Televizijske hiše bodo v ponedeljek med 19. in 20. uro za približno četrt ure preizkusno oziroma opozorilno izklopile analogni signal televizijskih programov Televizija Slovenija 2, Kanal A in TV3, so na današnji novinarski konferenci pojasnili predstavniki Zveze potrošnikov Slovenije.
Namen tega preizkusnega izklopa je spodbuditi potrošnike, ki že imajo ustrezno opremo za sprejemanje digitalnega prizemnega televizijskega signala (DVB-T), da preverijo, ali lahko nemoteno gledajo televizijske programe v digitalni tehniki.
Izklopa na oddajniku Beli Križ naj bi se udeležila tudi premier Borut Pahor in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, je povedal v. d. generalnega direktorja direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Marjan Turk.
S 1. decembrom ob 3. uri zjutraj bo namreč Slovenija izklopila analogni signal in tako prešla le na digitalni signal. Na tistih območjih, ki takrat še ne bodo pokrita z digitalnim signalom, bo še naprej na voljo analogni signal, vendar najdlje do sredine prihodnjega leta, ko bodo tudi ta območja morala biti pokrita z digitalnim signalom.
Prvo digitalno omrežje oziroma multipleks A, ki ga upravlja RTV Slovenija, trenutno zagotavlja 93-odstotno pokritost, v kratkem naj bi se ta povečala na 96 odstotkov. Drugo omrežje oziroma multipleks B, ki ga upravlja Norkring in v katerem oddajata programa TV3 in Pink SI, pa trenutno zagotavlja okrog 85-odstotno pokritost prebivalstva v Sloveniji.
Prehod z analognega na digitalni signal sicer zadeva le tista gospodinjstva, ki televizijske programe sprejemajo prek strešne ali sobne antene. Takih je okrog 200.000 oziroma tretjina vseh. Ta gospodinjstva si morajo zato do konca meseca priskrbeti ali ustrezen televizijski sprejemnik ali pretvornik digitalnega signala.
Po neuradnih izračunih naj bi bilo treba prodati še okrog 90.000 naprav z digitalnim sprejemnikom, je povedal Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodal, da naj bi se pri tem približno 70.000 kupcev odločilo za pretvornik, ostali pa naj bi obenem zamenjali tudi televizor. Upravičenim socialno ogroženim pa nakup pretvornika financira država.
Okorn večjih težav pri prehodu ne pričakuje, do manjših težav pa lahko pride, med drugim pri nekaterih manjših kabelskih operaterjih in uporabnikih z ozkopasovnimi antenskimi sistemi, ki morda ne bodo lovili pravega kanala. Težave se lahko pojavijo tudi pri uporabnikih s starejšimi pretvorniki, ki sploh ne podpirajo kodiranja zvoka AAC. Teh naj bi bilo okrog 10.000.
V zvezi s tem in tudi z drugimi vprašanji, kot je npr. vprašanje sprejema programov v zamejstvu, se lahko potrošniki obrnejo tudi na brezplačno telefonsko številko 080 22 22 ali spletne strani www.digitv.si, www.mvzt.gov.si, dvb-t.apek.si ali www.zps.si.
Težave s kodiranjem zvoka AAC v omrežju Norkringa, ki so zadevale okrog 10.000 potrošnikov, so medtem že odpravili. Norkring je sprva v omrežju uporabil novejšo različico AAC, ki pa je nekateri starejši pretvorniki s programskim kodiranjem zvoka niso podpirali – upravljavec omrežja je zato novejšo zamenjal s starejšo različico AAC.
Da bi prehod za potrošnike potekal čim bolj tekoče, so v Zvezi potrošnikov Slovenije že pripravili posebno brošuro, je pojasnila predsednica zveze Breda Kutin in dodala, da je prva naklada v višini 50.000 izvodov že pošla, zato so natisnili še 80.000 izvodov.
Za tiste, ki bodo ob prehodu zamenjali televizor, so v zvezi pripravili še izobraževalni film na spletni televiziji ZPSTV in primerjalnik rezultatov VIP-testa ploskih televizorjev s podrobnimi tehničnimi podatki.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.