Film/TV

Ekstravaganca v Hongkongu

Hongkong, 10. 04. 2007 15.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Stjepan Hundić
Komentarji
0

V Hongkongu se je zaključilo tri tedne dolgo dogajanje, ki je vključevalo film, digitalno zabavo, glasbo in televizijo.

Jung Ji-Hoon, Lim Su-jeong, Park Chan-wook
Jung Ji-Hoon, Lim Su-jeong, Park Chan-wook FOTO: Reuters

Pravzaprav se imenuje Entertainment Expo Hong Kong, domačini pa ga kličejo kar "azijska multimedijska zabavna ekstravaganca". In prav imajo, saj v treh tednih, letos je trajala od 20. marca do 10. aprila, pod eno streho združuje film, digitalno zabavo, glasbo in televizijo.

V nizu zanimivih dogajanj so bili FILMART (filmski sejem), HKIFF (Hongkongški mednarodni filmski festival), AFA (Azijske filmske nagrade), HKFM (glasbeni sejem) itd.

Azijske filmske nagrade so kot nekakšna azijska inačica oskarjev, ki so bile ob svojem prvencu sprejete kot najuglednejše in najbolj vplivne filmske nagrade, ki prihajajo iz tega dela sveta. Podobno velja tudi za veliki filmski sejem, ki so ga letos priredili že enajstič. Sejem, ki je pred desetletjem začel kot regionalni dogodek, je sedaj prerasel v dogodek mednarodnega značaja in je postal nekakšen most, ki povezuje filmski Vzhod in Zahod. Na sejmu je sodelovalo preko štiristo razstavljalcev iz tridesetih držav, v štirih dneh pa se je po njem sprehodilo preko štiri tisoč filmskih trgovcev.

Hongkonški mednarodni filmski festival (Hong Kong International Film Festival) pa kot osrednji dogodek tega velikega showbiz in entertainment dogajanja nedvomno spada med največje na svetu.

Na festivalu, ki se konča 11. aprila, se bo skupaj odvrtelo preko tristo filmov, prodajo pa poreko tristo tisoč vstopnic. In čeprav podeljujejo tudi nagrade (za kratki film, humanitarno nagrado za dokumentarni film, nagrado za digitalni film, FIPRESCI, itd.) je festival v prvi vrsti namenjen publiki, zato ima tudi enostavno formulo: prikazati najboljše filme z ostalih svetovnih filmskih festivalov v kombinaciji z izjemno kvalitetno azijsko produkcijo.

Lloyd Chao
Lloyd Chao FOTO: S.H.H.



Studio za 180 milijonov

Entertainment Expo so organizirali v sodelovanju z vladnim uradom za turizem, promocijo in razvoj Hongkonga (Hong Kong Trade Development Council), pisec teh vrstic pa je imel tudi čast, poleg ostalih predstavnikov svetovnih medijev – biti njihov gost. Domačini so se pokazali kot zelo ljubeznivi, svoj smisel za promocijo in posel pa so pokazali z vsakodnevnim organiziranjem različnih dogajanj in obiskov hongkonških znamenitosti. Ena od takih je tudi Shaw Studios, veličastni filmski studio, ki je še v izgradnji, otvoritev pa načrtujejo konec letošnjega leta.

Slavna brata Shaw sta v dvajsetih letih prejšnjega stoletja v Šanghaju tlakovala temelje legendarnemu kitajskemu filmskemu cesarstvu, konec petdesetih pa sta v Hongkongu osnovala tisti čas največji zasebni filmski studio na svetu. Svetu sta predstavila kung-fu in hongkongški akcijski film, brez njunega vpliva pa ne bi bilo ne Brucea Leeja, ne Jackieja Chana. Gospod Lloyd Chao nam je razkazal nekatere dele nastajajočega studia, katerega izgradnja bo stala 180 milijonov ameriških dolarjev.

Nedavno je slavni Ang Lee snemal del svojega novega filma Se Jie (Lust, Caution) prav v tem studiu, neverjetno pa je tudi to, da lastnik studia in podjetja Shaw Sir Run Run Shaw tudi v svojem stotem letu še vedno vsak dan pride v službo. Obiskali smo tudi enega največjih studiev za digitalno animacijo na svetu, Imagi. Studio je najbolj poznan po hitu Teenage Mutant Ninja Turtles, ki ga trenutno lahko gledate tudi v slovenskih kinematografih, imeli pa smo se možnost tudi srečati z mladim in simpatičnim režiserjem filma Kevinom Munroeom. Studio zaposluje kar 400 animatorjev, katerih povprečna starost (po občutku podpisanega) je okoli dvajset let.

Luc Besson
Luc Besson FOTO: Reuters


Vsekakor je treba spomniti tudi zabavo, ki jo je ob predstavitvi animiranega filma Artur in Minomojčki priredil francoski režiser Luc Besson. Besson je zabavo organiziral v restavraciji Cafe Deco, ki leži v predelu Victoria Peak, ki je turistična atrakcija na višini 428 metrov s katere se razprostira neverjeten razgled na stotine impresivnih nebotičnikov ob obali Hongkonga.

Hongkong – meka za turiste!

Če boste obiskali Hongkong kot turisti, bo to zadetek v polno, saj mesto ponuja sijajno mešanico zabave, nakupovanja in turističnih atrakcij. Poleg Victoria Peaka do katerega vozi tramvaj, ki ima korenine v letu 1888 z najbolj strmo progo na svetu, ne smete zgrešiti cerkev Man Mo iz leta 1847, tržnico Stanley Market, na kateri lahko za majhen denar kupite svilo, tradicionalne kitajske izdelke, umetnine in ročna dela, potem je tu še Aberdeen Fishing Village, "vas na vodi", kjer živijo in delajo hongkongški ribiči.

Tudi tisti z žilico za nakupovanje so na pravem mestu. Če vam stotine trgovin na hongkongškem Times Squareu niso dovolj, potem je na drugi strani obale mesta v Harbour City, gigantski trgovski center, kjer je reci in piši sedemsto trgovin! Težko bi našli znano svetovno znamko, ki ne bi imela trgovine v tem pošastno velikem centru, v katerem se brez zemljevida zagotovo izgubite. V Harbour Cityju morate biti vsaj do sončnega zahoda, ko se lahko povzpnete na kako od razglednih točk, s katerih lahko uživate v eni od najlepših nočnih panoram na svetu.

Žurerjem pa se splača obiskati Lan Kwai Fong, ki je center nočne zabave v Hongkongu, kjer je del mesta z neštetimi bari, pubi, klubi in restavracijami, ki delajo toliko časa, dokler so gostje še pripravljeni zapraviti zadnje hongkongške dolarje. To pa je v Hongkongu še najmanjši problem...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.