Grajskim kuharjem je naročeno, naj poskrbe, da bo iz velikega kotla zadišala katera od srednjeveških dobrot in na pokušino ponujena zvedavim obiskovalcem.
Dva tedna kasneje, od 17. do 19., bo Blejski grad v znamenju velike grajske poroke, ko se bo hkrati poročilo več parov iz Slovenije in sosednjih držav.
Nato bo vsak torek ob 17. uri na sporedu srednjeveška upodobitev igre Kralj Matjaž in Alenčica, ob četrtkih ob isti uri pa baročna upodobitev Potopljenega zvona.
Grad že več kot 1000 let bdi nad jezerom
Henrik II., "po sklepu Božje previdnosti kralj" pa tudi "nezmagan" kralj, kot ga prav nič skromno poimenujejo v prevodu kopije izvorne darovnice iz leta 1011, je torej daroval Blejski grad škofom.
Seveda so ljudje naselili okolico jezera veliko prej, že v kameni dobi. Ko so v železni dobi začeli po Jelovici pridobivati železovo rudo, je bila poselitev gostejša, prav na Pristavi pod gradom so našli najstarejše ostanke iz železne dobe. Naši prvi slovanski predniki so se na območje današnjega Bleda naselili v 7. stoletju, ko je Slovanom vladal kralj Samo, še več jih je prišlo na prehodu iz 9. v 10. stoletje.
Grajske stavbe
Grajsko poslopje je razvrščeno okoli dveh dvorišč v dveh nivojih. Stavbe spodnjega nivoja so bila včasih gospodarska poslopja, v zgornjem nivoju pa so bili stanovanjski prostori in kapela, zgrajena v 16. stoletju. Danes privlači s freskami in veliko stensko upodobitvijo nemškega cesarja Henrika II. in njegove žene Kunigunde. V nekdanjih bivalnih prostorih sta še grajska restavracija in muzejska zbirka, ki sicer ni iz gradu, je pa "pomembna za ponazoritev stanovanjske kulture v obdobjih, ki jih je grad preživel". Razstavljeni predmeti pripovedujejo o zgodovinskem razvoju pokrajine ob Blejskem jezeru od bronaste dobe do današnjih dni. Razstavljena je tudi poldrugo tisočletje stara bronasta sponka, ki predstavlja pava oziroma rajsko ptico. Simbol življenja in bogastva so izkopali na Pristavi pod Blejskim gradom.
V spodnjem nivoju so grajska tiskarna, grajska klet, zeliščna galerija, v središču dvorišča pa v živo skalo vklesan vodnjak. Ta pomembna strateška točka vsakega gradu, kamor se je stekala deževnica, je globoka od deset do dvanajst metrov.
Primož Trubar na Blejskem gradu
Herbard Auersperg Turjaški je bil eden izmed zakupnikov gradu in junak iz turških bojev. V času njegovega zakupništva je bilo na gradu močno oporišče protestantizma, zato ne preseneča, da se je junija 1561 tu ustavil tudi Primož Trubar. V grajski tiskarni temu obisku v čast stoji rekonstrukcija Gutenbergove lesene tiskarske stiskalnice, s katero obiskovalcem mojster demonstrira tiskanje na ročno izdelan papir in s svinčenimi črkami. Tiskar rad odstopi svoje delo vsakemu, ki se želi preizkusiti kot tiskar iz 16. stoletja. Podobno tudi grajski vinar, ki pripravi degustacijo vin ali demonstracijo stekleničenja vina iz hrastovih sodov, odstopi svoje mesto. Obiskovalec si lahko sam natoči spominsko steklenico, jo začepi in povoska. V spomin in tudi za večjo pomembnost dogodka se izda še spominski certifikat.
Tekst povzet po reviji Potepanja, avtorice Tjaše Janovljak
Več informacij:
Blejski grad, telefon: 04/5729 782, www.blejski-grad.si