Že ob besedah gripa in prehlad se mnogim naježijo lasje. O tem že vsi vemo vse in še preveč. A kljub temu bolniki polnijo čakalnice splošnih zdravnikov in prosijo za primerno zdravstveno pomoč. Veliko pa je tudi takih, ki menijo, da bolezen mine tako, kot pride, torej hitro. Spodaj je nekaj dejstev o teh zimskih obolenjih, ki jih radi spregledamo, in zato ne ukrepamo ustrezno.
1. Gripa in prehlad sta virusni okužbi, vendar virusi prihajajo iz različnih družin. Ker sta virusni okužbi, antibiotiki, ki odpravljajo bakterijska obolenja, niso primerno zdravilo.
2. Alarmantni znaki, ki se lahko pojavijo predvsem pri gripi in pri katerih je potrebna nujna medicinska pomoč, so: modro ali vijolično obarvane ustnice, težko dihanje, izkašljevanje krvi ali gnoja, prenehanje uriniranja ali je urina malo in je temne barve, zmedenost, neodzivnost ali če ima otrok temperaturo več kot 39 ºC.
3. Verjetnost, da boste oboleli za virusno ali bakterijsko okužbo, je pri stresnih obremenitvah mnogo večja kot sicer. Dolgotrajen stres namreč slabi imunski sistem, zato se telo virusom ne more več uspešno upirati.
4. Med boleznijo je primerno uživanje zdravil, ki spodbujajo imunski sistem (npr. sok škrlatne ehinaceje, vitamin C), saj tako organizmu pomagamo premagati okužbo.
5. Med gripo in prehladom lahko ločimo tudi sami. To je pomembno zato, da lažje in hitreje ukrepamo. V lekarnah so na voljo številna zdravila brez recepta. Da zmanjšamo možnost pojava neželenih učinkov zaradi učinkovin, ki lajšajo simptome, ki jih v danem trenutku nimamo, je varneje uporabljati "specializirana zdravila", ki lajšajo točno določen znak/simptom.V razpredelnici so navedeni simptomi/znaki gripe in prehlada in kako si proti zimskim obolenjem lahko pomagate sami s specializiranimi zdravili iz Leka.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodila. O tveganjih in neželenih učinkih se posvetujete z zdravnikom ali s farmacevtom.
Več informacij na http://www.lek.si/slo/skrb-za-zdravje/gripa-prehlad/