Domača scena

FOTO in VIDEO: Vojščaki z ljubeznijo do glasbe in plesa

Ljubljana, 29. 07. 2011 08.44 1 min branja 2

Ruski kozaki - 11

V Sloveniji so se ustavili znameniti Ruski kozaki. Gre za skupino petdesetih plesalcev, pevcev in inštrumentalistov, ki skozi glasbo in ples prenašajo temeljne vrednote in kulturno tradicijo svojega naroda.

Državni plesni ansambel Ruski kozaki, kot se uradno imenuje, je bil ustanovljen leta 1991, deluje pa pod umetniškim vodstvom Leonida Milovanova. Spada med vodilne plesne skupine, ki ohranjajo kozaško kulturno tradicijo.

Plesalke v tradicionalnih kozaških kostumih
Plesalke v tradicionalnih kozaških kostumih
FOTO: Miro Majcen

Kozaki so v pisnih virih omenjeni že pred približno 600 leti. Poznani so kot nomadi, avanturisti, spretni konjeniki, ki so varovali meje ruskega imperija in imeli veliko zaslug pri bitkah Rusov s Tatari in Turki. Kljub predvsem vojaškemu načinu življenja so bili od nekdaj tesno povezani z glasbo. Značilnosti kozaških pesmi so tudi ena bistvenih prepoznavnih elementov njihove identitete.

Kozaki so bili v preteklosti vir navdiha za zgodbe nekaterih znanih piscev (Tolstoj, Gogolj), v glasbenem svetu pa je najbolj poznan njihov značilni ples kazačok, ki je tudi doživel več glasbenih preoblek. Med njimi je najbolj znan ukrajinski kazačok Dragomžinskega.

V Sloveniji se je plesna skupina ustavila v ljubljanskih Križankah, kjer so predstavili kostume, plese in pesmi skupine kozakov z območja Dona, ki velja za zibelko kozaške kulture in od koder gostujoči ansambel tudi prihaja.

Kozaki so že od nekdaj veljali za zelo pogumne vojščake.
Kozaki so že od nekdaj veljali za zelo pogumne vojščake.
FOTO: Miro Majcen
  • slika 1
  • slika 2
  • slika 3
  • slika 4
  • slika 5
  • slika 6
  • slika 7
  • slika 8
  • slika 9
  • slika 10
  • slika 11
  • slika 12
  • slika 13
  • slika 14
  • slika 15
  • slika 16
  • slika 17
  • slika 18
  • slika19
  • Slika 20
KOMENTARJI2

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User490480
29. 07. 2011 14.32
Ja ni kaj dekleta in fantje res zažigajo.
User720693
29. 07. 2011 10.21
wow zanimivo
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1419