Naslovnica

Center okoljskih tehnologij

Celje, 28. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Celjsko podjetje Javne naprave je ob podpori Mestne občine Celje pristopilo k ustanovitvi raziskovalnega razvojnega centra okoljskih tehnologij, ki bi kot zavod združeval vse potencialne znanstveno raziskovalne institucije, industrijske proizvajalce in uporabnike tovrstnih tehnologij. V vodstvu Javnih naprav poudarjajo, da ustanovitev omenjenega centra, katerega delovanje bi bilo neprofitno, narekujeta na eni strani prilagajanje okoljskih standardov Slovenije standardom Evropske unije, na drugi strani pa potreba po čim hitrejšem reševanju nastajajočih okoljskih problemov.

Točen začetek delovanja centra še ni določen, saj se morajo njegovi ustanovitelji - v projektu bodo poleg celjske občine in Javnih naprav sodelovali še mariborski Inštitut za energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, vodnogospodarsko podjetje PUV Celje, Kiv Engineering Vransko in celjska družba Mollier - dogovoriti tudi o višini soudeležbe posameznega ustanovitelja pri financiranju fiksnih stroškov, kot so vodenje centra, obratovalni stroški in drugo.

Sedež centra naj bi bil na območju centra za ravnanje z odpadki Bukovžlak, ki ga upravljajo Javne naprave in je v lasti celjske občine. Finančna sredstva, potrebna za izvedbo posameznega projekta, bodo morali zagotoviti uporabniki oz. naročniki tovrstnih projektov.

V Javnih napravah so se že pred leti lotili tudi sanacije deponije komunalnih odpadkov v Bukovžlaku. Doslej jim je uspelo urediti odplinjevanje deponije z zažiganjem deponijskega plina na bakli, rekonstruirali so regionalno cesto z ureditvijo odcepa ceste do odlagališča, uredili dovozno cesto do razširjenega dela odlagališča, postavili tehtnice in vhodno kontrolo odpadkov ter obnovili zaključni del deponije. S tem so tudi uredili zeleno bariero med odlagališčem in spominskim parkom Teharskim žrtvam, ki se nahaja v neposredni bližini komunalne deponije.

Letos naj bi na celjskem odlagališču v Bukovžlaku Javne naprave kanalizirale odprti meteorni jarek, izgradile plato za kontrolo odpadkov in reciklažno dvorišče. Načrtujejo tudi rekonstrukcijo objekta ob odlagališču za potrebe upravljavca komunalne deponije.

Pred skoraj letom dni so Javne naprave pričele postavljati t. i. ekološke otoke - zabojnike za ločeno zbiranje papirja, stekla in kovine. Trenutno je na območju celjske občine 192 ekoloških otokov, v Žalcu 65, v Preboldu in na območju občine Vojnik pa po 13 ekoloških otokov. Ločeno zbiranje odpadkov bodo letos začeli tudi v občinah Polzela in Dobrna. Lani je bilo ločeno zbranih 1570 ton papirja, 1200 ton stekla, 3000 ton kovin in 50 ton nevarnih odpadkov. Kmalu pa se bo pričelo tudi ločeno zbiranje plastenk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.