V soboto je v Egiptu potekal drugi krog referenduma o osnutku nove ustave, ki je razjezil mnogo Egipčanov. Z volišč so poročali o dolgih vrstah, zaradi česar so oblasti glasovanje podaljšale za štiri ure, tako da so bila volišča odprta do poznega večera.
Islamistična Muslimanska bratovščina, ki je imela večino v ustavodajni skupščini, avtorici spornega osnutka ustave, iz njenih vrst pa prihaja tudi predsednik Muhamed Mursi, je sporočila, da je po preštetih več kot 95 odstotkih oddanih glasov ustavo v drugem delu podprlo dobrih 71 odstotkov volivcev.
Prvi del referenduma je potekal pred tednom dni, ko so volivci v desetih provincah osnutek ustave podprli s 56-odstotno večino. Po navedbah Muslimanske bratovščine naj bi tako skupaj v prvem in v drugem delu referenduma ustavo podprlo okoli 63 odstotkov volivcev. Uradni izidi bodo predvidoma znani v ponedeljek. Volilna udeležba je bila v obeh delih nizka, le nekaj več kot 30-odstotna.
Opozicija je že po prvem delu glasovanja opozarjala na številne volilne prevare in kršitve, zdaj pa jih je ponovila. Med drugim trdi, da so bila volišča v nasprotju s pravili odprta občutno dlje, kot je bilo predvideno. Islamisti naj bi poleg tega na voliščih pritiskali na ljudi, naj glasujejo za ustavo, liberalnim in levo usmerjenim volivcem ter kristjanom, ki ustavi nasprotujejo, pa preprečevali oddajo glasu.
Danes je opozicija napovedala, da se bo pritožila na izid referenduma. "Referendum ni konec poti, je samo ena bitka. Mi pa bomo nadaljevali boj v dobro egiptovskega prebivalstva," so v sporočilu za javnost zapisali v sekularni opozicijski Fronti narodne rešitve. "Volilno komisijo naprošamo, naj preišče vse volilne nepravilnosti, preden objavi uradne rezultate referenduma," je še povedal predstavnik fronte Amir Hamzavi.
V soboto odstopil podpredsednik
Sicer pa je včeraj zvečer svoj odstop s položaja napovedal podpredsednik Mahmud Meki, ki je bil na ta položaj imenovan avgusta. Povedal je, da narava politike v Egiptu ne ustreza njegovemu profesionalnemu ozadju. V preteklem mesecu je tako odstopilo že sedem od 17 najvišjih Mursijevih sodelavcev. Včeraj zvečer pa so egiptovski mediji poročali tudi o odstopu guvernerja centralne banke, kar pa je vlada pozneje zanikala.
Meki je včeraj povedal, da je skušal odstopiti že 7. novembra, a mu takrat, kot je pojasnil, tega niso dovoljevale razmere. Njegov odstop sta odložila še izraelska ofenziva na območje Gaze in pa Mursijev odlok, s katerim je sodni veji oblasti odvzel pravico, da izpodbija njegove odločitve.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.