Na vrhunskem zasedanju Evropske konference, foruma za izmenjavo mnenj med članicami in kandidatkami, ki je v Nici potekal pred vrhom petnajsterice, so kandidatke po Drnovškovih besedah na članice dodale pritisk, da na vrhu pridejo do rezultata. "Kajti če se ne dogovorijo v Nici, ni razloga, da bi se lažje dogovorili čez pol leta na Švedskem. Problemi in odnosi bodo ostali isti," je dejal Drnovšek. Njegov vtis s srečanja je sicer "konstuktiven, ne evforičen, do določene mere zaskrbljen", vendar vse države želijo imeti rezultat, je dejal.
Premier je vnovič predstavil slovenska stališča do štirih ključnih vprašanj institucionalne prenove EU. Slovenija se zavzema, da bi vsaka država v Evropski komisiji imela svojega komisarja, saj ocenjuje, da je učinkovitost komisije moč zagotoviti predvsem z dobro organizacijo in ne s postavljanjem zgornje meje za število komisarjev. S svojim komisarjem bodo nove članice tudi dobile potreben vpogled v delovanje evropskih institucij.
Še bolj kot število komisarjev pa je pomembna širitev odločanja s kvalificirano večino na čimveč področij, je menil in dodal, da Slovenija podpira tudi mehanizem okrepljenega sodelovanja. Ta bi skupini zainteresiranih članic omogočil tesnejše sodelovanja povezovanje na posameznih področjih, ne da bi jih nezainteresirane ovirale. Nevarnosti, da bi okrepljeno sodelovanje vodilo k novi delitvi Evrope, ni več, saj bo odprto za vse članice, je menil premier. Vprašanje nove razdelitve glasov v ministrskem svetu pa ne vpliva neposredno na širitev in kandidatke, temveč bolj na odnose med članicami, je še dejal, a poudaril, da brez dogovora o tem vprašanju tudi drugih dogovorov v Nici ne bo.
Slovenski premier je sicer izrazil željo, da bi vrh dal nov zagon evropski integraciji in nadaljevanju širitve unije.