Duhovita igra v priredbi Matjaža Zupančiča in Darje Dominkuš spregovori tako o demokraciji kot o mehanizmih, ki poganjajo postmoderno družbo. V uprizoritvi igrajo Jernej Šugman, Bojan Emeršič, Jurij Zrnec, Silva Čušin in Barbara Ribnikar. Pri nastanku uprizoritve pa so sodelovali še scenograf Alen Ožbolt, kostumografinja Bjanka Adžić Ursulov, avtor songov in priredb Jani Kovačič, lektorica Tatjana Stanič, svetovalec za gib Andrés Valdés, oblikovalec luči Vlado Glavan in korepetitor Joži Šalej.
Jurij in Jernej sta uživala že na vajah za predstavo
Ekipa se je na predstavo pripravljala več kot dva meseca. Jurij Zrnec, ki v njej upodablja finančnega ministra Gustava Adolfoviča, nam je te opisal kot "ornk trening". "Bilo je, kot da bi se pripravljal na dvouren koncert. Partitura. Moramo biti zelo zbrani. Vaje so bile naporne, kljub temu pa smo na njih uživali," nam je dejal Jurij. In kako je bilo delati s soigralci in režiserjem? "Z vsemi se poznam. Matjaža imamo vsi radi. Je zelo tipičen režiser, ki zelo rad dela z igralcem. Je zelo igralski človek. Je tudi avtor priredbe. Vsi skupaj smo naredili eno veliko delo," nam je dejal igralec. Delo z ekipo je pohvalil tudi Jernej Šugman, ki v predstavi upodablja predsednika države Bazila Modestoviča. "Igralska ekipa je bila fantastična. Kot se spodobi. Tisto, kar mi je najbolj všeč, je to, da se mi zdi, da vsi delujemo kot en skupen organizem. Res lahko rečem, da gre za takšno kolektivno igro. Super! Krasno! Res smo uživali. In seveda režiser. Ta je bil zelo pripravljen. Krasno!" nam je dejal Jernej.
Smeh z grenkim priokusom
Nastopajoči so s svojo igro ob koncu poželi dolgotrajen aplavz, vmes pa ogromno smeha - tudi na mestih, na katerih ga niso pričakovali. "Smeha je bilo ogromno. Mi smo bili kar presenečeni, saj je igra dosti bridka. Pravzaprav niti ni takšna komedija na prvo žogo, a so jo ljudje res zelo gromko sprejemali, tako da je bil kar užitek," nam je dejal Jernej. Jurij toliko smeha pripisuje predvsem aktualnosti tematike. "Gre za tako aktualno stvar in aforizme, da se ljudje v bistvu smejijo, ker je vse res. Gre za tipizacijo, a narejeno na dober način. Tudi mi smo se ves čas smejali," nam je zaupal Zrnec.
Znani obrazi navdušeni nad predstavo
Predstavo si je ogledalo tudi nekaj znanih obrazov, med njimi igralki Lara Jankovič in Marijana Brecelj.
"Predstava mi je bila zelo všeč. V bistvu nisem vedela, da je tako humorna in me je to prijetno presenetilo. Je pa res, da se smejemo na nekaj, kar je kruto resnično. Danes so nam pokazali marsikaj," nam je dejala Lara. Tudi Marjani je bila predstava izjemno všeč. "Mislim, da je to ena zelo zahtevna zadeva, ki je bila pa vrhunsko uprizorjena. Res eno doživetje," je svoje misli strnila igralka.
Duhovita igra med drugim poskuša odgovoriti na vprašanje ali kaj takega, kot je demokracija v realnosti sploh obstaja ali gre le za iluzijo. Naši sogovorniki odgovor na to imajo. Vsi se strinjajo, da gre za slednje. "Jaz mislim, da je to iluzija. Utopija. Demokracija verjetno lahko obstaja v družbi z visoko zavestjo. Mi pa je – če sem zelo iskrena – žal nimamo. Pa tudi Evropa je verjetno nima. Demokracije, o kateri toliko govorimo, v resnici ne živimo, ker demokracija ni to, kar imamo zdaj," meni Lara. "Po tej predstavi, ki smo jo videli, mislim, da demokracije sploh ni," ugotavlja Marjana. "Meni se zdi, da se ljudje malo preoblečejo, pa potem pravijo, da je nekaj drugače. Vse je ves čas isto. Takšno kolobarjenje," meni Zrnec. Jernej pa je prepričan, da je demokracija popolna iluzija. "Trenutno sicer živimo v demokraciji. Vendar pa – a imate občutek, da imamo svobodo, da imamo osebno svobodo, da imamo delovna mesta, da lahko vsak naredi, kar hoče? Kje pa, daleč od tega," je kritičen igralec, na naše vprašanje, če je bilo torej včasih bolje, pa je odvrnil: "V nekaterih stvareh zagotovo. V enakosti med ljudmi zagotovo, pa še v čem."
Vzporednice in asociacije z našo stvarnostjo
Vsi so skozi predstavo našli tudi veliko vzporednic z razpadom naše nekdanje skupne države in njeno tranzicijo iz socializma v kapitalizem. "Vzporednic je bilo veliko. Seveda. Mislim, da imajo demokracija, kapitalizem in neoliberalizem v vseh državah enak obraz. Naj si ljudje pridejo ogledat to predstavo – tako bodo lahko sami našli vse vzporednice in razne asociacije," nam je dejala Lara. Tudi Marjana je videla ogromno vzporednic in našla veliko asociacij na naš današnji vsakdan. "To so predstavili na en duhovit, včasih pa tudi zelo kritičen način. Fino," nam je dejala Marjana. Šugmanu pa se zdi, kot da je tekst napisan za Slovenijo. "Tekst sam po sebi je zelo zanimiv, zelo aktualen. Jaz imam včasih občutek, kot da je čisto napisan za trenutno slovensko stvarnost. Imamo dve dejanji. V prvem se dogaja v socializmu, v drugem pa v kapitalizmu. Ta prehod in vse, kar zraven k temu paše, je, kot da bi bilo napisano za Slovenijo. Neverjetno," nam je dejal Jernej. Zrnec pa meni, da lahko tekst projiciraš na katero koli obdobje in katero koli državo. "Zgodovinsko gledano, se mi zdi, da gre za 'blue print' sistemov. Zdi se mi, da je to takšna stvar, ki jo lahko projeciraš na katero koli obdobje, katero koli državo in prideš do istega rezultata. Tako, kot je v predstavi rekel Nejc: 'Ustave so vse iste'. Saj v bistvu so res. Tako, da se mi zdi, da tukaj ne moremo odkrivati kakšne tople vode, lahko se pa delamo, da je nekaj drugače, tako, kot se," nam je za konec dejal Zrnec.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.