Gospodarstvo

Drugi tir Divača–Koper za pol cene?

Ljubljana, 18. 10. 2013 11.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V izvedbo drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom bomo šli, a s pol manjšo ceno, je izdal minister Samo Omerzel. Gradnja bo predvidoma trajala šest let. Da je drugi tir nujen, se strinjajo tako v Slovenskih železnicah kot tudi v Luki Koper.

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je dejal, da bo šla Slovenija v izvedbo izgradnje drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom. Investicija, ocenjena na 1,4 milijarde evrov, pa se mu zdi previsoka.

Spomnil je, da ima Slovenija znotraj Evrope izjemno strateško lego, kar pa samo po sebi ni dovolj. "Če želimo to izkoristiti, je treba vlagati v infrastrukturo, ne le železniško. Drugi tir je pomemben tudi za razvoj Luke Koper," je dodal.

Na ministrstvu so pred težko pričakovano odločitvijo, ali in kako nadaljevati s projektom, proučili podobne projekte doma in v tujini. Pogledali so, kakšne rešitve predvideva projektna dokumentacija in kaj se je doslej dogajalo na projektu.

Zamisel o gradnji drugega tira Divača–Koper sega v sredino 90. let minulega stoletja.
Zamisel o gradnji drugega tira Divača–Koper sega v sredino 90. let minulega stoletja. FOTO: Damjan Žibert
V Luki Koper opozarjajo, da je drugi tir bistvena infrastrukturna potreba za nadaljnji razvoj pristanišča, država pa bi morala imeti do tovrstnih projektov jasno in stabilno stališče. Negotovost in skeptične izjave politikov po njihovih besedah sprožajo dvome pri tujih poslovnih partnerjih, saj Slovenija že predolgo obljublja povečane zaledne zmogljivosti Luke, vse pa je voda na mlin konkurenčnih pristanišč, so dodali.

Izkazalo se je, da znaša ocena investicije 1,4 milijarde evrov. "Ta številka je zame nesprejemljiva. Vložiti 1,4 milijarde evrov v 27 kilometrov železnice je nekaj, kar noben finančno-poslovni model ne more prenesti. Po vseh informacijah, ki jih imamo, si upam trditi, da se da drugi tir narediti za pol cene," je dejal.

Na vprašanje, kako so prišli do nižje cene, je pojasnil, da ne potrebujemo vedno najboljših tehnoloških rešitev na svetu, gradbena dela pa se da izvesti veliko bolj optimalno, marsikatera niti niso potrebna. "Ko vse to upoštevamo, pridemo v ta rang cene," je dejal.

Projektno dokumentacijo naj bi naredil neodvisen mednarodni strokovnjak

Zdaj bo treba pospešeno delati na pridobitvi gradbenega dovoljenja, vzporedno bo tekla recenzija kompletne projektne dokumentacije, ki jo želijo izvesti s popolnoma neodvisnim mednarodnim strokovnjakom. Nato bo sledila še izgradnja izvlečnega tira, ki je pomemben za povečanje kapacitet Slovenskih železnic in razvoj Luke Koper, je povedal. Prepričan je tudi, da bodo dobili okoljevarstveno soglasje.

V terminskem načrtu je pridobitev gradbenega dovoljenja predvidena na začetku leta 2014, nato pa bodo lahko začeli iskati izvajalca. Gradnja naj bi po trenutnih načrtih trajala šest let. Pri infrastrukturnih projektih je rok za vračilo investicije malce daljši, po ocenah ministra znaša okoli 20 ali 25 let.

Omerzel je prepričan, da je 700 milijonov evrov ekonomsko upravičena investicija in da bo recenzija pokazala, da so si zastavili pravi cilj. Na vprašanje, kaj bo storil, če ne bo tako, je dejal, da stoji za svojimi odločitvami in da mora politika v primeru napake prevzeti odgovornost. "Če narediš napako, jo moraš tudi plačati," je dejal.

Tri možnosti za financiranje

Slovenija je zamudila možnost, da bi drugi tir financirala iz sredstev trenutnega večletnega finančnega obdobja Evropske unije, sredstva pa je vlada preusmerila na druge železniške projekte.

Izgradnjo drugega tira je po besedah Omerzela možno financirati s kohezijskimi sredstvi iz nove finančne perspektive 2014–2020, druga možnost je koriščenje sredstev iz tako imenovanega sklada CEF (Connecting Europe Facility), za katere lahko kandidiramo s projekti. "In drugi tir je prepoznan projekt v Evropi," je dejal.

Tretja možnost za financiranje je javno-zasebno partnerstvo. "V tem konceptu moramo na Slovenske železnice gledati malce širše. Če govorimo o javno-zasebnem partnerstvu, govorimo o tem, da pripeljemo partnerja za upravljavski del – torej ne govorimo o infrastrukturi, ampak o upravljavskem delu," je pojasnil.

Spomnil je, da je bila v preteklosti že predstavljena ideja o povezovanju Luke Koper in Slovenskih železnic, ki se zdi ministru dobra, saj oba sistema eden brez drugega dejansko ne moreta funkcionirati. Njuno povezovanje se mu zdi zato smiselno, je dejal.

Slovenske železnice: Drugi tir je nujen

Gradnja drugega tira je po oceni Slovenskih železnic nujna. Brez sodobnih železniških prog se bo promet preusmeril na ceste, kar bo povzročilo dodatne okoljske obremenitve, železniški prometni koridorji pa se bodo popolnoma izognili Sloveniji, so pojasnili.

Z Omerzelom se strinjajo tudi v oceni, da je na 1,4 milijarde evrov ocenjena investicija izredno visoka. Prepričani so, da bo z natančno revizijo projekta zagotovo mogoče najti bistveno cenejše rešitve. Vsekakor gre za dolgoročno naložbo in strateško potrebo države, ki je pomembna ne le za Slovenske železnice in Luko Koper, temveč za celotno slovensko gospodarstvo, so ponovili.

Idejo o povezovanju Luke Koper in Slovenskih železnic pa na Slovenskih železnicah komentirajo z besedami, da s koprsko luko že zdaj zelo dejavno poslovno sodelujejo. Še tesnejše sodelovanje obeh podjetij je ena od priložnosti slovenske logistike, morebitno kapitalsko povezovanje pa je odgovornost lastnika obeh podjetij, so dodali.

Černač (SDS): Ministrov pristop je neresen

Dvom o izvedbi projekta v trenutnem obsegu je javno izražal že prejšnji minister Zvonko Černač. Danes je v vlogi poslanca SDS v sporočilu za javnost zapisal, da glede na zadnje izjave ministra Omerzela postaja vedno bolj očitno, da nam ta vlada pripravlja novi TEŠ 6 - tokrat na tirih. Po njegovem mnenju je namreč pristop, ki ga je ubral minister, neresen.

V Luki Koper so v odzivu na izražene dvome na vladni strani nedavno opozorili, da je drugi tir bistvena infrastrukturna potreba za nadaljnji razvoj pristanišča, država pa bi morala imeti do tovrstnih projektov jasno in stabilno stališče.
V Luki Koper so v odzivu na izražene dvome na vladni strani nedavno opozorili, da je drugi tir bistvena infrastrukturna potreba za nadaljnji razvoj pristanišča, država pa bi morala imeti do tovrstnih projektov jasno in stabilno stališče. FOTO: Aljoša Kravanja

''Tako kot je vrednost projekta drugi tir včeraj bila 1.3 milijarde evrov, je lahko danes za ministra Omerzela ob istih predpostavkah vrednost 700 milijonov evrov, pojutrišnjem, če bo javnost ocenila, da je to previsoko, pa mogoče samo 500 milijonov evrov. Ravno tako je lahko tudi rok izgradnje včeraj bil leto 2022, danes za ministra 2020, pojutrišnjem pa morebiti že kar 2015,'' je sporočil. Po njegovih besedah pa na ministrstvu z javnim denarjem ne ravnajo ravno varčno.

Večinski del gre pod zemljo

Zamisel o gradnji drugega tira Divača–Koper sega v sredino 90. let minulega stoletja, umestitev proge v prostor pa je vlada potrdila leta 2005. Nato so se zaradi sprememb načrtov in dolgotrajnega pridobivanja potrebnih zemljišč postopki zavlekli, država pa je za projekt doslej porabila 39,8 milijona evrov.

Pretežni del sredstev so porabili za projektiranje in pripravo dokumentacije, za analize in pregled zastavljene trase, je povedal minister. Kot pravi, drži podatek, da je bilo odkupljenih 99 odstotkov zemlje, vendar znaša to le pet milijonov evrov. "Večinski del gre pod zemljo in dejansko te zemlje za odkup res ni tako veliko," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (121)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
22. 10. 2013 14.08
+2
Ministru bi verjel, da je možno narediti za ta znesek, če bi pred tem prepovedali maniipuliranje z izračuni, k ibi služili za krajo denarja. Tukaj je predpogojno potrebno izklučiti mešanje denarnih tokov z Slovenskimi železnicami, ki strokovnjaki za manipuliranje z poročili. LAhko pa bi delali v etapah in bi že tir bil narejen.
Dakota 100
20. 10. 2013 10.55
+6
Najman polovico te trase bi že končali , kolikor denarja so že požrli v 10 do 15 letih z nekimi dragimi študijami in načrti brez vsakega haska. To so SŽ in vse "sposobne" vlade v tej državi.
morituri
20. 10. 2013 12.11
+3
Mene pa samo zanima ali je kdo mislil 600 milijonov pospraviti v svoj žep. Nujno bi bilo prevetriti vse investicije zadnjih 10 let in ljudi , ki so se obogatili na ta račun, zapreti za vsaj 10 let. Verjetno smo imeli polno Zidarjev in SCTjev! Takšne stvari se bodo zdaj dogajale v Luki Koper in tiste uboge ženske v nadzornem svetu jih ne bodo preprečile, morda bodo še kaj dobile!
ROMELS
20. 10. 2013 10.40
+10
Potem so, po Omerzelovi teoriji, tudi stanovanja za 100% predraga, kar je tudi res.
zek
20. 10. 2013 10.01
+7
Ja baje bo ELEKTA glavni izvajalec del he he he he he ANEKS še preden bodo zasadili lopato ---- Mislim pa,da je resnično možno zgraditi ta tir za ta denar oziroma vsekakor bi morala cena biti nižja od 1 miljarde eur 70% sredstva eu in 30% lastnih sredstev torej nas ta tir nebi koštal več kot 300 miljonov eur ------- ZA TAJKUNE V FAKTOR BANKI IN PROBANKI SMO ZLAHKOTO JAMČILI 1,2 MILJARDE EUR
163540
20. 10. 2013 09.35
+15
Ta drugi tir je Marija Terezija pozabila zgradit,zato ga še nimamo in ga verjetno tudi ne bomo imeli nikoli.
cable
20. 10. 2013 08.52
+13
Tu se baše žepe še preden bodo prijeli lopato!
JosipBrozDrugi
20. 10. 2013 07.44
+9
črnačevo nasprotovanje drugemu tiru sploh ne preseneča. politika sds favorizira avtocesto na koroško. kar je opranoglavemu ljudstvu všečno.
spoštovanje
19. 10. 2013 22.59
+6
pol cene ministru pol pa ostalim..evo ti matematike za 1.4 milijarde evričkov
Bruhalnica24
19. 10. 2013 22.04
+3
Če so vpleteni Jankovičevi, pol bo ziher za pol cene..... Stožice so lep primer, ne vem zakaj njih niso zgradili za pol cene... So se še najbrž učili... Zaj pa obvladajo njeeee
slovenicu
19. 10. 2013 20.51
+25
Kitajska: 1150 km železnice na 4000 m nadmorske višine v 5 letih za 2,6 milijarde evrov !!!! Slovenija: 27 km železnice v 6 LETIH ZA 1,4 milijarde!!!!!! HALO?? Pokličite Kitajce, če ste levi!
Questlord195
19. 10. 2013 20.58
+17
Zanimivo je, da v Avstriji (kjer so plače višje) zgradijo za enako ceno 2 tira v hrib!
Bruhalnica24
19. 10. 2013 21.57
+0
Ej 1150 Km glajzov ne dobiš za ta denar, razen če je 1 tirna hehe....
cable
20. 10. 2013 08.56
+2
Res no, videti je veliko kitajcev v Lj, delovna sila prihaja............
cefidelj
19. 10. 2013 20.41
+20
Kaj se spet delajo norca iz nas.Ko bo drugi tir nekoč končan bo končna cifra vsaj 3 - 4milijarde,pa vsaj 500 opeharjenih delavcev na gradbišču in vsaj 50 propadlih podizvajalcev zaradi neplačil
fujjjjjj
19. 10. 2013 20.09
+11
po mojih ocenah je to izklicna cena ,potem pride dražba ,kdo UKRADE več.
totalka
19. 10. 2013 18.44
+2
Vse je možno......to pomeni da bojo podizvajalci in delavci ostali praznih žepov in želodcev !!!!!
Bojan-F
19. 10. 2013 17.00
+14
Prva modernizacija proge Šamac-Sarajevo v dolžini 239 km je bila izvedena v 205 dneh.
Bojan-F
19. 10. 2013 17.10
+10
Gradilo jo je 210.000 ljudi. Z linearno interpolacijo ob predpostavki, da za progo Divača-Koper v dolžini 27 km imamo na razpolago 105.000 (celo bolje kvalificiranih) delavcev, pridemo do roka izgradnje ... 47 dni (!).
ecnarf
19. 10. 2013 16.06
+26
6 let, a smo v srednjem veku , nemci jo naredijo v enem letu
JosipBrozDrugi
20. 10. 2013 07.41
+5
piko112
19. 10. 2013 15.26
+13
A bodo tako dolgo gradili kot v Lj NUK, ali emoniko? Ali bo bolj podobno projektu markovec ali predoru šentvid. Spominja me celo na gradbeni projekt v Planici verjetno bo pa proračun kot za TE6
matija888
19. 10. 2013 14.56
+5
Dve državni firmi se sprašujetea, ali bi sodelovali. Ko bi se fant in dekle ne pogovarjala, ne bi nikoli postala ata in mama.
mijavci
19. 10. 2013 13.29
+5
Dokler se kompletna vlada ne zamenja ni smiselno nič gradit. Mi rabimo najprej trojko da stvari pošlihta ker jih sami ne znamo ali nočemo potem se lahko počasi pogovarjamo o volitvah, šele potem se bo mogoče pogovarjat o poslih ki bojo transparentni in ne bojo breme še naših pra pra vnukov.
Transformerji
19. 10. 2013 14.50
+4
Se popolnoma strinjam: tako kot pri vseh naših dosedanjih investicijah imajo nekateri že pripravljene lončke za prestrezanje denarja!
morituri
20. 10. 2013 12.16
+1
Dakota 100
19. 10. 2013 12.35
+10
Černaču je hudo , ker ne bo mogel prstov v denarce pomakat.
nevski
19. 10. 2013 12.18
+10
So te številke resnične ali se kdo dela norca iz nas? 1,4 milijarde Eurov za 27 km enega tira med dvema postajama brez dodatne infrastrukture in to naj bi delali kar 6 let? Saj ne morem kaj, da ne bi naše podvige primerjal z olimpijskim projektom v Sočiju v Rusiji. Pri nas imamo demokracijo z najboljšo vlado in poštenim menedžmentom, tam pa vlada avtokratski Putin s korupcijo. Rusi bojo za celoten projekt plačali 50 milijard USD, kar je okoli 40 milijard eurov. Pa primerjajmo to z nami. 50 km železniške proge od Sočija do gorskega klasterja, ki je po zahtevnosti s tuneli in mostovi primerljiva z Bohinjsko železnico, plus proga do letališča, nove železniške postaje, vlaki in remontno vzdrževalni center, bi pri nas najverjetneje stalo okoli 20 milijard evrov, pa rečimo 15 milijard evrov. Primerljivo težavna cesta z gorskimi cestami in razvozi v samem mestu, bi pri nas stalo približno enako, torej recimo dodatnih 15 milijard evrov. Samo 1 blok za TEŠ6 stane več kot milijardo evrov, torej celotna elektrarna s celotnim kompletov daljnovodov in razdelilno transformatorskih postaj bi nas stalo dodatnih 10 milijard evrov. Dodamo še kompletno obnovo in modernizacijo letališča ter izgradnjo novega pristanišča, kar bi v Sloveniji zanesljivo stalo več kot 10 milijard evrov, tako bi zapravili že več kot 50 milijard evrom, pa ne bi zgradili še niti enega olimpijskega objekta ali hotela, kaj še odkup parcel, nadomestne gradnje, dve bolnici, obnova vodovoda in kanalizacijske infrastrukture s čistilnimi napravami, gasilski objekti, steza za Formulo1z vso infrastrukturo, zabaviščni park, univerza, medijski centri, žičnice,... V Sloveniji bi tak podvig stal preko 200 milijard evrov, Rusi pa bojo to zgradili za pičlih 50 milijard USD ( cca 40 milijard evrov). Kako jim to uspe zgraditi za tako malo denarja? Kako lahko vse to zgradijo v pičlih petih letih, ko bi pri nas rabili več kot 20 let. Še ena primerjava, Rusi so začeli z izgradnjo železniške proge od Jakutska do Magadana in naj bi to zgradili nekje do leta 2016. Zanimivo bo videti, ali bojo Rusi uspeli prej zgraditi 1800 km proge Jakutsk-Magadan ali Slovenija 27 km proge Divača-Koper?
Turgensis
19. 10. 2013 12.53
-7
Tukaj je pomemben predvsem teren, in drugi tir po šel večinoma po viaduktih in tunelih, kar izredno podraži projekt in podaljša čas, ki je potreben za izgradnjo!
nevski
19. 10. 2013 15.59
+8
Soči železnica do gorskega klasterja ima 6 tunelov in 23 mostov, pa so skupaj z vso infrastrukturo zgradili v treh letih, mi pa bomo polovico te dolžine packali 6 let.