Naslovnica

CJM predstavil rezultate Politbarometra

Ljubljana, 08. 09. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kakšna je naklonjenost slovenskim strankam, kako Slovenci ocenjujemo delovanje vlade, ministrstev in državih institucij ter vanje zaupamo, so bile glavne teme javne predstavitve rezultatov avgustovske raziskave Politbarometer, ki se je v zadnjih dnevih prejšnjega meseca izvajala v okviru Centra za raziskovanje javnega mnenja na Fakulteti za družbene vede pod vodstvom dr. Nika Toša.

Na vprašanje, katero stranko bi anketirani izbrali na bližajočih se volitvah, se je glede na indeks strankarskih preferenc za LDS opredelilo 22 odstotkov vprašanih, sledi SDS z 9 odstotki ter ZLSD in DeSUS, obe s po 7 odstotki. Presenetljivo malo glasov bi trenutno dobila stranka SLS-SKD, le 6 odstotkov. Tako LDS ohranja največjo podporo, medtem ko je podpora stranki SLS+SKD v zadnjih treh mesecih izrazito upadla. Delež neopredeljenih je dober mesec pred volitvami še vedno visok in predstavlja najbolj odprto volilno "tržišče".

V raziskavi so bila zajeta tudi vprašanja o zadovoljstvu z delom vlade, ministrstev, državnega zbora ter institucij. Vprašani najbolj cenijo delo predsednika države Milana Kučana, na drugo mesto pa uvrščajo delo Ustavnega sodišča. Razmeroma nizke ocene zadovoljstva so dobili delo vlade kot celote in delo premiera Andreja Bajuka, izenačujejo pa se z delovanjem državnega zbora, ki tudi sicer dobiva razmeroma nizke ocene zadovoljstva z delovanjem. Zanimivo je, da anketirani kljub kritičnosti, ki so jo v prejšnjem obdobju izkazovali do dela prejšnje vlade, le-to po nastopu nove ocenjujejo precej bolj ugodno. Ugodneje je ocenjeno tudi delovanje prejšnjega premiera Janeza Drnovška, ki je bil v primerjavi s sedanjim, Andrejem Bajukom, bolje ocenjen.

Po zagotovilih vodje projekta dr. Nika Toša se bo analiza podpore slovenskim strankam nadaljevala tudi v predvolilnem času.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.