Film/TV

27. Liffe: Strelski obračun 'zabeljen' s humorjem, ki se ga ne bi sramoval niti Tarantino

Ljubljana, 15. 11. 2016 23.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Režiser Ben Wheatley je "krivec" za kriminalko "Končni obračun", v v kateri se v zapuščenem skladišču odvije dolg strelski obračun. Film, ki malce spomni na zgodnjega Quentina Tarantina, poleg "milijarde" krogel, ki švigajo naokrog, ponudi tudi dobro mero obešenjaškega humorja.

Hiter pogled na zasedbo in zgodbo filma "Končni obračun" (Free Fall) ne obeta prav veliko. Tipična kriminalka, katere osrednji del je dolg strelski obračun in klasičen boj za preživetje, postavljena v veliko prazno skladiščno halo. Vendar je 44-letni angleški režiser Ben Wheatley vse skupaj izkoristil v svoj in seveda tudi v gledalčev prid in posnel enega bolj zabavnih akcijskih filmov zadnjega obdobja. Težko je obdržati napetost, če obračun na enem mestu traja skorajda uro in pol, vendar Wheatleyju to uspe.

Z dobro igralsko zasedbo, v kateri sta najbolj poznana Cillian Murphy (vloga pripadnike IRE Chrisa) in oskarjevka Brie Larson (Justine) in dobrim stopnjevanjem napetosti in dramaturgijo, ter seveda z izvrstnim (črnim) humorjem, ki ga v zabavnih dialogih "streljajo" udeleženci tega "vojnega" stanja. In kot se izkaže, so besede včasih bolj nevarne kot naboji, saj ravno verbalni spor sproži peklenski ognjemet. Režiser je ustvaril krvavo obešenjaško "streljačino", ki ji ne manjka izvirnosti in dobrega občutka za podrobnosti.

Zanimivo je, da je Wheatley dogajanje postavil v pozna sedemdeseta leta in v retro opravi so zato tudi vsi udeleženci ilegalne prodaje orožja med pripadnikoma IRE Chrisom in Frankom in organizirano tolpo, ki jo vodita Vernon in Ord. Dokaj predvidljiv posel (menjava denarja in brzostrelk) se nepričakovano obrne v boj za preživetje Krogle frčijo na vse strani in vsi vpleteni se trudijo odnesti celo kožo, pa seveda tudi kovček z denarjem.

Končni obračun (Free Fire, režija Ben Wheatley, 2016)
Končni obračun (Free Fire, režija Ben Wheatley, 2016) FOTO: Liffe

Vse skupaj spomni na Quentina Tarantina, ki je leta 1992 posnel debitantski film "Stekli psi" (Reservoir Dogs), ki je že postal kulten. Tarantinov film se prav tako večinoma dogaja v opuščenem skladišču in gre tudi za kriminalko, ki pa ponudi tudi precej psiholoških "prijemov", v njem pa so blesteli "gospodje z barvami" Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi, Chris Penn.

V "Končnem obračunu" sta najbolj nepredvidljivo zabavna Armie Hammer (v vlogi Orda), ki je posrednik v tem orožarskem poslu in južnoafriški prodajalec orožja, "odštekani" Sharlto Copley (Vernon). Hammer (ki ima tudi vlogo v filmu "Nocturnal Animals", ki letos prav tako igra na Liffu) je v tem filmu in dogajanju sploh eden najbolj kul likov zadnjega obdobja. V svojem suknjiču in puliju, z urejeno pričesko je eleganten in te prezence ne izgubi niti, ko začnejo okrog "pljuskati" krogle in se začne hudičev ples. V moški družbi se znajde tudi Brie Larson (Justin), ki je organizatorka tega "svečanega dogodka".

"Hotel sem ustvariti akcijski film bolj po človeški meri. /.../ V policijskih poročilih sem bral, kako je videti pravi strelski obračun in kako nor je lahko. Kako nihče ničesar ne zadane. V poročilih piše, da so ameriški policisti izstrelili dvesto krogel ... in vse so zgrešile! Če se tarča vsaj malo premika, je ne moreš zadeti. /.../ V zgodbi se prodaja orožja ponesreči in vsi se začnejo silovito streljati med seboj, zatem pa so vsi na tleh. Preostanek filma pa se sprašuje: Kaj storijo zatem?" je o ideji za film povedal režiser, ki je tudi "poskrbel", da so krogle tudi našle svoj cilj.....

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.