Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so oktobra na mesečni ravni v povprečju ostale nespremenjene, je objavil državni statistični urad. Inflacija na letni ravni je medtem dosegla 1,3 odstotka. Oktobra je bil še vedno opazen vpliv menjave kolekcij po trgovinah.
Obutev se je v oktobru povprečno podražila za 11,4 odstotka, oblačila pa za 6,7 odstotka, kar je k mesečni inflaciji prispevalo 0,5-odstotne točke. Druge podražitve so k skupni inflaciji prispevale 0,1 odstotne točke. Mesečno inflacijo pa so znižale cenejše počitnice in naftni derivati, za 0,3 oz. 0,2 odstotne točke. Počitnice v paketu so se pocenile za 8,1 odstotka, pogonska goriva in maziva za 3,4 odstotka in tekoča goriva za 2,7 odstotka. Inflacijo so za 0,1 odstotne točke znižale tudi nižje cene zelenjave – ta se je namreč v povprečju pocenila za 4,3 odstotka.
Rast cen na letni ravni je bila 1,3-odstotna, potem ko je bila septembra 1,4-odstotna, oktobra lani pa 2,7-odstotna. Povprečna 12-mesečna rast cen je bila dvoodstotna (v enakem obdobju lani 2,6-odstotna).
V enem letu so se najbolj zvišale cene v skupini stanovanje (za 3,9 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za tri odstotke), hrana in brezalkoholne pijače (za 2,4 odstotka) ter gostinske in nastanitvene storitve (za dva odstotka).
K skupni letni rasti cen so največ, 0,5 odstotne točke, prispevale višje cene v skupini stanovanje, med temi so izstopale višje cene električne energije (za 12,7 odstotka) in komunalnih storitev (za 7,5 odstotka).
Višje cene hrane in brezalkoholnih pijač so k letni inflaciji prispevale 0,4 odstotne točke, med temi so izstopale višje cene zelenjave in sadja (za 6,3 oz. 5,2 odstotka). Višje cene alkoholnih pijač in tobaka (tobačni izdelki so bili dražji za tri odstotke, alkoholne pijače pa za 2,8 odstotka) so k letni inflaciji prispevale 0,2 odstotne točke.
Izstopale so še višje cene drugih storitev v skupini prevoz (za 12,1 odstotka), opreme za šport (za 10,5 odstotka), letalskega potniškega prevoza (za 10 odstotkov), finančnih storitev (za 6,5 odstotka) ter vzdrževanja in popravil vozil (za 5,3 odstotka).
Na znižanje letne rasti cen so najbolj, 0,4 odstotne točke, vplivale nižje cene naftnih derivatov – pogonska goriva in maziva so se v povprečju pocenila za 5,8 odstotka, tekoča goriva pa za 5,4 odstotka. V enem letu so se opazneje pocenili še plin (za 6,4 odstotka) ter telefonski in drugi aparati (prav tako za 6,4 odstotka).
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila oktobra 1,1-odstotna, povprečna 12-mesečna rast cen pa 2,2-odstotna.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.