Čas za Zemljo

Narava je odgovorna za od 30 do 50 odstotkov izgube arktičnega morskega ledu. Za ostalo človek

Los Angeles, 13. 03. 2017 19.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Naravne spremembe nad Arktiko so ''lahko odgovorne za od 30 do 50 odstotkov celotne izgube septembrskega morskega ledu od leta 1979,'' kaže nova študija. Za 50 do 70 odstotkov pa lahko pripišemo dejanjem ljudi. Znanstveniki menijo, da kljub vsemu je to, da bo Arktika poleti kmalu povsem brez ledu, le še vprašanje časa.

Severni medved
Severni medved FOTO: Thinkstock

Naravni procesi v okolju so odgovorni za do 50 odstotkov izgube arktičnega morskega ledu, za ostalo smo krivi ljudje, je pokazala nova podnebna študija.

Študija je temeljila na simulacijah različnih klimatskih pogojev in je bila redek poskus ugotavljanja, koliko k spremembam na Arktiki pripomore človek in koliko narava sama. Razumevanje vseh vzrokov taljenja ledu je ključno za načrtovanje izgub v prihodnosti in ukrepanje.

Znanstveniki so se strinjali, da so naravne spremembe v okolju, kot je atmosferska cirkulacija, so vsaj malo krivi za taljenje ledu, a v kakšni meri in v kakšni meri je za to odgovoren človek, ki je sprožil globalno segrevanje, je stvar debate.

Že leta Arktični led velja za enega najbolj zgovornih dokazov o podnebnih spremembah in številni se bojijo, da ne bo preteklo veliko vode, dokler na severnem polu ne bo več ledu. A študija zdaj kaže, da se morda to ne bo tako hitro zgodilo, če bo narava znova na plan potegnila svoje hladne karte.

Leta 2013 je panel za podnebje Združenih narodov ocenil, da je človek vplival na izgubo ledu na Arktiki, a v kakšni meri, takrat niso ocenjevali. Dodali so, da bi lahko sredi stoletja že videli Arktiko brez ledu, če bo količina toplogrednih plinov še naraščala. Morski led se počasi krči in septembra 2012 ga je bilo najmanj. Taljenje ledu vpliva na živali, kot so severni medvedi in tjulnji, ter na avtohtone prebivalce, a na drugi razkriva zaloge nafte in plina.

Naravne spremembe nad Arktiko so ''lahko odgovorne za od 30 do 50 odstotkov celotne izgube septembrskega morskega ledu od leta 1979,'' so ameriški znanstveniki zapisali v reviji Nature Climate Change. V študiji so še ugotovili, da je arktična klima morda povezana s spremembami, ki so se zgodile daleč stan nad tropskim Tihim oceanom. ''Če se ta naravni proces ustavi oziroma se v bližnji prihodnosti celo obrne, bi lahko videli upočasnitev hitrega taljenja, kateremu smo priča v teh letih, oziroma bi lahko videli celo večanje obsega,'' je dejal vodja študije Qinghua Ding iz univerze Kalifornija. A dolgoročno kopičenje človeško ustvarjenega ogljikovega dioksida bo to lahko še bolj obremenjujoč faktor, je dodal.

''Gledano naprej je to še vedno vprašanje kdaj, ne pa če, bo Arktika poleti ostala popolnoma brez ledu,'' je komentiral Ed Hawkins iz univerze Reading, ki ni sodeloval pri študiji.

''Ugotovitev, da smo ljudje krivi za od 50 do 70 odstotkov izgube ledu ni dobra novica,'' je dejal Twila Moon z univerze bristol. ''Dodajanje CO2 in druge emisije v atmosfero pomeni neposreden negativen vpliv na Arktiko,'' je dodala.

Andrew Shepherd iz univerze Leeds je dodal, da je dobro, da so ugotovili, koliko prispeva človek in koliko narava, saj bodo tako lahko bolje ocenili, kdaj bo led izginil.

Taljenje morskega ledu
Taljenje morskega ledu FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brado
14. 03. 2017 11.49
+1
Narava bo teh 50% SAMA nadomestila.....ČLOVEK NIKOLI VEČ.....!!!!!!
SEJBOBOL
13. 03. 2017 22.59
+4
OH te študije , kdor pride , poda vedno drugačna mnenja .....
pizzamargerita
13. 03. 2017 22.17
+12
50:50. tko znam tut jst ugibat;)
ni_mi_vse_eno
13. 03. 2017 21.39
+1
Samo vprašanje časa je kolaps sedanjega ekonomskega sistema, ki potrebuje stalno eksponenten dotok energije, da zagotovi stalno eksponentno gospodarsko rast. Žal pa je Zemlja omejen planet in samo vprašanje časa je, kdaj se bo arktika preselila v dnevno sobo. Učimo se iz zgodovine in spoznajmo, da rimski imperij ni propadel zaradi vdora barbarov, ampak ker ni mogel več stalno eksponentno rasti. Dokler je ropal galicijo, dacio ... je bil stalen dotok sužnjev (energija) in zlata (energija), ko pa je postavljal Hadrijanov zid, se je pa začel njegov kolaps. In ko bo kolapsiral naš imeprij ne bo nikogar, ki bi nam dovajal elektriko, nafto in hrano. Iz cen nafte se učimo: Ko je bil sodček 148$ se je pričel kolaps leta 2008. Vir: dr. Tainter: Collaps of Complex Societies.
dajno
13. 03. 2017 21.36
+5
Narava je živa, ledena doba, topla doba, in če vas zanima, zdaj gremo proti ledeni dobi
Našvasan_zob
13. 03. 2017 21.24
+8
V času dinozavrov je bilo ozračje veliko toplejše, ker so kurili kolm...
Bruhalnica24
13. 03. 2017 21.13
+23
Kako si znanstveniki razlagajo, kaj je končalo zadnjo ledeno dobo ???? Mogoče industrija ??? Vse skupaj je en velik nateg, zemlja ima svoje cikle in sebo sama očistila nesnage ( ljudi )..
razodetje
13. 03. 2017 21.18
+8
Se popolnoma strinjam..., vprašanje kakšni virusi ali bakterije spijo in čakajo pod ledom.
dajno
13. 03. 2017 21.35
+2
ni_mi_vse_eno
13. 03. 2017 21.42
+5
Žal je vse skupaj res nateg, kar nam prikazuje afera "climategate is still issue". Poneverjajo podatke, si izmišljujejo navidezne postaje in prikazujejo vedno nove računalniške simulacije brez uspeha.
Našvasan_zob
14. 03. 2017 18.36
Uspeh je ropanje CO2 davkov kar jim odlično uspeva...