Obiskovalcev je bilo sicer na splošno manj kot lani na prvi dan festivala, kar pa ni veliko vplivalo na samo vzdušje, saj je bilo to kljub manjši količini ljudi izvrstno. Ali je temu botrovalo vreme, ali simbolična vstopnina dveh evrov, kolikor letos znaša cena festivalskega vrčka piva, velja pa za vse festivalske dni, ni znano. So pa slednji novosti nastopajoči naklonjeni, saj bodo z zbranim denarjem organizatorji podprli slovensko glasbo, predvsem mlade nadarjene glasbenike ter ljubiteljske glasbene skupine.
"To se mi zdi dobra ideja. Takšne prireditve so sicer po navadi sponzorirane s strani občine in podjetij, ni pa nič narobe, če je neka simbolična cena, saj mogoče to ljudje še bolj cenijo. Super se mi zdi, da bo šel denar mladim glasbenikom," nam je dejal pevec in kitarist skupine Siddharta Tomi Meglič. S tem se strinja tudi basist skupine Tabu Iztok Melanšek. "Glede na izbor nastopajočih in na to, koliko ljudje dejansko lahko vidijo, sta ta dva evra res neka kaplja. Glede na to, kam gre denar, bom tudi sam dal za vstopnino. Mladi bendi namreč nimajo podpore, kar ni v redu," nam je dejal Iztok. Igralcu in članu skupine Pliš Juriju Zrnecu se zdi ta poteza zelo lepa. "Glasba je tako ali tako podcenjena. Od nje se težko živi, slabo se prodaja, kvaliteta je pa dosti dobra. Prav je, da je ena takšna podpora. Po mojem ljudje z veseljem dajo. Eno pivo manj se ne pozna," je prepričan Jurij. Tudi Gadom se zdi to izvrstna ideja. "To je super korak, saj bo denar namenjen mladim glasbenikom. Ko smo slišali, da se okrog delijo ene dobre kitare, smo seveda vprašali, če tudi mi še vedno sodimo v to kategorijo," se je pošalil Anže Zavrl, nato pa v resnejšem tonu nadaljeval: "To je super zadeva. Ko začneš, ti namreč vsaka pomoč pride prav," je dejal Anže, David Novak pa je dodal: "To je en tak dober veter v hrbet glasbenika."
Nastopajočim sicer igranje na tovrstnih festivalih predstavlja prav poseben izziv. "Ker je več odrov, se moraš po eni strani tudi boriti za publiko, da jo dobiš in da jo potem tudi zadržiš, na koncu pa jo moraš še spraviti domov," so nam zaupali Gadi. Tomi v raznolikosti glasbene ponudbe vidi predvsem prednosti: "Na takšnih festivalih se zbere veliko ljudi, ki mogoče nimajo čisto istega okusa, a zahvaljujoč več odrom z raznoliko glasbo, dobijo možnost, da spoznajo tudi kakšen drug bend, družijo se, ker so počitnice mogoče celo malo bolj sproščeno. Dobro je. Glasba, rock'n'roll, pivo in cvetje se mi zdijo dobitna kombinacija," nam je povedal Tomi. Enako pa meni tudi Iztok: "Pivo in cvetje je sicer zelo specifičen festival. Laško je ikona in če se mu lahko poklonimo enkrat na leto, je to super," nam je dejal basist. Jurij je sicer na festivalu Pivo in cvetje nastopil prvič. "Izbor se mi zdi zelo dober. Ljudje se imajo dobro," nam je dejal igralec in pevec, ki čar tega festivala vidi v cvetju. "Všeč mi je, da ima tudi cvetje svoj festival. Rože tudi potrebujejo svoj festival," nam je dejal zvezdnik, ki so mu bile še posebno všeč fuksije. "Res so lepe," nam je povedal Jurij. Mojstri oblikovanja cvetja so sicer letos za okrasitev festivala zasadili kar 1.223 sadik, imajo tudi dve novi lokaciji cvetličnih razstav umetnine pa so vidne tudi v nočnih urah.
Vsem vprašanim je žal, da je kar nekaj festivalov, tudi takšnih z dolgoletno tradicijo, zamrlo. Iztok ukinjene festivala pogreša s solzo v očeh. "Tudi, ko je bilo festivalov veliko, jih je bilo premalo. Zelo nam je žal. Ne samo zato, ker ne moremo igrati, ampak tudi zaradi splošne rock kulture. To zelo manjka. Nekako bi bilo treba stopiti skupaj, nekdo bi moral pomagati," nam je dejal basist. Tudi Tomiju se to zdi velika škoda. "Po navadi smo nastopili vsaj na enem izmed njih, včasih tudi na vseh. Jaz imam rad festivale. Tako doma kot v tujini. Pogrešam to, da jih doma ni več toliko. Upam, da bodo tisti, ki so, ostali, in, da se bo naredil kakšen nov. Mogoče je bilo v preteklosti malo smole z vremenom, zaradi česar so imeli organizatorji malo minusa in si potem niso upali več spustiti v to. Je kar tvegana poteza narediti en velik festival, še posebno, če vse skupaj gradiš iz 'nule'," se zaveda Tomi. Gadi podpirajo vsak festival, kjer je zraven glasba, Zrnec pa meni, da bi enega potrebovala tudi Ljubljana.
Letošnje poletno vreme ni ravno naklonjeno zabavam na prostem, je pa vsaj v petek zdržalo. Siddhartovci se sicer morebitnega dežja niso bali, saj je njihovo občinstvo že junija v Ljubljani dokazalo, da to zanje sploh ni faktor. Tudi Iztok meni, da dež na festivalih ne kvari razpoloženja. "Umazanija in blato pašeta zraven. Tu sicer blata zaradi asfalta ni. A, če je dobra glasba, gre skozi tudi kakšna kaplja," nam je dejal basist skupine Tabu. Temu je iz lastnih izkušenj pritrdil tudi Zrnec. "Ko smo igrali na Lentu, je deževalo. Ljudje so sicer imeli dežnike, a so se imeli ravno tako dobro," nam je dejal zvezdnik. Anže pa meni, da če se malo požvižgaš na vse in si predstavljaš, da je nad tabo sonce, čeprav si moker, potem ni nobenih težav.
Izkušnje z nastopanjem v vseh mogočih vremenskih – pa tudi drugih življenjskih - situacijah ima tudi legendarni ameriški kitarist Joe Satriani. Tokratni nastop je sovpadel z njegovim 60. rojstnim dnem, česar mu – sodeč po videzu – pa tudi izvedbi na odru – nikdar ne bi pripisali. Ni pa bil to prvi rojstni dan, ki ga je in ga še bo (Joeja namreč tudi danes čaka nastop v Franciji) preživel na odru. "V 46 letih igranja sem na odru preživel kar nekaj velikih rojstnih dni. Nikoli si nisem mislil, da bom pri 60 letih še vedno nastopal. Srečo imam, da lahko to še vedno počnem," nam je dejal Satriani. Da ima rojstni dan, pa občinstvu ne razkriva. "Verjetno sem preveč sramežljiv. V bistvu nisem narejen za šovbiznis. Sem bolj glasbenik kot zabavljač. Ko grem na oder, se poskušam bolj osredotočiti na glasbo in na oboževalce in pozabim na vse ostalo," nam je dejal kitarist. Joe je sicer v Sloveniji nastopal že nekajkrat, še nikoli pa v Laškem. Mu je bilo pa povsod, kjer je do zdaj bil, zelo všeč. "Imate zelo lepo pokrajino. Všeč so mi hribi in gozdovi. Je tudi lahko dostopna in blizu sosednjim državam, kar je odlično, glede na to, da smo na turneji. Zelo sem vesel, da so nas povabili na ta festival. Dobili smo že tudi vabilo za vnovičen nastop," nam je razkril glasbenik, ki je v vseh teh letih nastopal povsod, med drugim tudi v sinagogah in v vrtcih. "Ključno je, da na odru razkriješ svoje srce in da poiščeš druga ter se odzoveš nanja. Ko ljudje vidijo, da daješ vse od sebe, da si iskren, potem ti prisluhnejo. To je tudi vse, kar lahko 'zahtevaš' od njih. Kot instrumentalni band smo drugačni. A ne poskušamo biti nekaj drugega. Počnemo tisto, kar počnemo," nam je dejal Satriani.
Kaj je to, si je med drugim prišel ogledat in prisluhnit tudi član skupine Mi2 Jernej Dirnbek – Dimek, ki bo s člani skupine nastopil danes. Obiskovalce sicer poleg njih čakajo še nastopi skupin oziroma solistov: Jinx, Happy Ol'McWeasel, Mando Diao, Patetico, Skampida, Balkan Boys, Vlatko Stefanovski Trio, Igor in Zlati zvoki, Fantje s Praprotna, Lumberjack, ManuElle in Gibonnija, v soboto pa bodo z odrov odmevali zvoki zasedb oziroma posameznikov: Leteči potepuhi, Jay Wood, Phil X & The Drills, Šank Rock, Jardier, Las Cuerdas, Orlek, Pequena Morte, Back to Black, Ansambel Franca Miheliča, Mance Špik, Monoma, Stannyja Abrama, Oktet9 in Trium.
Poleg glasbenega programa, so organizatorji pripravili tudi številne druge dejavnosti. V etnografskem delu programa velja opozoriti na tridnevno dogajanje Lepo je res na deželi in poulični večerni vrvež z godbo na pihala ter mažoretkami. Odprtih je tudi nekaj zanimivih razstav, kot so Narejeno z ljubeznijo (razstava ročnih del Društva invalidov Laško), razstava etiket Pivovarne Laško v Muzeju Laško ter hortikulturna razstava O(b)stanite v cvetju v Zdraviliškem parku ter v Kulturnem centru Laško. Odprta je tudi gobarska razstava. Ogledati si bo moč tudi muzikal Broadway I Love. Sobotni večer bo po tradiciji razsvetlil nebo nad Laškim z znamenitim ognjemetom. Zadnji dan, v nedeljo, bodo obiskovalci lahko svatje na Ohceti po stari šegi, tudi tokrat pa bo potekala zaključna parada Pivo in cvetje, ki velja za enega najbolj avtentičnih etnografskih prikazov pri nas.
V športnem in razvedrilnem programu so pripravili aktivnosti za vse generacije, znotraj katerih se lahko udeleženci preizkusijo v stoječem veslanju, v hoji po 'gurtni' in plezanju po drevesih, na voljo pa so tudi delavnice akrojoge, žongliranja in hoje s hoduljami. Športni program prinaša še tekme v državnem prvenstvu v košarki 3x3, v kampu pa nogomet na milnici in Zorbing nogomet.
Poskrbljeno je tudi za najmlajše. Zanje je v popoldansko – večernih urah zagotovljeno tudi brezplačno varstvo v Otročjem kinu z zanimivim in aktivnim programom ter animacijami.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.