Informativno uredništvo 24UR je pripravilo prvi tovrstni projekt pri nas, saj Debate 24UR povezujejo in prepletajo televizijo, splet in družbena omrežja ter ljudem odpirajo skupni prostor za debato.
Kako potekajo debate?
Tema ima vedno ZAGOVORNIKA, NASPROTNIKA in MODERATORJA. Gosta sta vidni, znani osebnosti s tega področja, z nasprotujočimi mnenji. Moderator, član novinarske ekipe 24UR, je odličen poznavalec teme. Debata se najavi s prispevkom v studiu 24UR ZVEČER, na spletnem mestu pa je predstavljena podrobneje; z zapisom moderatorja in z mnenji zagovornika in nasprotnika.
Debate 24UR se s tem na spletnem mestu odprejo in se vrtijo okoli trditve, problematike. Razprava je odprta 14 dni, zagovornik in nasprotnik pa v tem času dobita priložnost, da prepričata bralce. Moderator razpravo vodi.
Kako se v debato lahko aktivno vključite?
Uporabniki lahko v tem času kadar koli oddajo svoje mnenje, in sicer na tri načine: preko Facebook povezave, e-naslova debate24ur@pop-tv.si ali prek povezave na Twitterju (oznaka #debate24ur). Sporočajo lahko svoje informacije, poglede in s tem spremenijo tok celotne debate. Hkrati se v debato aktivno vključujejo strokovnjaki obravnavanega področja.
Uporabniki v času trajanja debate lahko glasujejo za oziroma proti. Vsak uporabnik lahko odda le en glas. Če vmes spremeni svoje mnenje, se njegov glas prenese na nasprotno stran.
Po dveh tednih se debata zaključi. Moderator napiše zaključek, prav tako vsak s svojega vidika zagovornik in nasprotnik.
Spremljanje v večerni oddaji 24UR ZVEČER
Oddaja bo temo napovedala z gostoma v studiu, po enem tednu, torej ob "polčasu", pa povzela, v katero smer teče, kaj si ljudje o tem mislijo in jo osvetlila z novimi dejstvi. Oddaja prav tako zaključuje posamezno temo. Ob tem tudi napove tri potencialne nove teme. O njih uporabniki glasujejo na spletnem mestu, teden dni, in tako določijo prihodnjo temo.
"Odpirali bomo široke družbene teme. Takšne, s katerimi živimo. Veliko jih je brez epiloga, mnenja pa popolnoma na nasprotnih bregovih. Debate 24UR so lahko dobro izhodišče za razmislek kam in kako naprej. Z multimedijskim prepletom, ki jih debate zajemajo, je predstavljen izjemno raznovrsten pogled na določeno tematiko; od stroke, zagovornikov, nasprotnikov, do vseh zainteresiranih državljanov. Platforma daje glas vsakomur, ki je bil prej preslišan. V primeru zanimivih informacij s strani uporabnikov bomo na to temo prispevke tudi objavili. Z Debatami 24UR ljudem na široko odpiramo vrata in jim dajemo možnost, da s svojimi argumenti soustvarjajo tudi naše informativne oddaje," je povedal Tomaž Perovič, direktor informativnega programa POP TV.
Na Debate 24UR se obeta zanimiva razprava, saj je prva odprta tema "Zdravstvo: javno ali zasebno? Smo v bolezni še vsi enaki?"
Debate 24UR bosta odprla dr. Miloš Pavlović kot zagovornik privatizacije in prof. Dušan Keber, nekdanji minister za zdravje, član iniciativnega odbora Gibanja za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva. Moderatorka tokratnih debat bo Alenka Mirt, ki pokriva področje zdravstva na POP TV že 16 let.
In o čem bo tekla debata in soočenje mnenj?
Slovenski zdravstveni sistem je preobremenjen, čakalne dobe za določene preiskave in operacije so dolge celo tri leta. Denarja, ki bi omogočil več naprav, več zdravnikov, ni. Je rešitev privatizacija zdravstva? Bi ministrstvo za zdravje moralo razmisliti o tem, da bi več zdravnikom podelili koncesijo? Odprlo zasebno kliniko? Ali pa je morda rešitev javno zdravstvo? Raziskave kažejo, da kakovost v zasebnem zdravstvu ni višja od tiste v javnem, je pa lahko dražje. Javni sistem poskuša zagotoviti vse potrebne storitve vsem ljudem. Privatizacija zdravstva bi pomenila le družbeno razslojevanje, višje stroške za zdravstveno varstvo in zmanjšala varnost revnejših.
Vabljeni k sodelovanju na http://debate.24ur.com.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.