Domača scena

Ljubljanski teden mode: Vizažisti delo začnejo že pet ur pred prvo modno revijo

Ljubljana, 16. 04. 2016 12.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
1

"Najpomembnejša je osnova," pravi vizažistka Vanja Djuran, ki na tednu mode poleg še sedmih umetnikov ličenja skrbi za mejkap deklet in fantov. Med eno in drugo revijo imajo na voljo zgolj sedem minut časa, pa še tega si morajo deliti s frizerji in manekenkami, ki si morajo zamenjati oblačila.

Vanja med delom na ljubljanskem tednu mode.
Vanja med delom na ljubljanskem tednu mode. FOTO: Damjan Končar
Vizažisti in frizerji so – poleg manekenk – ključni, da lahko modni oblikovalci na tednu mode svoje stvaritve pokažejo tako, kot so si zamislili.

"Z oblikovalci smo se na sestanku dobili že slab mesec pred tednom mode. Dobivali smo se po dnevih, se pravi en sklop dizajnerjev prvi dan, drugi drug … Dali so nam svoje predloge, neke vrste 'mood board' frizur in mejkapa. Nato sem se tega lotila tehnično. Iz agencije Immortal sem dobila eno manekenko, na kateri sem naredila vse 'looke' in jih fotografirala. Fotografije sem dala v predogled oblikovalcem. Če so želeli kaj spremeniti, sem njihove želje – če je bilo to le mogoče – tudi upoštevala. Tudi naše želje so, da se med posameznimi oblikovalci 'looki' spremenijo. Moramo pa biti tudi realni glede časa, tako da ne silimo sprememb. Poskušamo najti tudi neki balans med tem, da se mogoče pri eni reviji spremeni frizura, pri drugi pa mejkap. V določenih primerih, pri katerih sta vmes dva izhoda in imamo na voljo 14 minut, pa kar vse zamenjamo," nam je povedala Vanja. Delo si sicer olajšajo tudi z usklajevanjem vrstnega reda izhodov glede na frizure in mejkap.

Ekipa je kar zajetna. Vizažistov je sedem, zadnji dan pa jih bo osem, saj bo takrat največ dela. "Vedno poskrbimo, da je mejkap videti dobro," pravi Vanja. Zato, da je, na prizorišče pridejo nekaj ur pred prvo revijo. "Če se revija začne ob 19.30, smo mi tu ob 14. uri, v sredo, ko se je začela ob 16.30, pa smo bili tu ob 12.30. V času do revije se usklajujemo s frizerji. Ko se prvi val frizur konča in pridejo vse manekenke, začnemo delati mejkap. Delamo, a se tudi zabavamo," nam je povedala umetnica ličenja.

Ko se začnejo same revije, pa postane njihovo delo precej stresno. "Za spremembe imamo na voljo samo sedem minut. V sedmih minutah se mora model preobleči, v tem času pa se zgodi tudi morebitna sprememba frizure in mejkapa. A ta stres je še vedno pozitiven," poudarja Vanja. Do zdaj je sicer šlo vse kot po maslu, se pa seveda dogajajo tudi napake. A kot poudarja Vanja, to ni operacija na možganih, ni poseg, ki se ne bi dal popraviti. "Seveda so se dogajale in se tudi še bodo kdaj pa kdaj napake. Pomembno je ostati miren in ne pokazati živčnosti. Najhujše pa je, če zamudiš, in te mora zato cela ekipa čakati. Zato se vedno trudim, da sem vsaj malo pred začetkom nečesa tam," nam je povedala umetnica ličenja.

 

#MUD #makeup for #ljfw #sofianogard #fashionshowmakeup #fashion #show #fw @mudstudioslovenija @ljfw @micstyling #model

A photo posted by Prisha Justinek Alfirev (@prisha.ja) on

Vanja Djuran je zaključila srednjo oblikovno šolo v Beogradu. Tam je končala tudi svoje prvo izobraževanje iz gledališke in filmske maske. V Ljubljani pa je zaključila akademijo za vizualne umetnosti A.V.A.. Zadnjih šest let je glavna umetnica ličenja za MUD Evropa. Poučuje tudi nove inštruktorje za vse njihove studie v Evropi.

Pri modnem mejkapu je sicer – tako kot tudi pri siceršnjem – najbolj pomembna osnova: puder, korekcije, senčenje in osvetljevanje obraza ter izrisovanje obrvi. "Pri modnem mejkapu večinoma izstopata eden do dva elementa. Pomembna pa je baza – da je platno pravo," pravi umetnica ličenja.

Vanja ima sicer izkušnje 'zgolj' s slovenskim tednom mode, a pravi, da majhnost ne vpliva na kakovost. "Čeprav je Slovenija majhna in mogoče ta majhnost včasih vpliva na občutek neke kakovosti, moram reči, da sem v okviru svojega dela veliko prisotna v tujini, tako da imam vpogled v dogajanje in vam lahko povem, da je tukajšnji nivo na precej zavidljivi ravni," nam je zaupala vizažistka.

Na slovenskih ulicah pa opaža dva ekstrema. "Nekatera dekleta zaradi trendov na YouTubu uporabljajo preveč mejkapa, drugi ekstrem pa je nič mejkapa. Neke zlate sredine je zelo malo. Slovenkam bi svetovala, da si pri mejkapu več upajo in da ne pozabijo, da obstajamo strokovnjaki, na katere se vedno lahko obrnejo. To ne pomeni, da moraš vsakič, ko se hočeš namazati, priti k umetniku ličenja, ker bi bilo to tudi preveč drago, bi bilo pa dobro, da bi se dame k nam večkrat obrnile za pomoč oziroma prišle na neki kratek tečaj mejkapa, da se dejansko naučijo, kako uporabljati kozmetiko," pravi Vanja. Največja napaka, ki jo po njenem mnenju delajo Slovenke je – poleg že omenjenega preveč ali premalo mejkapa – to, da uporabljajo pretemne pudre. "Dekleta napačno menijo, da si, če poenotiš svoj ten, presvetel, kar absolutno ni res, kvečjemu se zgodi, da imaš ob potemnitvi kože odrezane črte bel vrat," pravi Vanja. Starejšim osebam pa svetuje manj mejkapa.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

štrekeljc
16. 04. 2016 16.20
+1
Kje pa je naš maneken z Erjavčeve?