Čas za Zemljo

Nemci imajo skoraj 30.000 velikih, mi dve. Ste na pravi lokaciji, da si postavite kar svojo malo vetrnico? Pomaga vam tudi država

Ljubljana, 20. 04. 2017 09.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
312

Ekološke lepotice ali grdobe, ki pobijajo ptice, motijo spanje in kazijo okolico? Medtem ko po Evropi rastejo vetrne elektrarne in vetrna polja, ima pri nas vetrna energija veliko nasprotnikov. Je pa vse več takšnih, ki si želijo postaviti lastne male vetrnice, namenjene gospodinjstvom.

Vetrnica
Vetrnica FOTO: Thinkstock
Ko gre za iskanje alternativnih virov energije, se vse več držav usmerja k vetru. Čeprav vetrna energija danes zadovoljuje manj kot odstotek svetovnih energetskih potreb, spada med energetske vire, ki imajo precej hitro rast.

Na ravni Evropske unije so lani devet desetin novih energetskih objektov, dodanih v energetsko omrežje, poganjali obnovljivi viri. Kontinent se tako odmika od fosilnih goriv. Od 24,5 GW novih energetskih kapacitet, ki so bile zgrajene lani, jih veter, sonce, biomasa ali voda, poganjajo 21.1GW ali 86 odstotkov.

Države so se še posebej pogosto odločale za izkoriščanje vetrne energije, med njimi najbolj Nemčija, kjer sicer stoji dobrih 40 odstotkov vseh evropskih vetrnic, Francija, Nizozemska, Finska, Irska in Litva pa so postavile svoje nove rekorde v količini zgrajenih vetrnic. Za gradnjo so države porabile dobrih 27 milijard evrov.

Velik preobrat v Nemčiji se je zgodil po katastrofi v jedrski elektrarni Fukušima na Japonskem. Takrat so se Nemci odločili za zapiranje nukleark in se še posebej zagnano lotili iskanja alternativ.

Agora Energiewende je sicer izračunala, da so stroški nove jedrske elektrarne višji od stroškov novih vetrnih ali sončnih elektrarn, s katerimi pokrijemo iste potrebe, zato ni pričakovati, da bi Nemčija kmalu obrnila ploščo, ko gre za izkoriščanje obnovljivih virov energije.

Največji vetrni projekt je bila lani vetrna elektrarna Gemini na nizozemski obali. Na omrežje so jo priključili pred enim letom, ko bodo dela povsem končali, pa bo to druga največja morska vetrna elektrarna na svetu. Gemini po velikosti sledita nemški projekt Gode Wind 1 in 2 z močjo 582MW ter nizozemski projekt Westermeerwind z močjo 144MW.

Evropske kapacitete za proizvodnjo energije s pomočjo vetra se zdaj gibljejo okoli 153.7GW, kar je sicer še vedno relativno malo ob podatku, da je skupna energetska proizvodnja kontinenta 918.8GW.

Vetrnica
Vetrnica FOTO: Thinkstock

Slovenija svetlobna leta zadaj – tako po količini vetra kot naklonjenosti javnega mnenja

V Sloveniji trenutno obratujeta dve vetrnici. Ena od leta 2014 deluje pod Nanosom, najbolj znana pa je najbrž prva, tista v Dolenji vasi, nazivne moči 2,3 MW. Rotor premera 71 metrov se vrti na 98 metrov visokem stolpu. Vetrnico, v katero so vgradili 500 kubičnih metrov betona in 50 ton železa, so postavili leta 2012, delovati pa je začela leto pozneje. Njeni lastniki sicer želijo graditi tudi vetrno polje.

A ko je rastla ta vetrnica, smo bili priča številnim obračunavanjem med podporniki in nasprotniki vetrne energije, v debato so se vpletli tudi naravovarstveniki, celo zdravniki. Investitorji so namreč okoljevarstveno soglasje dobili že oktobra 2005, a so čez pet let izgubili gradbeno dovoljenje zaradi težav z zemljiščem.

Ves ta čas pa so se poleg birokratskih kresala mnenja o smotrnosti naložbe. Sosedje vetrnice so so pritoževali, da bodo izpostavljeni škodljivim vplivom naprave. Gre za argumente, ki se pojavijo ob ideji vsakega podobnega projekta.

Nazadnje ob primeru Loškega Potoka, kjer naj bi se vetrnice začele vrteti čez dobri dve leti. A potem, ko je projekt doživel kar nekaj odmeva, so se zdaj na občini zavili v medijski molk, saj naj bi imeli zaradi izpostavljanja projekta težave. Neuradno v obliki nasprotnikov ne le iz domače občine, ampak tudi drugih delov države.

Vetrnica
Vetrnica FOTO: Thinkstock

Nasprotniki vetrne energije med drugim menijo, da bi takšne projekte morali pregledovati strokovnjaki s področja psihoakustike. Nekaj tujih študij namreč kaže, da vetrnice ne bi smele stati manj kot dva kilometra stran od naseljenih hiš. Tega se že držijo na Škotskem, medtem ko nasprotniki navajajo domnevno poslabšanje zdravja ljudi ob vetrnicah na Danskem in v Franciji, kjer so predpisi bolj ohlapni.

Težava naj bi bila v hrupu, sosed vetrnice v Dolenji vasi, od nje oddaljen 400 metrov, je nekoč dejal, da zaradi ponavljajočega se zvoka ponoči zapira vsa okna. Večina zdravstvene stroke trdi, da nevarnosti ni.

Vetrnim elektrarnam očitajo tudi škodljiv vpliv na ptice, zaradi česar je pri nas v veliki meri padel projekt Volovja reber.

Poznavalci menijo, da gre za do določene mere upravičen argument, ki pa ga je nujno upoštevati predvsem, ko gre za območja, ki so življenjski prostor redkih ptic. Na teh območjih naj vetrnic ne bi gradili.

Med argumenti proti vernicam pa najdemo še očitke, da so grde in pomenijo "vizualno onesnaženje okolje", da recimo v Nemčiji zaradi njih niso zaprli nobene termoelektrarne in so torej nepomembne ali da v Sloveniji ni lokacij, kjer bi sploh delovale optimalno, ker ni dovolj vetra.

Podatki na drugi strani pravijo, da se je samo leta 2012 zaradi vetrnih elektrarn količina emisij CO2 zmanjšala za vsaj 400 milijonov ton. Za nezapiranje termoelektrarn pa niso toliko krive neučinkovite vetrnice kot vse večja poraba energije. Lepotni vidiki vetrnic so precej subjektivna tema, glede neuporabnosti pri nas pa se strokovnjaki s tem argumentom večinoma ne strinjajo. Pri nas so našteli že več likacij, kjer bi lahko postavili za vsaj 295 MW vgrajene moči vetrnih elektrarn.

Minimalna začetna hitrost vetra, potrebna za obratovanje vetrnih elektrarn, je sicer od 3 do 5 m/s, kar je minimalna začetna hitrost vetra, potrebna za obratovanje vetrnih elektrarn. Če je hitrost vetra previsoka, običajno nad 25 m/s, se vetrne elektrarne ustavijo, da ne bi nastale poškodbe. Največje moči se pridobijo pri hitrosti vetra okoli 15 m/s. Med hitrostjo 15 in 25 m/s pa vetrnice proizvedejo največ električne energije.

Povprečna letna hitrost vetra 50 m nad tlemi. Vir: Arso/Geopedia
Povprečna letna hitrost vetra 50 m nad tlemi. Vir: Arso/Geopedia FOTO:

Vetrne elektrarne za gospodinjstva

Nekaj več je pri nas naklonjenosti do malih vetrnih elektrarn. Za lastno uporabo jih v glavnem uporabljajo tam, kamor je težko napeljati elektroenergetsko infrastrukturo, predvsem v gorskih kočah, in tam, kjer je povprečna hitrost vetra 50 metrov nad tlemi večja od 3 m/s. Zanje pa se vse bolj odločajo tudi gospodinjstva, ki želijo oklestiti električni račun.

Glede na statistične podatke elektrodistributerjev Slovenije o tem, koliko elektrike pri nas porabi štiričlanska družina, in na podlagi predpostavke, da dobro projektirana vetrna elektrarna letno pridela 2200 kWh, bi po izračunih projektantov potrebovali vetrno elektrarno moči od 3,5 kW do 4 kW, da bi zadostili lastnim potrebam. Družine, ki porabijo nadpovprečno veliko električne energije, pa bi potrebovale vetrno elektrarno moči približno 5–10 kW.

Življenjska doba vetrnice naj bi bila med 25 in 30 let, njihovi kritiki sicer pravijo, da le okoli 15 let. In če naj bi trajalo 10–14 let, da se investicija povrne, se tako ta po njihovem sploh ne izplača. Zagovorniki pa pravijo, da gre za objekte, ki se ob pravilni gradnji in dobrih predhodnih izračunih le malo kvarijo, živijo tri desetletja in lahko dolgoročno ustvarjajo dobiček, predvsem pa koristijo okolju. Zagovorniki tako poudarjajo, da v prvi vrsti ne gre za finančno naložbo, ampak za prispevek k trajnostnemu razvoju človeštva.

Cena male vetrne elektrarne se giblje okoli 3.000 do 5.000 evrov/kW, velike vetrne elektrarne pa okoli 1.500 evrov/kW. Pri proizvodnji energije iz vetrnih elektrarn je izkoristek približno 60 odstotkov. Količina proizvedene energije je odvisna od velikosti kril ter hitrosti in moči vetra.

Preden se lotite postavljanja vetrnice, je sicer najpomembnejša izbira prave lokacije, nato izbira kakovostnih elementov vetrne elektrarne. Čeprav je lahko "biti sam svoj mojster" mamljivo, boste optimalno projekt izvedli, če se obrnete na preverjene projektante in proizvajalce z izkušnjami.

Prav tako boste pred investicijo potrebovali ustrezna dovoljenja. Tako boste morali imeti izdelan projekt, soglasje za priključitev, pogodbo o priključitvi na distribucijsko omrežje, pogodbo o dostopu na omrežje in pogodbo o odkupu električne energije. Za postavitev male vetrne elektrarne gradbeno dovoljenje ni potrebno.

Po investiciji je treba elektrarno vzdrževati, tako ne bo ustavitev, ki povzročajo izpad dohodka. Zavarovanje vetrne elektrarne pa pomeni obsega približno 1 odstotek vrednosti investicije letno. Dobro zavarovanje vetrne elektrarne bi moralo zajemati požar, (ne)posredni udar strele, eksplozijo, vremenske vplive, kot so vihar, toča in poplava, mehansko delovanje sile ter posege tretjih oseb, kot so poškodbe ali celo tatvine.

Subvencije!

Če se želite lotiti investicije, vam na pomoč priskoči tudi Ekosklad. Trenutno lahko zaprosite za kredit za male sončne, vetrne in vodne elektrarne v okviru javnega poziva za kreditiranje okoljskih naložb občanov 55OB16. Odplačilna doba je največ 10 let, obrestna mera pa trimesečni euribor +1,3 odstotka. Višina kredita se giblje do višine priznanih stroškov naložbe in največ 40.000,00 evrov, vendar ne več od priznanih stroškov naložbe.

Posamezen vlagatelj lahko za različne naložbe poda več vlog za dodelitev kredita na isti javni poziv, lahko pa za kredite za posamezno naložbo zaprosi tudi več upravičencev, pri čemer skupna višina tako odobrenih kreditov ne more preseči predračunske vrednosti priznanih stroškov naložbe.

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (312)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fifi 24
14. 05. 2017 22.42
+3
24 nadaljuje s cenzuro ...temo sončne elektrarne so ravnokar zbrisali komentarje.. boli ko ni samo vaša resnica vidna kaj?
nebi
11. 05. 2017 10.32
+5
Nuklearka ga zmaga. Narediti novo ob meji pa Hrvatom prodajati elektriko. Rizik je minimalen, strah pa bo prisoten na obeh straneh. Vendar bo Slovenija tista, ki bo profitirala s prodajo energije.
asdfghjklqwertz
08. 05. 2017 22.40
+23
Kaj primerjate nemce s slovenci?! Naši ptiči so slepi, tako kot tričetrt prebivalcev slovenije, zato pa ni čudno, da se zaletavajo v vetrnice od vsega hudega.
Morana7
07. 05. 2017 14.19
+13
Električni vodi po celi državi pa ne kazijo narave? Še ko je prilika, da bi kje kable pospravili pod zemljo se temu izognejo, ker zakaj pa bi če ni treba...osebno mi ena vetrnica izgleda mnogo bolj estetsko kot te obstoječe konstrukcije in napeljave...v katere se pazite to ptiči seveda ne zaletavajo, koliko manjšo reč pač opazijo, veternice pa ne bi ker???
FesterAdams
16. 05. 2017 20.27
+1
PODZEMELJSKA ELEKTROENERGETIKA JE SUPER. Slaba lastnost je edino cena.
Kollerik
07. 05. 2017 11.40
+1
Ker zavajujoč naslov.. izgleda, da so lobiji veternih elektarn že začeli z mobilizacijo svojih ovc...Nemcev in "nemcev" je osedeset milijonov, nas pa dva....
NiMiLahko
05. 05. 2017 20.11
+7
Pa ja ptiče ubija , saj niso resni ! Ko sem jo postavo 3Kw nisem nikoga vprašal najman pa da bi mi država kaj dala ona samo jemle oz krade ! Še malo pa nam bodo veter , sonce in vodo zaračunali te vladne podGane.
mentorhercul
30. 04. 2017 19.11
+22
Zaradi naših neumnih ptičev ( ne znajo se izogniti vetrnici) nimamo veternic kot bi jih lahko, plus lobi štromarjev... jedrskih in vodnih, da ne omenjam t6... jajajajaj
mackon08
02. 05. 2017 11.49
+13
Točno tako, kot da v Nemčiji ptičev ni, pri nas lahko vsak nepomembnež ustavi kakršno koli gradnjo, zaradi banalnih razlogov.
ivcekivcek
04. 05. 2017 11.09
+11
Ah daj no , ti ptiči so imeli politično zavetje . Misliš da je komu v resnici bilo res mar za ptiče.
NiMiLahko
05. 05. 2017 20.12
+2
Pa kje paš v slo kake ptiče ? 2 kanarčka,3 lavstovke, štorkljo in nekaj kur te pa tak ne letijo tako visoko !
Tomvojo
29. 04. 2017 09.15
+4
Po Betzu (formula za izkoristek vetrne energije); nobena vetrnica nima boljšega izkoristka kot približno 60% zato pa ni interesa. Ko bodo tako računal kot pri pečeh, toplotnih, itd... ko naračunajo 120% izkoristka bo pa šlo za med.
CIGU MIGU
28. 04. 2017 14.51
+10
pri nas je veter samo za jadranje velike gospode ki pride ćez vikend na obalo
Tomvojo
29. 04. 2017 09.16
+5
NiMiLahko
05. 05. 2017 20.15
+2
Ja saj se bojijo da bi se zaleteli v kako veternico , saj ko se ga napojijo tak ne vejo kje jadrajo !
vzdev
22. 04. 2017 19.53
-26
Rajši vidim še eno nuklearko, kot pa da imaš na vsakem griču tole vetrno elektrarno.
NiMiLahko
05. 05. 2017 20.16
+9
DeBill
21. 04. 2017 11.10
+0
popravljeno: da ne bom spodaj pisal - za tepce vaše sorte: če ima vetrnica krak dolg 70m ima obod potovanja kraka 440m, če se obrne 1 x na dve sekundi ali z 0,5Hz obodna hitrost 220m/s ali da vam prevedem je to 790km/h. pa če se vrti z 0,25Hz je to še vedno 395km/h, pa če naredi en obrat v 8s je to še vedno malenjkost manj kot 200km/h. kaj vam ni jasno?
CIGU MIGU
21. 04. 2017 09.05
+4
pri nas je kot v venezueli.imajo nafto a je ne izkoriščajo domačini ampak trump,in tako bo pri nas .soglasje bomo dali austrijcem za vetrne elektrarne ker ga mi ne dobimo isto kot če bi domačin skušal graditi tam kjer bo magna papirjev verjetno ne bi nikoli dobil zaprimo to štacuno in priznajmo da smo nule vseh nul----pika
DeBill
21. 04. 2017 11.05
+3
ZdravaKme?kaPamet
21. 04. 2017 08.40
+16
Spoštovani, naši državi in predvsem ELEKTRU ni nikakor v interesu, da bi imeli kakršnekoli alternativne vire, saj jim to tako ali drugače pomeni izpad dohodka. Preprosto bi bilo potrebno ukiniti vso birokracijo tako, da bi se izdelal tipski projekt za celo državo, kandidati se samo prijavijo. Kolega ima hidroelektrarno... 6 let je pridobival dovoljenja... a še kje na svetu tako?! Izračunajte koliko hidroelektrarn bi lahko naredili iz denarja za TEŠ... 300 kW hidroelektrarna stane cca. 400.000 eur in deluje 24/7 brez onesnaževnja... ljudje računajte, saj množit in delit pa upam, da znate... ZATO... poskrbite vsak zase... predvsem pa razmišljajte o vsaj delni samooskrbi - 2 kW fotovoltaike na streho za gretje vode, kupite pralni stroj na toplo vodo in ste naredili optimalno potezo... lp
DeBill
21. 04. 2017 11.06
-5
toliko hidroelektrarn ne moremo postaviti, saj vsaka mala degradira tisti potok in uniči stotisočletne življenske vzorce. nuk 2 pa smo rešeni vsega.
Kollerik
07. 05. 2017 11.38
+4
De Bill +++++, toda množica iddiotov, večina njih iz svojega kavča za štirimi stenami, raje pametuje, zbija šale na račun ptičev in tako naprej. Primerjajo Nemčijo (večina tam nikoli ni bila) in slovenijo... kar je neumnost brz primere...
Mr.
20. 04. 2017 22.29
+21
Tam kjer bi lahko stale pa zelenčkoti preprečujejo gradnje zaradi fou.- šije...
DeBill
21. 04. 2017 11.07
-1
glede na sličico, si še dobro povedal. a ti znanje imenuješ fovšija
Mr.
27. 04. 2017 15.14
+5
DeBill ti si pa brez sličice ampak "niknejm" t je pa pristoji!
VolilecSlo
20. 04. 2017 21.25
-1
Slovenija za razliko NIMA UGODNEGA IN STALNEGA VETRA ZATO VETRNE ELEKTRARNE PRI NAS NISO RENTABILNE!!!. Področja z BURJO NISO PRIMERNA ZA POSTAVITEV VETRNIH ELEKTRARN. Ko piha, piha veliko preveč in ko ne ni niti sapice. Vprašajte domačine iz Vipavske doline?.
pikacups
20. 04. 2017 20.53
+4
pa se tretja vetrnica obstaja.. samo je nekje v enem skladiscu ker je niso pustli postavit..taksne so govorice..
morituri
20. 04. 2017 20.23
-1
-------------------------------------------
morituri
20. 04. 2017 20.22
-1
morituri
20. 04. 2017 20.22
+26
Pri vetrnih elektrarnah se ne more na veliko krast, pri drugem tiru pa je to čisto druga zadeva. Oddaja Tarča je to lepo prikazala in napovedovalka na koncu vprašuje KPK, sodstvo, tožilstvo ali res čakajo, da bodo ukrepali takrat ko bo že prepozno kot pri TEŠ6???????????????????
felix59 drugič
20. 04. 2017 20.20
+21
Ptičeslovci bi morali prevetriti svoje zblojene možgane , saj so bolj tumpasti kot možgančki ptičkov , ki se v tem primeru izognejo vetrnicam. Le ptičarji se seveda zaletavajo z butasto glavo v zid !!!!