Slovenija

Državni svet z vetom nad novelo zakona o dohodnini

Ljubljana, 05. 11. 2013 13.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni svet je sprejel odložilni veto na novelo zakona o dohodnini, ki predvideva odpravo samodejnega usklajevanja dohodninske lestvice in olajšav z inflacijo. Svetniki so prepričani, da bi novela pretirano obremenila najbolj ranljive zavezance.

Državni svet
Državni svet FOTO: Blaž Garbajs
DZ bo moral zdaj o noveli zakona o dohodnini, katere uporaba je predvidena že za obračun dohodnine za leto 2013, odločati še enkrat. Vendar pa bodo takrat potrebni glasovi absolutne večine vseh poslancev, torej najmanj 46.

Državni svet je z 20 glasovi za in devetimi proti sprejel odložilni veto na novelo zakona o dohodnini. Ta predvideva odpravo samodejnega usklajevanja dohodninske lestvice in olajšav z inflacijo, svetniki pa menijo, da bo novela pretirano obremenila najbolj ranljive zavezance.

Državni svetnik Miloš Pohole je v imenu predlagateljev opozoril, da takšna rešitev, ki bo veljala že pri obračunu dohodnine za leto 2013, pomeni veliko obremenitev predvsem najšibkejših in najbolj ranljivih skupin prebivalstva. Prepričan je, da nova ureditev na dolgi rok pomeni ukinitev progresivnega načina obdavčevanja dohodkov fizičnih oseb, s čimer bo dohodnina postala podobna t.i. glavarini, ki velja za socialno nepravičen davek. Vladi Alenke Bratušek je očital, da državljanom in gospodarstvu nenehno zvišuje davčna bremena. To poglablja gospodarsko krizo in vedno več ljudi spravlja na rob preživetja, je bil kritičen.

DZ je novelo zakona o dohodnini sprejel minuli torek. Po novem se zneski iz dohodninske lestvice in olajšave, ki jih lahko uveljavljajo zavezanci, ne bodo več vsako leto avtomatično usklajevali z inflacijo, pač pa bodo morali rasti cen slediti le v primeru, da bo ta presegla določeno mejo.

Finančni minister Uroš Čufer je zanikal, da bi odprava avtomatičnega usklajevanja zneskov pri dohodnini pomenila veliko obremenitev najšibkejših in najbolj ranljivih skupin prebivalcev. Ob nespremenjenih prihodkih bo obremenitev z dohodnino ostala enaka in se ne bo povečala, je pojasnil. Kot je dodal, bo morala vlada v skladu z novelo zakona omenjene zneske obvezno uskladiti v primeru, da bo stopnja inflacije na letni ravni znašala tri odstotke ali več, sicer pa se bo lahko za to odločila po potrebi. Višino uskladitvenega koeficienta se bo določilo z zakonom o izvrševanju proračuna.

Državna svetnica Marija Lah je izrazila dvom v te besede. "Ali bo vlada znala presoditi, kdaj je pravi trenutek za uskladitev," je vprašala. V zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015 ta uskladitev denimo ni predvidena in tudi Pohole je menil, da glede na zdajšnjo politiko vlade usklajevanja ne bo.

Pobudniki odložilnega veta nasprotujejo tudi odpravi posebne osebne olajšave za dohodke rezidentov - čezmejnih delovnih migrantov. "S to določbo bodo delavci, ki dela v Sloveniji ne dobijo, in si kruh služijo v Avstriji, zelo prizadeti," je dejal Pohole.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

andrea69
05. 11. 2013 15.04
Končno nekaj pametnega v tej državi.
tali?ni tom
05. 11. 2013 17.09
+1