Naslovnica

Drnovšek odgovarjal na vprašanja

Ljubljana, 27. 02. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Pred državnim zborom je danes odgovarjal na vprašanja opozicijskih poslancev predsednik vlade Janez Drnovšek. Potem ko je minuli teden vprašanje že zastavil Zmago Jelinčič (SNS), sta preostali dve opozicijski vprašanji predsedniku vlade Janezu Drnovšku danes zastavila Marko Diaci (SMS) in Alojz Sok (NSi). Prvega je zanimalo, kako je s pravnim statusom Unicefa v Sloveniji in prostovoljnim prispevkom vlade tej humanitarni organizaciji, medtem ko se je vprašanje slednjega nanašalo na zakon o telekomunikacijah oziroma povračilo sredstev prizadetim občanom in lokalnim skupnostim.

Vprašanje, kako in kdaj namerava vlada rešiti pravni status Unicefa v Sloveniji, dvigniti višino prostovoljnega prispevka na ustrezen nivo ter doseči, da bo slovenski odbor za Unicef oproščen plačevanja davka, je premier Drnovšek razumel kot "pobudo oziroma opozorilo, da je treba to vprašanje ponovno preučiti". Napovedal je, da bo zahteval dodatna pojasnila, odgovore in predloge v zvezi s statusom Unicefa v Sloveniji, ki jih bo nato posredoval tako poslancu Marku Diaciju kot tudi državnemu zboru.

Alojz Sok (NSi) je poslance spomnil, da je vlada Andreja Bajuka septembra 2000 v parlamentarno proceduro vložila zakon o telekomunikacijah. Slednji je predvideval tudi rešitev, po kateri naj bi bile tako fizične osebe kot tudi lokalne skupnosti, ki so od leta 1974 do 1997 vlagale denar v izgradnjo telefonije, upravičene do delnega povračila. In sicer naj bi jim država povrnila sredstva v višini razlike med sedanjo in tedanjo ceno telefonskega priključka. Omenjeni znesek naj bi država izplačala v roku 12 mesecev od uveljavitve zakona oziroma po izvedbi privatizacije Telekoma. Poslanec Sok je navedel primer slovenjgraške občine, kjer naj bi vsak občan za telefonski priključek odštel 3000 nemških mark. Ali se je politika sedanje vlade do tega vprašanja spremenila oziroma kaj lahko iz omenjenega naslova državljani pričakujejo od države, je zanimalo Soka. Odgovor premiera Drnovška je bil kratek in jedrnat: "Vlada bo zakon o telekomunikacijah omejila na funkcionalna vprašanja telekomunikacij. Vračanje vložkov v telefonske priključke državljanom pa se bo reševalo v sklopu privatizacije Telekoma in s posebnim zakonom."

DZ je po opravljenem tretjem branju preložil dokončno odločanje o zakonu o skladu za poplačilo odškodnine žrtvam vojnega in povojnega nasilja, saj je zaradi notranje neusklajenosti potrebno pripraviti še uskladitvena dopolnila. Omenjeni zakon je v zakonodajnem postopku že od leta 1995, predvideva pa ustanovitev posebnega sklada za poplačilo odškodnine žrtvam za negmotno škodo. Predvideno je, da bo država iz proračuna omenjenim žrtvam v prihodnjih letih izplačala kakšnih 45 milijard tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10