Prvi so ob drogu plesali moški, da, moški. Kajti ples ob drogu je bila športna, gimnastična disciplina v Indiji že okoli leta 1100, in z njo so moški pokazali svojo moč in vzdržljivost. Toda ko slišite izraz ples ob drogu, najbrž ne vidite športnih Indijcev? Še vedno je vse prepogosta ideja, da je to nekaj, kar spada v striptiz bar. A ples ob drogu je postal veliko več kot samo to. Razvijal se je v smeri športne, akrobatske in plesne panoge in plesni dan, ki se je dogodil v Ljubljani, je to tudi predstavil: "Ta šport vključuje veliko akrobacij, ravnotežja, ki brez fizične moči, natančnosti in velike mere zbranosti ne gre," so dejali pobudniki tega dogodka.
Eden njenih večjih projektov je tudi mednarodno tekmovanje v plesu ob drogu The art of Pole Dance, ki poteka vsako leto novembra. Lanskoleten dogodek je bil zelo odmeven, saj je na njem kot gostja nastopila tudi ena najbolj vidnih plesalk v drogu na svetu, Anastasia Sokolova, prišla pa je tudi zelo znana plesalka Lolo Hilsum – Laurence. Tudi za letošnji dogodek obljubljajo, da bodo prisotne zvezde svetovnega formata, pravzaprav kar dva izmed najboljših plesalcev ob drogu na svetu. Na tekmovanje bo prišla Marion Cramp, ki je začela kariero kot plesalka klasičnega baleta ter jazz baleta, sledila je uspešna kariera v hiphopu, sedaj pa redno pobira najvišja svetovna priznanja in nagrade v plesu ob drogu. Rus Dimitry Politov se je srečal s plesom pri break dance skupinah, ko je povezoval različne plesne in akrobatske elemente, to pa je zelo uspešno prenesel na ples ob drogu in je trenutni svetovni prvak.
Združenje plesalcev ob drogu pa si želi, da bi bila to priznana športna disciplina. IPSF (International Pole Sports Federation) pospešeno dela na tem, da bi uredili standarde na področju plesa ob drogu, ki jih zahtevajo pri Mednarodnem olimpijskem komiteju in s tem sprejeli ples ob drogu kot športno disciplino na olimpijskih igrah, želja je že leto 2016.
Lucija, ki je bila ena od nastopajočih pa vidi ples ob drogu kot eleganten ples: "Zame je to ples, skozi katerega izražam svoja čustva na glasbo, ki mi je všeč. Ples ob drogu se nekako razvija v dve panogi, eden je športna disciplina, pri drugi panogi pa je večji poudarek na plesu, gibanje v plesnih elementih z gimnastičnimi vložki," dodala pa je še: "Jaz ples ob drogu priporočam vsakemu, ki bi rad poskusil nekaj drugačnega. Začne se počasi, zabavno je ter seveda krepiš vse mišice, telo res dela, pravi fitnes."
Nekaj besed pa smo izmenjali tudi z obiskovalko tečajev, ki se izvajajo v Ljubljani: "O tem, ali grem na takšen tečaj ali ne, nisem veliko časa razmišljala. Meni je trening super, kombinacija plesa in gimnastike. Zelo so mi všeč ti triki, ki jih izvajamo. Ljudje si še kar predstavljajo ples ob drogu, kot nekaj za v striptiz bar in ne kot šport, ples. Moji domači in znanci s tem niso imeli težav, še posebno mladi to vidijo drugače kot starejši. Trening se začne počasi, a ko napreduješ se tudi težavnost stopnjuje, dela celo telo, še posebno trup in roke. Po treningu kar čutiš boleče mišice. Dobra telovadba, boljše kot aerobika ali fitnes."
Sam dogodek je hudomušno povezoval Dušan Tomič – Dule, slovenski stand up komik leta 2011 ter vsestranski umetnik, moderator in imitator: "Bil sem enkrat v klubu, me je celo zamikalo, da bi poskusil, a ko sem videl, kako je to težko, sem rekel raje ne. Poznam nekaj deklet, ki se s tem ukvarjajo že nekaj časa kot šport. Vse so zelo navdušene, ples ob drogu kot športna disciplina postaja popularen, meni je kar všeč, spoštujem to, prava telovadba. Je spoštovanja vreden ples in šport. Ni več tak tabu, počasi gre na bolje, ljudem postaja jasno, da je to lahko tudi športna disciplina, ples in ne kaj drugega, ne vidijo v tem samo erotike."
Na ploščadi, kjer se je vse dogajalo, pa smo srečali tudi Minko Rozman, oblikovalko, ki je pomagala pri zelo popularnem šovu Znan obraz ima svoj glas, tokrat pa je oblikovala športnego perilo za nastopajoče. Povprašali smo jo, kakšna je razlika delati na šovu in delati za plesalke: "Način dela v kostumografiji in na televiziji je čisto drugačen od oblikovanja kolekcije ali plesnih dresov v tem primeru. Tukaj je več individualne svobode pri samih skicah, barvah, materialih, treba je paziti na praktičnost zaradi gibanja, plesa. Tudi časovne omejitve si postavljaš sam. Pri tako velikem projektu, kot je bila oddaja Znan obraz ima svoj glas, pa se dela za šov, zato so po navadi kostumi bolj teatralni, odrski, omejen si z materiali in formo, saj se delajo replike slavnih nastopov. Tehnično so nekateri kostumi tudi zahtevnejši in časovna omejitev je zelo kratka, samo en teden za izdelavo, drugačna dinamika, drugačni izzivi, a oboje je zelo zabavno."
Sobotno dogajanje pa je postalo celo mali plesni spektakel, kajti plesne točke si je ogledala množica različnih ljudi, vse od najmlajših, pa tja do starejših ljudi, ki so v parku radovedno opazovali, kaj vse znajo plesalke in akrobatke. Samo dogajanje je tako zagotovo popestrilo dan prebivalcem Tabora: "Naš hotel z veseljem podpira kulturo in umetnost, stremimo k temu, da ponudimo vedno nekaj zanimivega in novega. Trudimo se biti ambasadorji kulture. Tudi ta plesni dogodek se je zgodil z namenom popestriti dan vsem na Taboru ter predstaviti to zvrst umetnosti na drugačen način in predvsem rušiti predsodke tega plesa," je dejala predstavnica hotela Urša Malovrh.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.