Naslovnica

Drnovšek odgovoril Pahorju

Ljubljana, 06. 11. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik LDS Janez Drnovšek je predsedniku ZLSD Borutu Pahorju poslal odgovor na njegovo današnje pismo, v katerem

slednjega seznanja s pogledom LDS na stališča, ki jih Pahor v pismu navaja kot tista, pri katerih bo ZLSD v koalicijski pogodbi vztrajala.

Drnovšek v pismu poudarja, da se jim je postavilo resno vprašanje, ali bodo sposobni v medsebojnih odnosih zagotoviti dovolj učinkovito komuniciranje in delovanje koalicije v zapletenih projektih, ki so pred njimi. V tem trenutku se to, kot je zapisal Drnovšek, LDS kaže kot glavni problem možnega sodelovanja z ZLSD. Drnovšek v pismu pojasnjuje, da svojega mnenja o kadrovski ponudbi ZLSD ni želel izreči na podcenjevalen način in da mu je žal, če je bilo tako razumljeno. Kot pojasnjuje, je imel v mislih predvsem določeno nekompatibilnost, ki se je pokazala med strankama.

Drnovšek še navaja, da je v obširnih pogovorih s Pahorjem izražal svoje mnenje in potrebo po vrhunski kadrovski zasedbi te vlade, glede na zahteve, ki jo čakajo. "Vendar nisva mogla razrešiti tega vprašanja, ker ste ga odlagali, čeprav je na nek način komunikacija o kadrovskih vprašanjih le potekala. Naša nervoza je naraščala, ker je čas tekel, oprijemljivih in vidnih možnih rešitev pa ni bilo," navaja Drnovšek in dodaja, da je vse skupaj še zapletlo spreminjanje stališča do predsedovanja DZ, kar je podrlo že pripravljene možne variante.

Glede sporazuma s Svetim sedežem Drnovšek poudarja, da sta stranki v dosedanjih pogajanjih stališča o teh vprašanjih že zelo približali in se zato nikakor ne bi mogel strinjati, da je to glavni razlog za neuspešnost pogovorov. Kot pojasnjuje, ni bilo nikoli stališče LDS, pa tudi njegovo osebno ne, da bi morali kanonskemu pravu dati enakopraven položaj slovenskemu ustavnemu redu. V stranki so namreč menili, da tega tudi takratni osnutek pogodbe s Svetim sedežem ni predvideval. Ker pa so bili v zvezi s tem izraženi številni javni pomisleki, so že takrat predlagali, da vlada pred morebitno ratifikacijo tega sporazuma povpraša za mnenje ustavno sodišče.

Glede vlaganja v znanost, izobraževanje in nove tehnologije po besedah predsednika LDS ni nobenega dvoma, da je to tudi prednostna naloga LDS, zato to ne more biti razlog za nedogovor. Prav tako se, kot piše, tudi sam ne bi strinjal, da bi kdo "tolmačil koalicijsko pogodbo tako, da niso mogoče nobene nujne spremembe šolske zakonodaje". Nasprotno, dodaja, šolski sistem je treba stalno preverjati in izpopolnjevati.