Ženini so trajali 53 minut, dokumentarni film s tem naslovom pa tokrat govori o „retro in revolucionarni“ umetniški skupini Irwin in njihovem avantgardnemu delovanju v zadnjih dveh, treh desetletjih. Scenarist in režiser tega filma je Igor Zupe, ki je nedavno zaslovel po sijajnem, mednarodno uspešnem videospotu za slovenski Unicef.
Glasbo za film je napisal Dejan Knez (Laibach), izdelek pa je nastal pod produkcijsko palico Zupetovih partnerjev – Nord Cross Production, Studia Maj in nacionalne televizije, film pa je podprlo tudi slovensko Ministrstvo za kulturo. Producentka filma Ženini je Dunja Klemenc, vse skupaj pa seveda močno diši po nekoč nacionalnem „antisistemskem“ umetniškem gibanju Neue Slowenische Kunst (NSK).
Glavni igralci v filmu so torej člani skupine Irwin (Dušan Mandič, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek in Borut Vogelnik), ki so si, zelo zanimivo, ime nadeli po znameniti tovarni ur v Chicagu.
Filmski posnetki in zapisi o delovanju in „izgledu“ skupine Irwin so nastajali od oktobra leta 2003, ko je bila v Berlinu retrospektivna razstava ob 20. obletnici njenega delovanja, pa do aprila leta 2007, ko so se Irwini v Hamburgu predstavili s skupinsko razstavo z naslovom Truplo umetnosti.
V filmu se tako vsebinsko prepletajo tri rdeče niti, ki prikazujejo nekakšen smisel, paradoks in širino umetniškega ustvarjanja. V filmu Ženini pa je scenarist in režiser Zupe predvsem nazorno predstavil ključne umetniške dogodke in dosežke skupine Irwin v Sloveniji in tujini, torej od prvih uspehov v Berlinu do umetniškega "napada" na novodobne ZDA.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.