Niti Ustava Republike Slovenije niti področna zakonodaja ne predpisujeta določenega nazivanja za predsednika republike, pri čemer pa potreba po ustreznem formalnem nazivanju izhaja iz same vloge predsednika republike, ki na poseben način zastopa državo tako v Sloveniji kot tudi pred mednarodno skupnostjo.
Formalno nazivanje zahtevajo tudi ustaljena protokolarna pravila, ki določajo, da nazivanje zgolj z "gospod" ali "gospa" ne zadošča. Ob tem protokol zahteva, da se predsednika države naslavlja z "gospod predsednik", predsednika vlade pa "gospod predsednik vlade," kadar je navzoč tudi predsednik republike, v nasprotnem primeru pa za predsednika vlade zadošča "gospod predsednik".
(Vir Ksenija Benedetti, šefinja protokola RS: Protokolarna pravila - http://www.planetgv.si/upload/htmlarea/files/Benedetti08.pdf).
Predsednik republike ima po prenehanju mandata skladno s 16. členom Zakona o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike (ZZPOFPR) pravico do naziva bivši predsednik republike in pravico do udeležbe na državnih svečanostih v skladu s protokolarnimi pravili.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.