Jeffords je republikansko stranko zapustil zaradi vse bolj konzervativne politike Bele hiše. Stočlanski senat je bil doslej razdeljen točno na pol, republikanci pa so imeli večino zaradi podpredsednika Dicka Cheneya, ki je hkrati tudi predsednik senata.
Prav nihče pa si še ne upa napovedati, kako bo predaja oblasti v senatu dejansko potekala - ali bo umirjena v skladu z dogovorom, ali pa bodo izbruhnili prepiri. Republikanci namreč zahtevajo zagotovila od demokratov, da ti ne bodo blokirali imenovanj predsednika države Georga Busha, posebej sodniških. Če teh zagotovil ne bodo dobili, pa nekateri bojeviteži napovedujejo obstrukcijo, ki bi predajo oblasti lahko zavlekla v neskončnost.
Demokrati bodo prevzeli večino v devetnajstih od dvajsetih senatnih odborov, pomembno vlogo pa bodo imeli tudi pri določanju dnevnega reda. Vodja poslanske skupine demokratov Jim Dascle se bo jutri sestal s predsednikom Bushem, napovedal pa je že, da ne bodo ovirali dela Bele hiše. Pri oblikovanju zakonodaje na področju izobraževanja pa bo moral predsednik Bush upoštevati tudi mnenje demokratov. Senat ima velike pristojnosti na področju zunanje politike in imenovanju sodnikov, sicer pa demokrati nasprotujejo tudi republikanski politiki glede protiraketnega ščita, okolja in davčnih načrtov.