Spominski pohod borcev, vojakov SV, planincev, mladine in drugih udeležencev je potekal dopoldne od Rakitnice do Jelenovega žleba, kjer so obeležili obletnico znamenite bitke. V Jelenovem žlebu pa se že tradicionalno srečujejo borci, vojaki in častniki SV ter prebivalci iz ribniško-kočevske kotline in širše Dolenjske.
Dan upora in 60-letnico ustanovitve OF so obeležili še na Ptuju, kjer je proslavi sledil peti pohod Po poteh upora in prostovoljnega dela, v Šempetru pri Novi Gorici, kjer je bil slavnostni govornik predsednik državnega zbora Borut Pahor, v Sevnici, Cerknici, Špitaliču in na Tolstem Vrhu, kjer so se tako kot vsako leto srečali borci in občani Slovenskih Konjic.
Osrednji proslava je bila sinoči v Cankarjevem domu v Ljubljani, udeležili pa so se je vsi najvišji predstavniki javnega življenja. Slavnostni govornik je bil predsednik državnega zbora Borut Pahor, v svojem govoru pa je poudaril, da je pred desetletjem Slovenija postala samostojna država, kar je bil prelomen dogodek v procesu oblikovanja Slovencev kot moderne nacije. "Po svoji
usodnosti je bil brez primere v narodovi zgodovini, a da mu je bila sedanja generacija dejavna priča, so mu morale prejšnje postaviti stvarne in duhovne temelje. Upor proti okupatorju sredi prejšnjega stoletja je bil eden od njih," ugotavlja Pahor in dodaja, da "si lahko privoščimo sproščen zgodovinski spomin, v katerem ima tudi Osvobodilna fronta svoje častno mesto. Zato, ker je bila iskren izraz domoljubja, hotenja po svobodi in je dala zagon partizanstvu, ki je bilo sestavni del zmagovitih zavezniških sil. Ne dogodki med vojno, predvsem pa ne dogodki po njej, na to čast ne morejo vreči temne sence, saj je šlo pri boju zoper okupatorja za legitimen boj za svobodo, po vojni pa za nelegitimen boj za oblast."
Praznik obeležuje dan, ko je bila leta 1941 v Vidmarjevi hiši v Ljubljani ustanovljena Osvobodilna fronta (OF) slovenskega naroda. 27. april smo Slovenci tudi sicer do leta 1991 praznovali kot dan OF, kot dan upora proti okupatorju pa ga praznujemo od leta 1992.