Čas za Zemljo

Kako vse se lahko izognete plastiki?

Ljubljana, 19. 01. 2018 07.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropa je napovedala vojno plastiki, se glasijo naslovi te dni. Evropejci na leto odvržejo 25 milijonov ton plastičnih odpadkov, od katerih se manj kot 30 odstotkov reciklira, od tega velik delež v tretjih državah, kjer veljajo drugačni okoljski standardi. Večina plastike v Evropi se torej znajde na odlagališčih in v sežigalnicah, tudi zaradi težavnosti in velikih stroškov za recikliranje.

Zato je cilj nove strategije Evropske komisije, ki jo predstavila ta teden, zagotoviti, da bo do leta 2030 vsa plastična embalaža primerna za recikliranje ali za ponovno uporabo, in to na stroškovno učinkovit način.

Maja in njena družina dve leti živi filozofijo zero-waste.
Maja in njena družina dve leti živi filozofijo zero-waste. FOTO: POP TV

Drugi cilj strategije je omejiti plastiko za enkratno uporabo (najpogosteje gre za cigaretne ogorke, plastenke, paličice za čiščenje ušes, vrečke, slamice, balone ter plastične kozarce in jedilni pribor). Plastika za enkratno uporabo namreč predstavlja polovico odpadkov v morju in na obali. Do leta 2050 naj bi bilo v oceanih več plastike kot rib. Tretji cilj strategije pa je prepovedati namerno uporabo mikroplastike - plastičnih delcev, manjših kot pet milimetrov, ki se pogosto uporabljajo denimo v kozmetiki. 

O tem, kje vse se znajde plastika in kaj to pomeni za okolje, smo govorili prejšnjo soboto v rubriki 24UR Inšpektor, to soboto (torej jutri) pa zgodbo nadaljujemo. Med drugim tudi z zelo konkretnimi nasveti, kaj lahko vsak od nas naredi za zmanjšanje plastike v okolju. Spoznali boste tudi Majo Nagode, ki je že dve leti privrženka filozofije zero-waste, torej življenja brez odpadkov. Te filozofije vam nihče ne vsiljuje, skušamo pa pokazati različne stvari, ki jih lahko (vsaj katero izmed njih) spremenite tudi sami. Od tega, da ne uporabljamo plastičnih slamic in plastičnih palčk za čiščenje ušes, do tega, da zavračamo nove in nove plastične vrečke pri nakupovanju ...

Življenje, kot ga živi Maja Nagode, sicer pomeni več organizacije, včasih tudi več časa, ki ga mnogim primanjkuje ... marsikateri od ukrepov, ki jih lahko naredimo, pa je zelo enostaven, a nanj zaradi utečenih navad in ker smo "komot", niti ne pomislimo. Steklena embalaža namesto plastične, lesene zobne krtačke ... so le nekatere od možnosti. 

Sicer pa jutri v 24ur Inšpektor tudi o sistemskih rešitvah. Kje plastika odteka izven sistema recikliranja in zakaj, kakšen je problem plastike, kakšne so rešitve, ki bi jih morale uvajati države. Tudi naša. Tudi o tem jutri v Inšpektorju. Ne zamudite!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BogiEmil
19. 01. 2018 15.35
-2
Jaz pa nisem ravno pristaš, da se plastika ukine, meni pride zelo prav, lahko nosim špecerijo iz trgovine pa iz plastičnih flašk delam mlinčke in jih potem z otroci po celem gozdu kjerkoli je potok nastavljamo, da se vrtijo, pa iz plastike se da delati tudi dobre vetrnice in vsesorte stvari mi na kmetih ničesar ne zavržemo imamo to radi, toto plastiko in prav bi bilo, da jo je še več, ker se jo da tudi dobro predelovati in fino zaslužiti pa polivinil je obvezen ker pokrijem solato, da mi seme ne pojedo ptiči, ja plastika je koristna, več tega pa bi vsi dobro živeli imam tudi plastičen kolk pa se nič ne pritožujem, upam, da zmaga Janša in da prepove to gonjo proti plastiki.
Ardene
19. 01. 2018 09.28
+7
kako enostavno, čez noč naj se ukinejo vse plastične vrečke, potem pa postopno še ostali plastični izdelki. Ne pozabimo na razne plastenke, tube in pokrovčke, ki jih zapirajo in še mnogo drugih plastičnih izdelkov, ki odvrženi v naravo ne segnijejo, ampak se sčasoma spremenijo v mikro delce ki potem zaidejo v reke, morja...
graf
19. 01. 2018 08.57
+15
Jaz sem vedno bil prvi zato da se plastika ukine in nikoli ne vzamem vrečke če je ne rabim in zavračam dodatne vrečke, vedno vzamem škatlo ali gajbico, moti me le to da vsi trkajo samo in le na vest potrošnika ! Najprej naj material ki se reciklira uvedejo v trgovinah , ko bo to na voljo ne bom nikoli več odtrgal plastične vrečke za sadje , limon pa zaenkrat ne morem v naročju nest na blagajno ! Še to : vedno bom prepričan da nismo samo potrošniki krivi za onesnažene oceane , vsi vemo da glavnina plastike prihaja od trgovcev , problem je le v tem ker trgovci niso zainteresirani da bi spremenili embalažo ker je plastika za njih najcenejša rešitev , če ne verjamete jih vprašajte ! Dokler se ne bo spremenila miselnost trgovskih korporacij in multinacionalk ki tako embalažo izdelujejo se bojim da sprememb v smislu zmanjšanja plastike zaenkrat ne bo na vidiku ...
Praškovarit
19. 01. 2018 08.40
+6
plastične male vrečke bi bilo treba ukinit, potem pa še ostale
Acidic
19. 01. 2018 08.11
-4
Vsake toliko je treba objavii tudi takšne komedije. Da se naredimo malce osveščeni ...
Acidic
19. 01. 2018 08.14
-3
Samo nevem kaj se pritiska na navadno rajo, če pa je problem obdelovanju in trgovanju s smetmi?
Apostol1
19. 01. 2018 09.01
+8
Navadno rajo nas imenuješ in ravno navadna raja največ lahko naredi za boljši jutri kot tale Maja ,pojdi v trgovino z vrečko iz blaga in jo imej za tako rekoč neomejeno uporabo in tako naprej ,to je vsa filozofija , največ lahko naredi osveščena raja.
antonio67
19. 01. 2018 09.16
+4
Dobro si povedal,jaz je tudi ne vzamem če je ne rabim.Morali bi ukinit prodajo plastičnih vrečk,pa one malo pocenit pa bi se takoj prijelo to o zmanševanju plastike v naravi.