Djukanović je maja lani obiskal Haag, Del Pontejeva pa je bila v Črni gori junija lani. Glavna haaška tožilka je včeraj sklenila prvi obisk v Beogradu, med katerim ni dobila zagotovil o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića Haagu.
Črnogorski predsednik Djukanović je na včerajšnji novinarski konferenci komentiral tridnevni obisk Del Pontejeve v Beogradu. Pozdravil je odločitev jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice, da sprejme glavno haaško tožilko. Po Djukanovićevih besedah je Koštunica po oklevanju vendarle spoznal, da ne more zavračati sodelovanja z mednarodnimi ustanovami. "Če se je odločil za pogovore z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) in se misli obenem izogniti sodelovanju s haaškim sodiščem, potem bo ZRJ spet v osamitvi, kot je to bila med Miloševićevim režimom," je dejal Djukanović.
Črnogorske opozicijske stranke kritizirajo predsednika Djukanovića, da ni uresničil svojih obljub o aretaciji obtoženih vojnih zločinov, ki bi prišle na črnogorsko ozemlje. Po podatkih opozicije so bile najmanj štiri osebe s haaškega seznama obtožencev nekaj časa v Črni gori, med njimi tudi nekdanji vodja bosanskih Srbov Radovan Karađić, sicer po rodu Črnogorec, in zloglasni general Ratko Mladić. Tudi nekdanjega načelnika generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljuba Ojdanića, ki ga je haaško sodišče obtožilo maja 1999, so videli na črnogorskem ozemlju.