Pozitivno je komisar ocenil slovenske ukrepe za zaščito potrošnikov pred posledicami širjenja bolezni norih krav. Zelo resno je ukrepala tudi Evropska unija in med zadnje ukrepe sodi ocena geografskega tveganja za BSE. Za petnajsterico je bila ta že izvedena, prav zdaj pa poteka za tretje države, med njimi za Slovenijo. Ta je podatke Bruslju že posredovala, oceno pa po komisarjevih napovedih lahko pričakuje maja. "Ocena za Slovenijo bo narejena po enakih kriterijih kot za članice in tretje države, tako da med njimi ne bo razlik," je poudaril komisar. Kot je znano, med ukrepe ob ugotovljenem tveganju sodi prepoved uvoza rizičnih živalskih organov ter določenih mesnih proizvodov iz tretjih držav.
Slovenija je edina od držav kandidatk, ki pri ukrepih proti BSE v celoti sledi EU in je ponekod celo strožja, pa je poudaril kmetijski minister Franci But, eden od komisarjevih slovenskih sogovornikov. Doslej so bili vsi testi za BSE, izvedenih za 6000 živali, negativni, je poudaril. Strogi ukrepi za preprečitev izbruha slinavke in parkljevke194160- Slovenija je prepovedala uvoz vseh živih živali in mesa iz držav EU, kjer je bolezen izbruhnila, za druge države petnajsterice in sosednje države pa uvoz parkljarjev, ki so za bolezen najbolj občutljivi194160- pa so nujni, je poudaril But in napovedal, da se bodo ti ukrepi skladno z razvojem dogodkov v Evropi in širše ustrezno dopolnjevali ali ukinjali.
Poleg omenjenih ministrov je komisarja Byrna danes sprejel tudi slovenski premier Janez Drnovšek, sestal pa se je še z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Ta mu je, kot so sporočili z vladne službe za evropske zadeve, predstavil potek notranjih priprav za članstvo v EU ter izrazil upanje, da bo Slovenija pogajanja za članstvo sklenila že do konca letošnjega leta.