Film/TV

Zlata palma za Hanekejev Beli trak

Cannes, 24. 05. 2009 20.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zmagovalec 62. cannskega filmskega festivala je nemško-avstrijski film Beli trak v režiji Michaela Hanekeja, ki je prejel najvišjo nagrado, zlato palmo.

Zlata palma je pristala v rokah Michaela Hanekeja ...
Zlata palma je pristala v rokah Michaela Hanekeja ... FOTO: Reuters

Film Beli trak režiserja Michaela Hanekeja je veliki zmagovalec letošnjega filmskega festivala v Cannesu. Veliki festivalski žiriji je predsedovala francoska igralka Isabelle Huppert. Haneke je za Beli trak dobil še pohvalo ekumenske žirije in nagrado kritike (FIPRESCI).

To je prva zlata palma za 67-letnega Avstrijca. Film, posnet v črno-beli tehniki, nosi podnaslov Eine deutsche Kindergeschichte (Nemška zgodba za otroke), dogaja se v neki vasi na severu Nemčije pred I. svetovno vojno. Haneke se je v filmu poglobil v vzroke za pojav terorja in nasilja. Huppertovi se je nocoj zahvalil za "enormno darilo".

Veliko nagrado žirije je francoski režiser Jacques Audiard prejel za dramo iz zaporniškega življenja, Un Prophet.

Za najboljšega igralca so razglasili v Avstriji rojenega Christopha Waltza za vlogo v filmu Inglourious Basterds Quentina Tarantina.

Nagrado za najboljšo žensko vlogo je prejela 37-letna francoska igralka Charlotte Gainsbourg za film Antichrist Larsa von Trierja.

Filipinec Brillante Mendoza je nagrajenec za režijo za film Kinatay. Nagrado za scenarij je po sodbi žirije zaslužil kitajski avtor Lou Ye za film Spring Fever.

Specialno nagrado žirije je prejel francoski veteran Alain Resnais za Les herbes folles. Zlato palmo za najboljši kratki film si je priborila Arena, naredil jo je Portugalec Joao Salaviza.

... nagrado pa mu je podelila francoska igralka Isabelle Huppert, ki je bila predsednica žirije in je odločila, da bo šla palma v roke njenemu najljubšemu režiserju.
... nagrado pa mu je podelila francoska igralka Isabelle Huppert, ki je bila predsednica žirije in je odločila, da bo šla palma v roke njenemu najljubšemu režiserju. FOTO: Reuters

Nagrado žirije (prix du jury) sta si enakopravno razdelila Britanka Andrea Arnold za Fish Tank in korejski režiser Park Chan-wook za film Thirst, ceci est mon sang.

"Ko delaš film, daš vanj nekaj sebe, celo veliko sebe, zato hvala za to priznanje," je dejala Andrea Arnold. Arnoldova je bila odkritje Cannesa pred tremi leti s svojim prvim filmom Rdeča cesta. V filmu je prikazala lepo zgodbo o uporništvu odraščjočega dekleta, ki ga je upodobila debitantka, 17-letna Katie Jarvis.

Park Chan-wook, ki je pred petimi leti že prejel nagrado žirije, tedaj za film Stari, je tokrat v središče postavil korejskega duhovnika (Song Kang-Ho), ki odide v Afriko testirat cepivo proti skrivnostnemu smrtonosnemu virusu. Ko zboli, po transfuziji krvi postane vampir. Zaljubi se v ženo nekdanjega sošolca, ki prav tako postane vampirka, da bi se maščevala za poniževanja.

Charlotte Gainsbourg z nagrado za naj igralko v Von Trierjevem Antikristu.
Charlotte Gainsbourg z nagrado za naj igralko v Von Trierjevem Antikristu. FOTO: Reuters

Avstralski film Samson in Dalila Warwicka Thorntona je dobil zlato kamero (camera d'or) kot najbojši celovečerni prvenec, prikazan v kateri od uradnih ali paralelnih sekcij. Zlato kamero sta podelila igralka Isabelle Adjani in predsednik žirije za zlato kamero, francoski igralec in režiser Roschdy Zem. Film je ljubezenska zgodba med mladoletnikoma v aboriginski skupnosti sredi odročne avstralske puščave. Za zlato kamero se je potegovalo 26 filmov z vseh koncev sveta.

Še en veteran, Ken Loach iz Velike Britanije, je za film Looking for Eric dobil nagrado ekumenske žirije. V Cannesu so letos podelili tudi nagrade študentom za kratke filme (cinefondation), prejeli so jih mladi avtorji iz Češke, Kitajske, Izraela in Koreje.

Grand prix in druge manjše nagrade podelili že pred dnevi

Veliko nagrado (grand prix) Tedna mednarodne kritike, najstarejše paralelne sekcije cannskega festivala – podeljujejo jo za prvi oziroma drugi film –, je že v petek zvečer prejel 32-letni francoski režiser Nassim Amaouche za prvi celovečerec Adieu Gary. Film je postavljen v nekdanje industrijsko mesto, že dolga leta zapuščeno, kjer pa se je nekaj prebivalcev vendarle odločilo ostati.

Christoph Waltz je slavil kot najboljši igralec za vlogo v filmu Inglourious Basterds Quentina Tarantina.
Christoph Waltz je slavil kot najboljši igralec za vlogo v filmu Inglourious Basterds Quentina Tarantina. FOTO: Reuters

V sklopu Tedna kritike so podelili še nagrado Društva avtorjev scenske glasbe (SACD) belgijski režiserki Caroline Strubbe za Lost persons area, veliko nagrado TV-mreže Canal+ za kratki film je prejel Šved Patrick Eklund za Slitage, nagrado za odkritje, podeljuje jo Kodak, pa so dodelili grafičnemu studiu H5 za kratki film Logorama. Na Tednu kritike so svoj čas debutirali Ken Loach, Jacques Audiard in Gaspar Noe, vsi trije pa so letos v igri za zlato palmo.

V sekciji Directors Fortnight je kanadski režiser Xavier Dolan za prvenec I Killed My Mother, zgodbo o težavnem odnosu med 16-letnim fantom in njegovo materjo, prejel tri nagrade. Avstrijca Rainer Frimmel in Tizza Covi sta za delo La Pivellina prejela nagrado europa cinema prize. Iraški film Whisper with the Wind Šahrama Alidija, pripoved o poštarju v gorah Kurdistana, je prejel nekaj manjših priznanj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PaleRider
24. 05. 2009 16.59
Komaj čakam Inglorious Basterds
Gunslinger
24. 05. 2009 10.29
Les Herbes Folles je menda najboljše sprejet