Naslovnica

Djindjić pozval k splošni stavki

Pariz/Beograd/Dunaj, 29. 09. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ZRJ so se sinoči nadaljevali protesti proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Na beograjskem Trgu republike se je zbralo približno 60.000 tisoč ljudi, ki želijo pripraviti oblasti v Beogradu do priznanja zmage opozicijskega kandidata Vojislava Koštunice na nedeljskih predsedniških volitvah v ZRJ, je poročal radio B2-92. Demonstracije so potekale tudi v drugih srbskih mestih, nadaljevale pa naj bi se tudi danes. V Nišu se je tako zborovanja udeležilo 20.000 pristašev opozicije, v Novem Sadu 10.000, v Čačku 15.000 ter v v Miloševićevem rojstnem kraju Požarevcu pa 10.000 ljudi. V središču Beograda je Vojislav Koštunica pozval k ponovitvi štetja volilnih lističev. DOS je zborovanje sklicala v okviru poziva k okrepitvi protestov zaradi ponarejenih izidov predsedniških volitev.

Eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić pa je pozval vse državljane in podjetja v Srbiji k državljanski neposlušnosti in splošni stavki, ki bi oblasti v Beogradu prisilile, da bi priznale zmago opozicijskega kandidata Vojislava Koštunice na nedeljskih predsedniških volitvah v ZRJ. Na zborovanju opozicije na beograjskem Trgu republike je Djindjić povedal, da so predstavniki DOS zahtevali srečanje s predstavniki vojske, policije, ustavnega sodišča in državnih medijev. Vojska je medtem že zavrnila srečanje z opozicijo. Od prihodnjega ponedeljka naj na šolah ne bi bilo več pouka, napovedane so blokade avtocest, v tovarnah pa naj bi zaustavili delo. Številni dijaki po Srbiji so sicer z bojkotom pouka začeli že danes.

DOS, ki zatrjuje, da je njen kandidat Vojislav Koštunica zmagal že v prvem krogu predsedniških volitvah, je danes sporočila, da ne izključuje mednarodne arbitraže za preučitev volilnih izidov. DOS sicer ni omenila države, ki bi lahko posredovala v njenem sporu z režimom Slobodana Miloševića, vendar obstaja možnost, da bi za posredništvo zaprosila tradicionalno zaveznico Srbije Rusijo. Zoran Djindjić pa je še povedal, da je DOS zahtevala, naj jim na državni televiziji, televizijskih postajah Politika in BK dajo na voljo uro programa, v katerem bi opozicija državljanom razložila svoja stališča. Zborovanje v Beogradu se je končalo s pohodom več sto študentov po ulicah. Novo zborovanje opozicije je napovedano za ob 20. uri. Val protestov zaradi domnevne poneverbe volilnih izidov se širi po vsej Srbiji. V Čačku so delavci v tamkajšnji tovarni ustavili proizvodnjo, protestirajo pa tudi dijaki in odvetniki. Odvetnikom iz Čačka so se pridružili še kolegi iz Užic, Gornjega Milanovca, Kruševca, Valjeva, Trstenika in Raške. Splošna stavka je že zajela Novi Sad, kjer delajo le še zaposleni v mestnem vodovodu, v Kruševcu pa so prebivalci ustavili promet v mestu in grozijo z ustavitvijo lokalnega železniškega prometa.

Iz diplomatskih krogov v Parizu se je medtem izvedelo, da potekajo posvetovanja o čimprejšnjem srečanju zunanjih ministrov šestih držav članic kontaktne skupine za bivšo Jugoslavijo. Kontaktno skupino sestavljajo Francija, Italija, Nemčija, Rusija, Velika Britanija in ZDA. Kontaktna skupina želi izkoristiti prihod ameriške državne sekretarke Madeleine Albright na ministrsko srečanje med EU in ZDA, ki bo v ponedeljek v Parizu. Tudi francoski zunanji minister Hubert Vedrine, ki je na obisku v Moskvi, je povedal, da je možnost srečanja kontaktne skupine zelo velika, da pa datum srečanja še ni določen. Predsedujoča Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, pa je danes na Dunaju zahtevala pregled volilnih izidov v ZRJ pod mednarodnim nadzorom. Poudarila je, da imajo jugoslovanski volivci pravico izvedeti prave rezultate, in obenem ponudila pomoč OVSE pri pregledu izidov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10