Naslovnica

Cohen predstavil poročilo o terorizmu

New York, 10. 01. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški obrambni minister William Cohen je v Pentagonu predstavil poročilo skupine strokovnjakov o terorističnih grožnjah ameriškim enotam po svetu. Poročilo, ki so ga začeli sestavljati po terorističnem napadu na ameriški rušilec Cole v jemenskem Adenu 12. oktobra 2000, priporoča izboljšanje obveščevalne dejavnosti in sodelovanja med vladnimi agencijami ter jasna navodila ameriškim vojakom o terorističnih grožnjah. Cohen je menil, da bo v prihodnosti verjetno prihajalo do vse večjega števila terorističnih napadov na ameriške vojake po svetu, zato se bo potrebno nanje ustrezno pripraviti.

"Ameriška vojska je od leta 1996, ko je prišlo do terorističnega napada na vojake v Savdski Arabiji, dramatično izboljšala varnostne ukrepe, vendar poročilo ugotavlja, da so teroristi odločeni preprečiti uveljavljanje ameriških nacionalnih in varnostnih interesov po svetu, zato bodo še naprej skušali najti šibke točke v naši obrambi," je med drugim dejal Cohen. Ameriški obrambni minister je na novinarski konferenci povedal, da je načelnika štaba združenih poveljstev Henryja Sheltona zaprosil, naj pregleda poročilo in preveri, če je v njem kaj takega, kar bi sprožilo preiskavo o morebitni odgovornosti za tragedijo rušilca Cole, v kateri je umrlo 17 mornarjev. Cohen je zavrnil ugibanja, da je naročil iskanje "grešnih kozlov", saj po njegovem mnenju v poročilu ni nič takega kar bi napeljevalo na napako kogarkoli v poveljniški verigi, saj pred napadom ni bilo nobenih obveščevalnih podatkov ali govoric o tem, kar se je pripravljalo. Z ugotavljanjem morebitne odgovornosti poveljujočih na rušilcu Cole se ukvarja posebna komisija ameriške mornarice.

Poročilo komisije pod vodstvom upokojenega admirala Harolda Gehmana in upokojenega armadnega generala Williama Croucha pa je kljub vsemu kritično do vseh rodov vojske, ker se niso dovolj pripravili na nove grožnje v svetu po koncu hladne vojne, in priporoča ustanovitev položaja pomočnika obrambnega ministra, ki bi se ukvarjal s tem vprašanjem. Poročilo trdi, da je treba ameriške vojake mnogo bolje pripraviti na boj proti novim grožnjam in to na tak način, da bodo sposobni prepoznati nepričakovano, ne pa samo reagirati na pričakovano. ZDA sumijo, da naj bi bil za napad na Cole kriv savdski terorist Osama bin Laden, ki naj bi se skrival v afganistanskih gorah, vendar je Bin Laden odgovornost zanikal. Cohen je dejal, da za zdaj še niso prepričani o krivcu, a ko ga bodo našli, bodo razmislili o različnih protiukrepih, ki so jim na voljo, med drugim tudi z vojaško akcijo.