Filmski festival Liffe bo letos v svoji 22. izdaji potekal med 9. in 20. novembrom. Organizatorji, na čelu s programskim direktorjem Simonom Popkom, obljubljajo 114 filmov, od tega 12 kratkih.
V sekciji Perspektive, uradnem tekmovalnem sklopu mladih režiserjev, kjer bodo podelili nagrado vodomec, velja omeniti predvsem film Izlet, prvenec domačega režiserja Nejca Gazvode, ki so ga nagradili tudi na letošnjem Festivalu slovenskega filma. V Predpremierah bodo predstavljeni novi izdelki filmskih prvokategornikov, med njimi Elitni vod 2 (Jose Padilha), Gospodinja (Francois Ozon), Koža, v kateri živim (Pedro Almodovar), Melanholija (Lars Von Trier), Nevarna metoda (David Cronenberg), Policist (John Michael McDonagh), Polnoč v Parizu (Woody Allen) in Pisma sv. Nikolaju (Mitja Okorn). Pri slednjem gre za drugi film domačega avtorja, ki je svoj kruh in pogoje za delo dobil na Poljskem, kjer so mu po uspešni režiji TV-serije zaupali (za evropske razmere) visokoproračunski film, ki si ga bomo sedaj lahko ogledali tudi v Sloveniji. V filmu Policist pa je mednarodno debitirala tudi naša igralka Katarina Čas, ki sedaj cilja tudi na Hollywood.
Sekcija Kralji in kraljice ponuja dela prepoznavnih in nagrajevanih mojstrov sodobnega filma, med katerimi letos velja omeniti filme Faust (Aleksandr Sokurov), ki je dobitnik zlatega leva v Benetkah, Sramota (Steve McQueen) in Torinski konj (Bela Tarr). Panorama svetovnega filma bo postregla s festivalskimi favoriti s petih celin, med njimi so tudi Orkester (Pjer Žalica), film o kultnem Plavem orkestru, 17 deklet (D. in M. Coulin) in Nanga Parbat (Joseph Vilsmaier).
Ekstravaganca bo letos v črnohumorni maniri postregla z drznejšimi in žgečkljivimi vsebinami, v Fokusu se bo predstavila "vroča" nacionalna kinematografija mladega grškega filma, avtorsko retrospektivo so letos posvetili kanadskemu režiserju Davidu Cronenbergu, in sicer njegovim zgodnjim delom (Stereo, Skanerji, Videodrom, Hitra družba, Srh, Besnilo, Zalega, Zločini prihodnosti). Še ena retrospektiva se bo posvetila fenomenu t. i. meta-filma, kjer gre za filme, ki se ukvarjajo sami s sabo, z ustvarjalnim procesom in brisanjem tanke meje med realnim in namišljenim. V sekciji Posvečeno bo 'carte blanche' zdaj že znameniti avstrijsko-nemški kritiški skupni Ferronijeva brigada (The Ferroni Brigade), ki je pripravila programski sklop, posvečen klasičnemu finskemu filmu štiridesetih in petdesetih let. V Kinu-integral so pripravili pregled španske šole filmske avantgarde, v Svetu na kratko, tekmovalni program kratkih filmov, v Kinobalonu pa filme, posvečena otrokom in mladini od 7. do 14. leta.
V spremljevalnem programu bodo tudi letos pogovori s festivalskimi gosti in filmskimi ustvarjalci, med drugim pa tudi seminar Medsosedsko koprodukcijsko srečanje MEDIA, okrogla miza O filmu nekoliko drugače: Filmi, prilagojeni za gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne gledalke in gledalce, predavanje z videoprojekcijo Mitje Okorna Od nizko- do visokoproračunskega filmskega ustvarjanja, Filmogram (razstava na temo film in fotografija).
Svetovnih zvezdnikov na Liffu ne bo, saj po Popkovih besedah ni tako koncipiran. Festival naj bi sicer obiskalo okoli 50 gostov, glavne "zvezde" pa bodo filmski izdelki. Filme si bo moč ogledati v dveh dvoranah Cankarjevega doma, na novo odprtem Kinu Komuna, Slovenski kinoteki, Kinu Šiška, določene filme pa bodo zavrteli tudi v štajerski prestolnici.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.