTO: Tu se sklene krog: iz odpadkov pridobijo kompost ali gorivo

Ljubljana, 02. 05. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
78

Obiskali smo ljubljanski regijski center za ravnanje z odpadki, kjer predelujejo biološke odpadke in mešane komunalne odpadke. V center na leto priroma več kot 170.000 ton odpadkov, ki jih nato med drugim spremenijo v kompost, biometan, surovine za recikliranje ...

Ključno poslanstvo regijskega centra je, da iz mešanih odpadkov izločimo kar največ še uporabnih materialov oziroma surovin ter da iz ločeno zbranih bioloških odpadkov pridelamo kompost. Snaga Ljubljana

Obiskali smo kraj, kjer končajo naše smeti, predvsem biološki odpadki (ki jih zbiramo v rjavem zabojniku) in preostanek mešanih komunalnih odpadkov (odpadki v črnem zabojniku).

A to ni njihov konec, saj jih predelajo - nekatere smeti postanejo biogorivo in biometan, iz katerih nastane električna energija, spet druge kompost, ki ga lahko na vrtu uporabimo za pridelavo nove hrane. Krog je sklenjen.

Barve s pomenom

V ljubljanski regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO) vozijo smeti iz kar 43 slovenskih občin, kar pomeni, da v center vozijo odpadke kar tretjine prebivalcev Slovenije.

Zelena je barva stavb, kjer se predelujejo mešani odpadki.
Zelena je barva stavb, kjer se predelujejo mešani odpadki. FOTO: Damjan Žibert

Delovati je začel leta 2015, sestavljajo pa ga novo odlagalno polje, čistilna naprava za izcedne vode, ključni del centra pa so trije objekti, v katerih poteka mehansko-biološka obdelava odpadkov. V teh objektih se obdelujeta dve vrsti odpadkov: ločeno zbrani biološki odpadki in preostanek mešanih komunalnih odpadkov. Sprejeti in sortirani so tudi kosovni odpadki, pojasnjujejo na ljubljanski Snagi.

Rdeča, rumena ali oranžna barva pa nakazuje, da se v stavbi razkrajajo bio odpadki.
Rdeča, rumena ali oranžna barva pa nakazuje, da se v stavbi razkrajajo bio odpadki. FOTO: Damjan Žibert

Prvo, kar nam pade v oči, so seveda velikost stavb in pa žive barve, ki pa imajo svoj pomen. Kot so nam pojasnili, so objekti za predelavo bioloških odpadkov zaradi bioloških procesov, ki se tam dogajajo, v toplih barvah, objekti za mešane odpadke oziroma za mehansko obdelavo odpadkov pa v hladnih modrih in zelenih odtenkih.

Nekaj številk

V RCERO Ljubljana na leto sprejmejo in predelajo več kot 170.000 ton odpadkov (tako iz gospodinjstev kot industrije), od tega okoli 150.000 ton mešanih komunalnih odpadkov in okoli 20.000 bioloških odpadkov. Iz tega pridelajo približno 60.000 ton trdnega goriva iz odpadkov različne kurilne vrednosti, 35.000 ton digestata po anaerobni obdelavi težke frakcije mešanih komunalnih odpadkov, 6.000 ton lesa, 7.000 ton komposta po obdelavi ločeno zbranih organskih, biorazgradljivih odpadkov, 30.000 ton surovin, namenjenih recikliranju in 17.000 MWh električne energije in 36.000 MWh toplotne energije iz pridobljenega bioplina v procesu. Okoli 7.300 ton odpadkov pa konča na odlagališču.

Prej je šlo več ali manj vse na deponijo, zdaj pa z mehansko obdelavo odpadkov izluščijo vse uporabne snovi za recikliranje in surovine za pripravo trdnega goriva. Po obdelavi na odlagališče Barje roma le 4,9 odstotka ostankov odpadkov, na obhodu po centru razloži Vanja Fabjan in doda, da iz mešanih odpadkov najprej poberejo vse, kar tam ne bi smelo biti - embalažo, kovino in podobno ter kamenčke in steklene delce in prav to slednje je v omenjenih slabih petih odstotkih. Iz vsega ostalega pa nastane gorivo, ki je po vrednosti primerljivo z rjavim premogom.

Na Snagi Ljubljana so povedali, da kar 95 odstotkov na videz nekoristnih mešanih odpadkov po predelavi uporabijo kot surovine za recikliranje ali gorivo. Žerjavisti odpadke z vodeno roko preusmerjajo na tekoče trakove za mehansko obdelavo. Med drugim na trakovih separatorji izločajo odpadke na podlagi njihovih lastnosti.

Separatorji izločijo različne vrste plastike, papir in druge koristne snovi, aluminij in druge kovine, magneti poberejo železo. Vse izločene snovi potujejo v tovarne za recikliranje, česar pa ni mogoče reciklirati, predelajo v gorivo.

In kaj so mešani komunalni odpadki? V črni zabojnik spadajo plenice in higienski vložki, mačji pesek, ohlajen pepel, vrečke iz sesalca, tkanine, usnje in šiviljski odpadki, fotografije, kasete, filmi, pluta, guma, keramika, porcelan in klasične žarnice z žarilno nitko, izolacijsko in avtomobilsko steklo, naštevajo na Snagi.

Iz bio v bio

Pri obdelavi bioloških odpadkov uporabljajo enake postopke, kot se odvijajo v naravi, a proces je seveda tu hitrejši in brez prisotnosti kisika. V reaktorjih s pomočjo bakterij poteka anaerobna fermentacija. V vsakem fermentorju so mešala, ki približno tri tedne zelo počasi premikajo oziroma vrtijo odpadke, ki se brez prisotnosti kisika razkrajajo.

Pri tem nastaja veliko plina, ki ga zajemajo v velik rumen balon. Biometan nato uporabljajo za proizvodnjo elektrike in toplote. Energijsko je center na letni ravni z energijo samooskrben (seveda na dnevni ravni prihaja do pomanjkanja, včasih pa tudi do povečanih količin energije).

Balon z biometanom.
Balon z biometanom. FOTO: Damjan Žibert

Po treh tednih razkrojeni odpadki zapustijo fermentor in potujejo v naprave, ki zgnite odpadke ožamejo oziroma dehidrirajo, pojasnjujejo na Snagi. Tako dobijo suho snov, ki jo v zorilnem delu še nekaj tednov prezračujejo. Po treh mesecih pa biološki odpadki končno postanejo kompost.

Kaj spada in kaj ne spada v zabojnike z biološkimi odpadki in preostankom in zakaj je to pomembno?

Predvsem je pri bioloških odpadkih pomembno, da smo pazljivi, kaj vržemo v zabojnik. Če so odpadki pravilno zbrani, lahko iz njih naredijo visokokakovosten kompost, primeren za na vrt ali njivo.

Spomnimo, kaj spada in kaj ne v zabojnike z bio odpadki. V rjave zabojnike odlagamo zelenjavne in sadne odpadke, jajčne lupine, kavno usedlino, pokvarjene prehrambene izdelke, ostanke hrane in gnilo sadje ali zelenjavo, papirnate robčke, brisače in papirnate vrečke, odpadno vejevje, travo, listje, staro zemljo od lončnic, rože in plevel ter steljo malih rastlinojedih živali.

V rjavi zabojnik pa NE spadajo cigaretni ogorki, kosti, plenice in higienski vložki (to spada med preostale odpadke), mačji pesek (preostali odpadki), tekstil, usnje, gume, mrtve živali, zdravila, kemikalije, maščobe ali odpadno kuhinjsko olje (kar spada med nevarne odpadke), naštevajo pri ljubljanski Snagi.

Problematično je, če biološke odpadke odlagamo v plastičnih vrečkah.
Problematično je, če biološke odpadke odlagamo v plastičnih vrečkah. FOTO: Damjan Žibert

Kot smo lahko videli in kar je razvidno tudi iz zgornje fotografije, je problematično tudi to, če biološke odpadke v zabojnike odlagamo v plastičnih vrečkah. Te se seveda v postopku ne predelajo in tako je že skoraj gotov kompost poln plastičnih vrečk, zato ga morajo še presejati. Pri Snagi tako svetujejo, da biološke odpadke zbiramo v papirnatih, biorazgradljivih polietilenskih ali pa biorazgradljivih vrečkah iz koruznega ali drugega rastlinskega škroba.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tedoVV2HCmedo
02. 05. 2017 08.38
-8
Da bi šel jaz tja notri, bi kozlal tudi s praznim želodcem :)
?asjeza
02. 05. 2017 08.29
+11
v smeteh je dobiček...........smeti nikoli ne manjka tako kot ljudi ne
dr.dare
02. 05. 2017 08.10
+5
hahah narod jim plača odvoz oni pa potem te smeti prodajo in tako duplo služijo hahahaha
romeob
02. 05. 2017 08.27
-19
dr.dare
02. 05. 2017 08.44
+1
zdaj pa ti razumi slovence jaz dobivam pluse ker sem jim povedal kako jih nat.... ti pa minuse ker si jim povedal kako jim lahko to otežiš...
SDS_je_poden
02. 05. 2017 08.58
+22
Romeob ne ločujemo za snago, ločujemo za naš planet!
dr.dare
02. 05. 2017 09.05
-4
hahahhahahaha, ne, ločuješ da njim ni treba in s tem več zaslužijo.... dejansko ti za njih opraviš delo za katero bi drugače imeli zaposlene ljudi... tako pa ti to narediš zastonj oziroma še zakasirajo ti!!! treba včasih malo možgane vklopit...
antiidiotik
02. 05. 2017 09.08
+6
Bimbota. Potem pa sama kompostirajta in reciklirajta. Ni treba vse dajat v nič. Če ustvarjata smeti, potem tudi plačajta, da se jih nekdo znebi za vaju na najmanj škodljiv način. Tebi Romeob pa bi morali zaračunat trojno.
UaikiUaiki
02. 05. 2017 09.14
+6
Veliko lažje je ločevati na začetku, kot pa sortirati ko je vse skupaj na enem kupu.
dr.dare
02. 05. 2017 09.15
-5
zakaj bi sam to delal če oni to lahko delajo in potem s tem služijo? daj si že dopovedat da je zaslužek tako velik da bodo pobirali in sami sortirali četudi bi vsi vse skup pomešali... tako pa to delo opravite vi in še plačate jim... s tem odžirate marsikatero delovno mesto in to še celo plačujete... razumi človk to če moreš... delaš in plačaš da nekdo drug nima službe.. bravo!!!
UaikiUaiki
02. 05. 2017 09.26
+8
Kaj a ti je težko ločevati odpadke? Je res tako mučno ločiti plastiko, steklo, papir in ostalo? To so 4 zabojniki. Je to že prehud napor zate? Prezahtevna naloga?
limonca4
02. 05. 2017 09.27
+6
Dare, ti si res en velik bimbo, to je le izgovor za tvojo lenobo, enako velja tudi za Romea. Sama sortiram smeti na naš planet, ki je že tako popackan zaradi takih bimbotov, kot sta vidva, in ne za Snago. Ker sem tudi nekaj časa delala z inšpektoratom za okolje, sem opazila, da so tisti, ki ne sortirajo smeti, tudi največji packi in lenuhi (se je videlo tudi po njihovi zanemarjeni okolici hiše) ali obsedeni s tem, kako Snaga zasluži dobro s smeti, kar ne drži.
mulc-slo
02. 05. 2017 09.36
+7
Poglej dare, če ti gre tako na živce da oni služijo s smetmi... Vsi sosedje bodo zagotovo veseli če boš namesto smetarjev odnašal njihove smeti in se potem pač ti ukvarjal z predelavo, reciklažo. Lahko začneš enostavno - samo z organskimi odpadki in prideluješ kompost... Pa ti zasluži dvojno! Pametnjakovič!
dr.dare
02. 05. 2017 09.43
-1
kaj ima sortiranje z okoljem če bodo smeti itak posortirane? a vi sploh razmišljate kaj pišete? ljudje bi lahko imeli službe pa jih nimajo ker vi plačate in delate da jih nimajo!!!
limonca4
02. 05. 2017 09.57
+1
Dare, jaz predobro vem, kaj pišem. Če bi bili ljudje bolj pridni s sortiranjem, bi bile tudi položnice za Snago manjše. Vsako leto v začetku meseca so bile na račun sortiranja položnice za januar nižje, enkrat je bilo celo znesek na položnici 0 €.
dr.dare
02. 05. 2017 09.58
+0
in pa ne, ne moreš in ne smeš odnašat nobenih smeti ker imajo komunalna podjetja čisti monopol ker dobro vedo koliko služijo!!
dr.dare
02. 05. 2017 09.59
-2
hahahahaha limonca hahahahhaahhahaha dobro vas nat.... v vsaki firmi se lahko prikaže minus, nula ali plus, vprašanje je samo kaj rabiš prikazat
limonca4
02. 05. 2017 10.03
+0
Očitno ti vsepovsod vidiš eno veliko negativo. Nič me ne nategujejo, predobro vem, kako in kaj, ker sem se do potankosti pozanimala. Tudi tiste stvari, ki ne bi bilo dobro za pokazati, so mi pokazali.
dr.dare
02. 05. 2017 10.06
+1
lol kaj so ti pokazali? daj ne se smešit no.... komunala se grebe in bori za smeti ker je minus z njimi ja daj ne se smešit no
limonca4
02. 05. 2017 10.19
+0
pufic
02. 05. 2017 10.36
+2
Tipična Slovenska faušarnija.Da si neboste kaj nardil
dr.dare
02. 05. 2017 10.52
-1
ne nimam ti imaš ker so ti oni vse pokazali hahah aha ha ha ha hah aha
gasper07
02. 05. 2017 08.07
+17
Super center... V vsaki regiji bi morali bit nekaj podobnega... Da se zmanjsajo stroski. A v smeteh je denar in mafija.