Ko govorimo o varstvu okolja, o naši prihodnosti, ki je brez smelih, odgovornih in premišljenih odločitev ne bo, potem se je potrebno dotakniti še enega področja – trajnostnega turizma. Slovenija je turistična dežela in turizem je panoga, na katero država veliko stavi. Čeprav se zadnje čase zdi, da smo še vedno preveč okorni in premalo izkoriščamo prepoznavnost Slovenije v tujini – kar spomnimo se zadnjega primera, ki je proslavil slovensko potico – pa je jasno, da se zadeve premikajo v pravo, recimo temu zeleno smer, le da moramo vse skupaj nekoliko pospešiti.
Slovenija je v zadnjem desetletju v turizmu prehodila uspešno pot od prepoznavanja ekologije do naziva prve zelene destinacije, a na tej točki ne smemo zaspati. "Imeti moramo dolgoročne strategije, ki morajo preživeti vlade, loviti korak s tehnološkim razvojem, iskati priložnosti za medsektorska sodelovanja doma in v tujini ter nemudoma reagirati na naključne dogodke," je na petem Zelenem forumu pred časom izpostavila Sonja Sibila Lebe z Univerze v Mariboru.
Če želimo razvijati turistično ponudbo, s katero bomo konkurenčni drugim državam, se bo potrebno še bolj usmeriti v zeleni oziroma trajnostni turizem, ki je v razviti turistični ponudbi nujna smer nadaljnjega razvoja. Dejstvo je, da bo v prihodnosti konkurenčen le turizem, ki bo temeljil na ekonomski uspešnosti turističnega poslovanja ter bo hkrati prizanesljiv in konstruktiven do naravnega, kulturnega in socialnega okolja.
Trajnostno pomeni najprej domačini, nato turisti
Številni primeri dobrih praks v trajnostnem turizmu izpostavljajo povezovanje z lokalno skupnostjo in spreminjanje mišljenja v smeri zelenega in okolju prijaznega delovanja. "Najprej moramo poskrbeti za zadovoljstvo domačinov, šele nato za turiste," pa je na omenjenem forumu opozoril predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja.
Kakšna je vizija države?
Vizija ministrstva za gospodarstvo je, da bi bila Slovenija zelena, aktivna in zdrava destinacija za petzvezdnična doživetja. "Cilji so visoko zastavljeni, saj si želimo doseči 3,7 milijarde evrov prilivov iz naslova izvoza potovanj, pet milijonov turističnih obiskov in 16 milijonov prenočitev. Predvsem pa je fokus doseganje višje dodane vrednosti," je na omenjenem forumu izpostavila državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Eva Štravs Podlogar.
Zeleni turizem, ki blaži podnebne spremembe
V Slovenski turistični organizaciji (STO) so se zavezali, da bo zeleno in trajnostno tisto, kar bo prežemalo vsako njihovo dejavnost. "Naše poslanstvo pri zelenem turizmu je deležnike v turizmu obveščati o pomenu podnebnih sprememb, vplivih na turizem in spremembah na trgu ter jih spodbuditi k ukrepanju pri prilagajanju in blaženju podnebnih sprememb," navajajo na STO.
Ključne strateške usmeritve zelenega turizma so:
- usmeritev turizma v zeleno gospodarstvo
- obveščanje in spodbude za turistično gospodarstvo, da razvijajo zelene modele poslovanja
- spodbude za destinacije, da postavijo modele trajnostnega razvoja na podlagi trajnostnih kazalnikov
- ozaveščanje turistov, da se usmerijo k bolj trajnostnemu življenjskemu slogu in za lastno okolje prijaznemu ravnanju
Kaj je to Zelena shema slovenskega turizma?
Da bi pospešili izvajanje zelenega turizma, so na STO razvili Zeleno shemo slovenskega turizma Slovenia Green, ki sloni na evropskih (ETIS) in globalnih (GSTC) merilih ter priporoča uporabo orodja GSTR za merjenje uspešnosti pri uvajanju zelenega delovanja.
Globalni kriteriji temeljijo na štirih stebrih trajnostnega turizma: učinkovitem načrtovanju trajnostnega razvoja, maksimiziranju družbenih in gospodarskih koristi za lokalne skupnosti, zmanjšanju negativnih vplivov na kulturno dediščino in zmanjšanju negativnih vplivov na naravo dediščino.
22 destinacij, 13 ponudnikov in trije parki
V nacionalno shemo je zaenkrat vključenih že 22 destinacij z znakom Slovenia Green Destination (Ljubljana, Kamnik, Idrija, Rogla - Zreče, Radlje ob Dravi, Cerkno, Laško, Žalec, Celje, Velenje, Nova Gorica, Maribor, Brda, Kranjska Gora, Ptuj, Slovenj Gradec, Bela krajina,Kočevsko, Polhov Gradec, Vipavska dolina, Logarska dolina Solčavsko in Podčetrtek) 13 ponudnikov namestitev z znakom Slovenia Green Accommodation (Hotel Thermana Park Laško, Kamp Koren Kobarid, Terme Snovik, Turistična kmetija Urška, Ortenia - Apartmaji v naravi, Posestvo Trnulja, Hotel Park Ljubljana, Hostel Celica, Sobe z zgodbo Pr' Gavedarjo, Hotel Jožef Idrija, Hotel St. Daniel Štanjel, Hotel Savica, Hotel Astoria Bled) in trije parki z znakom Slovenia Green Park (Triglavski narodni park, Kozjanski park in Park Škocjanske jame). Kot pravijo na STO, so premiki na tem področju veliki, tudi v Sloveniji.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.