Kot poudarjajo v SV, ima vaja - udeležuje se je 33 pripadnikov oboroženih sil iz 14 držav partneric in 4 držav članic - dva glavna cilja, to sta usposabljanje visokih častnikov partnerskih držav za "aktivno delo po NATO postopkih v višjih poveljstvih zavezniških sil" in priprava pogojev za izvedbo NATO vaje kriznega upravljanja CMX 2001. Udeleženci naj bi poleg zavezniških postopkov kriznega upravljanja spoznali tudi procese odločanja in postopke pri oblikovanju sil, štabne postopke pri sprejemanju odločitev in v operacijah za podporo miru, postopke načrtovanja ukrepov zaščite in reševanja oz. zmogljivosti civilne obrambe v zvezi NATO, kot tudi cilje povezljivosti z zavezništvom.
V centru za obrambno usposabljanje v Poljčah v okviru vaje poteka seminar z naslovom Organizacija in procesi v NATO, na katerem naj bi se častniki SV seznanili z organizacijo in procesi v severnoatlantskem zavezništvu na strateškem nivoju ter razpravljali o zahtevah in poteku izvajanja programa Partnerstvo za mir v SV. Strateška in taktična raven procesa odločanja v zvezi NATO, koncept mednarodnih združenih namenskih sil, pravni vidiki in pravila delovanja operacij v podporo miru ter vloga programa Partnerstva za mir in partnerske koordinacijske celice so sicer nekatere od pomembnejših vsebin seminarja, ki se ga udeležujejo kandidati za popolnitev ciljnih skupin v okviru omenjenega programa.
Prvo vajo Cooperative Aura je leta 1995 gostila Belgija, nato pa so bile države gostiteljice ZDA, Avstrija, Češka in Slovaška.