Filmski muzej v Potsdamu je pridobil zapuščino filmskega režiserja Paula Martina (1899-1968). Zbirka dokumentira Martinovo zasebno življenje in njegovo poklicno pot.
Kot so zapisali v muzeju, je bil Martin eden najbolj plodnih režiserjev zabavnih filmov na nemškem govornem območju. V zapuščini se nahajajo tudi dokumenti o njegovih začetkih, ko je v poznih 20-ih letih delal pri Ufi kot asistent režije.
Leta 1933 je Paul Martin skupaj z življenjsko sopotnico Lilian Harvey zapustil Nemčijo in nato delal v Hollywoodu. Harveyjeva je doživela uspeh, Martinov edini ameriški film "Orient Express" pa je bil polomija. Režiser se je vrnil v Nemčijo, Lilian mu je sledila.
Leta 1935 sta tako zopet delala skupaj v studiih Babelsberg, snemala sta melodramo "Schwarze Rosen" (Črne vrtnice). Za filmom je ostal zajeten album z delovnimi fotografijami s snemanja. Podobno izjemno dobro je bil dokumentiran naslednji projekt para Martin-Harvey, "Glückskinder" (Srečneži). Leta 1939 se je Martin poročil z igralko Frauke Lauterbach.
Glede na to, da so bili Martinovi filmi lahkotni in zabavni, mu med vladanjem nacistov ni bilo treba snemati eksplicitno političnih filmov. Po vojni je nadaljeval kariero režiserja v Nemčiji in Avstriji. Pridobljena dediščina ponuja možnost bolj poglobljenega študija zabavnih filmov nemškega govornega območja, so prepričani v Filmskem muzeju v Potsdamu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.